Danimarka'nın Mali kararı: Askerini çekiyor

Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, Mali'deki askerlerini geri çekeceklerini duyurdu.

Danimarka'nın Mali kararı: Askerini çekiyor
Danimarka'nın Mali kararı: Askerini çekiyor
GİRİŞ 27.01.2022 18:12 GÜNCELLEME 27.01.2022 21:25
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Mali'deki cunta yönetiminin Takuba Görev Gücü kapsamında 18 Ocak'ta konuşlanan Danimarkalı 90 askerin ülkeden ayrılması gerektiği yönünde ikinci uyarısından sonra Danimarka, askerlerini Mali'den çekme kararı aldı.

Mali'nin daveti üzerine orada olduklarını kaydeden Kofod, ''Darbeci generaller, kirli bir siyasi oyunla bize gönderdikleri daveti iptal ettiler. Biz de istişarelerden sonra askerlerimizi Mali'den çekme kararı aldık.'' ifadelerini kullandı.

Mali cunta hükümeti iki gündür arka arkaya yaptığı açıklamada, Takuba Görev Gücü bünyesinde doğudaki Menaka bölgesinde konuşlanan Danimarka askerlerinin "derhal" ülkeden ayrılmasını istemişti.

Danimarka ile askerlerin konuşlanmasına ilişkin ikili anlaşma imzalanmadığı hatırlatılan açıklamada, askerlerin Mali tarafının rızası olmadan bölgeye gönderildiği kaydedilmişti.

Adını Sahel'deki Touareg etnik grubunun kullandığı "Takoba" kılıcından alan Takuba gücünde Fransa, İsveç, Estonya, İtalya, Belçika, Hollanda, Portekiz ve Çekya'dan 500'e yakın asker görev yapıyor.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • Salih 10 ay önce Şikayet Et
  Sömürgeciler üşüşmüş..Fakir halkın üstüne kanını emmek için...Sizin gittiğiniz hangi toprakta huzur oldu..Allah lanet etsin hepinizi...
  Cevapla
 • Zalim 10 ay önce Şikayet Et
  Amin zalimler beter olsun zalimler için yaşasın cehennem
  Cevapla
 • tepki 10 ay önce Şikayet Et
  orda ne arar bunlar yuz askeri ile orda halkin kanini emer orda halk mal yuz yada bin asker bizi nasil konrol eder demiyor
  Cevapla
 • vatandaşım 10 ay önce Şikayet Et
  90 asker nedir yav tükürseniz boğarsınız niye sömürülmeye ses çıkarmıyorsunuz hey Allahım yaa
  Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD'nin F-16 kararı sonrası Türkiye'den son dakika açıklaması
Akaryakıt tepe taklak! Benzin ve motorin fiyatları 9 ay önceye dönüyor