Rusya Navalny'yi terör listesine ekledi

Rus muhalif Navalny, Rusya'da terörle ve aşırıcılıkla bağlantılı şahısların bulunduğu listeye dahil edildi.

Rusya Navalny'yi terör listesine ekledi
Rusya Navalny'yi terör listesine ekledi
GİRİŞ 25.01.2022 13:59 GÜNCELLEME 25.01.2022 16:11
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Rusya Federal Mali Gözlem Hizmetleri tarafından yayımlanan listede, ülkede terör ve aşırıcılıkla bağlantı olduğu iddia edilen şahıslar ve kurumlara ilişkin bilgilere yer verildi.

Rus muhalif Aleksei Navalny'nin da yer aldığı listede, Navalnıy ile faaliyet gösterdikleri bilinen bazı diğer muhalif isimler de bulunuyor.

Rusya Soruşturma Komitesi, Navalny hakkında 20 Ekim 2021'de "aşırılıkçı bir topluluk oluşturduğu ve yönettiği" gerekçesiyle soruşturma başlatıldığını bildirmişti.

NAVALNY'NİN TUTUKLANMA SÜRECİ

Kremline muhalif Aleksey Navalny, zehirlendiği iddiasıyla Berlin'de tedavi gördükten sonra 17 Ocak'ta Moskova'ya dönüşünde havaalanında tutuklanmıştı.

Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üzerine 2 Şubat'ta Moskova Şehir Mahkemesinde Navalny aleyhinde açılan dava sonuçlanmış, mahkeme Navalny'nin geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıl ertelenmiş hapis cezasını, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevirmişti.

Mahkeme, önceden ev hapsinde geçirdiği 10 aylık süreyi hesaba katarak Navalny'nin kalan cezasını hapishanede geçirmesine karar vermişti.

Rusya Soruşturma Komitesi, kurduğu Yolsuzlukla Mücadele Vakfının insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Navalny hakkında yeni soruşturma başlatıldığını 11 Ağustos 2021’de bildirmişti.

Navalny'nin kurduğu Yolsuzlukla Mücadele Vakfı (FBK) ise mahkeme kararıyla 31 Ağustos 2021’de tasfiye edilmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
 • verko 1 yıl önce Şikayet Et
  müslümanlara hamamböceği dedi..
  Cevapla
 • MASK 1 yıl önce Şikayet Et
  Ey rusya bu Navalny avrupa ve özellikle abd tarafından kahraman olarak görülüyor abd nin terörist olarak gördüklerini sende terörist gözüyle bakıyon ama senin terörist dediğine abd kahraman diyor sen niye bu kadar eziksin onların terörist dediğine kahraman değil dediklerine terörist olarak adlandırmıyorsun evvela pyd ile başlayabilirsin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Soykırımda ikinci aşama: Sürgün planı ortaya çıktı! - 3 Aralık 2023 Gazete manşetleri
İsrail'in saldırısında evladı şehit olan Gazzeli annenin feryatları yürek parçaladı!