İngiliz, Fransız ve Çin basınından TCG Ufuk değerlendirmesi

Milli imkanlarla üretilen Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi TCG Ufuk'un değerlendiren İngiliz, Fransız ve Çin basını, geminin istihbarat kabiliyetine dikkat çekti.

İngiliz, Fransız ve Çin basınından TCG Ufuk değerlendirmesi
İngiliz, Fransız ve Çin basınından TCG Ufuk değerlendirmesi
GİRİŞ 22.01.2022 09:34 GÜNCELLEME 22.01.2022 09:37
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi TCG Ufuk dünyanın önde gelen savunma yayınlarında geniş yer buldu. Türkiye'nin bu alanda ilk 10 ülke arasına girdiğine vurgu yapıldı.

Türkiye'nin denizcilik alanındaki atılımları uluslararası savunma yayınlarında yankılanıyor. Yerli ve milli imkanlarla üretilen ve dünyada çok az sayıda ülkenin sahip olduğu ülkemizin ilk istihbarat gemisi TCG Ufuk'un Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın envanterine girmesi başta dünyanın en köklü ve büyük savunma yayın organı olan İngiltere menşeli Jane's Defense olmak üzere tüm küresel basında geniş yankı buldu.

ÜSTÜN KABİLİYETE SAHİP

Fransız denizcilik yayını navalnews TCG Ufuk'un denizlere indirilmesini birinci sayfadan vererek geminin teknik özelliklerini anlattı.

Haberde "TCG Ufuk zorlu iklim ve deniz şartlarında açık denizde 45 günlük görev sürelerini rahatlıkla tamamlayabiliyor. Sofistike bir radar sistemine sahip olan Türk gemisi helikopter pistine sahip ve bu pist 10 ton sınıfı büyük helikopeterlerin iniş ve kalkışına izin verebiliyor" ifadelerine yer verildi.

ASELSAN VURGUSU

İngiltere merkezli Jane's Defense'de, "Türkiye'nin ilk istihbarat toplama gemisi olan TCG Ufuk (A-591) İstanbul, Tuzla'daki tersaneden resmi olarak denize indirilerek hizmete sokuldu" ifadesi yer aldı.

Haberde geminin özellikleri şu ifadelerle tanıtıldı:

"Geminin kumanda kontrol, elektronik, test ve eğitim sistem donanımları Aselsan tarafından sağlanırken HAVELSAN da gelişmiş savaş sistemi, gemi data dağıtım sistemi, entegre bilgisi sistemi, CCTV sistemi ve mesaj operasyon sistemlerini geliştirdi."

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua da geniş yer ayırdığı haberde, "Türkiye böylesine bir gemiye sahip dünyadaki 10 ülkeden birisi oldu. Türkiye bu gemiyi ulusal savaş gemisi programı kapsamında inşa etti" ifadelerine yer verildi.

KAYNAK: AKŞAM GAZETESİ
YORUMLAR 31
 • Uğur Kulak 1 yıl önce Şikayet Et
  Atamızın dediği gibi, türk milleti zekidir çalışkandır. Evelallah herşeyin üstesinden geliriz. Yeterki birlik ve beraberliğimiz bozulmasın.
  Cevapla
 • Adem sönmez 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis olmasa bunların hiçbiri olmazdı.. Her zaman Erdoğan
  Cevapla
 • Fatih s m 1 yıl önce Şikayet Et
  COK Guzel bir haber insallah ucak gemimizide yapariz
  Cevapla
 • İsmail 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu vatan için millet için çalışanlardan Allah razı olsun.Rabbim bu kutlu yoldan ayırmasın.
  Cevapla
 • Fatih s m 1 yıl önce Şikayet Et
  COK muazzan bir gemi milli ucaklarimjzi ce hv savunma ve diger silahlarimizida acil olarak yapmaliyiz butun silahimizi uretmek mecburiyetindeyiz cunku etrafimiz sirtlanlarla dolu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
11 Eylül iddiası İngiliz Papaz Dr. Stephen Sizer'ı koltuğundan etti
CHP'den İYİ Parti'ye son uyarı: Ya sev ya terk et