NATO'dan Rusya'nın Bulgaristan ve Romanya ile ilgili talebine ret

NATO, Bulgaristan ve Romanya'daki ittifak askerlerinin çekilmesi, üslerin kapatılmasını isteyen Rusya'nın bu talebini geri çevirdi.

NATO'dan Rusya'nın Bulgaristan ve Romanya ile ilgili talebine ret
NATO'dan Rusya'nın Bulgaristan ve Romanya ile ilgili talebine ret
GİRİŞ 21.01.2022 22:14 GÜNCELLEME 21.01.2022 22:14
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün gündeme getirilen talep hakkında açıklama yaptı.

Lungescu, "NATO, ittifakın doğu bölümündeki askerlerin mevcudiyeti dahil olmak üzere, müttefiklerin birbirini koruma ve savunma kabiliyetinden vazgeçmeyecektir." ifadesini kullandı.

Rusya'nın taleplerinin birinci ve ikinci sınıf NATO üyeleri yaratacağını belirten Lungescu, bunu kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Lungescu, "Avrupa'da herhangi bir etki alanları oluşturma fikrini reddediyoruz. Güvenlik ortamımızın bozulmasına, toplu savunmamızın güçlendirilmesi yolu dahil olmak üzere, her zaman karşılık vereceğiz. NATO müteyakkızdır ve ittifakımızın doğu kısmının tahkim edilmesi ihtiyacını değerlendirmeye devam etmektedir." açıklamasını yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde NATO'nun 1997 öncesine dönmesine yönelik Rusya'nın talebinin Bulgaristan ve Romanya için ne anlama geldiği sorusuna yanıt verilmişti.

Bu yanıtta, 1997'de NATO üyesi olmayan ülkelerdeki düzene dönülmesi için Rusya'nın "yabancı güçlerin, ekipmanın ve silahların" çekilmesini ve diğer adımların atılmasını istediği belirtilmiş, "Buna Bulgaristan ve Romanya dahildir." ifadesine yer verilmişti.

Bulgaristan ve Romanya'nın NATO üyelik süreçleri 1997'de başlamış, iki ülke 2004'te NATO üyesi olmuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • karabahtim 5 ay önce Şikayet Et
  Avrupa ile Rusya arasinda arazi paylaşim kavgasi basladi. Hukuki zeminde hallolmazsa, pompali tüfeklerle kan davasi baslatacaklar. Önemli olan, biz hiyartolardanmi (avrupa), yoksa davarolardanmi (rusya) olacağiz?
  Cevapla
 • Sarhoş 5 ay önce Şikayet Et
  Rus ayısı diyor ABD gitsin Romanları bulgarları bana teslim etsin sömürge altına alıp insanları köleleştirip Onları haraca bağlayacam
  Cevapla
 • Sarhoş 5 ay önce Şikayet Et
  Hiç bir devlet Ruslarla ilişki kurmak istemiyor iki yüzlü yalançı oldukları için 1 lira verse 100 000 bin lira geri senden alır Yoksa canını alır Hırsızlık gasp talan yalan talan üç kağatçı mikrok pitong
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Rusya onlarada saldırı planlıyor herhalde
  Cevapla
 • Soner 5 ay önce Şikayet Et
  Rusya sen bizi şangay işbirliği orgutune al bizde notoda abd ile seni basbasa birakarak taraf olmayiz sende abd nin pilini bitir irsin (hem nato hem sangay isbirligi orgutunde olunca kimseye karişmayiz taraf tutmayiz)
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Dolar 17 liranın üzerini test etti
Türk İHA'ları Yunanistanı gerdi (5 Temmuz 2022 Günün Önemli Gelişmeleri)