Fransa’da müsabakalardaki başörtüsü yasağı, sporcu kadınlar tarafından protesto edildi

Fransa’nın başkenti Paris’te, müsabakalardaki başörtüsü yasağı, bir grup kadının senatonun önünde maç oynaması ile protesto edildi..

Fransa’da müsabakalardaki başörtüsü yasağı, sporcu kadınlar tarafından protesto edildi
Fransa’da müsabakalardaki başörtüsü yasağı, sporcu kadınlar tarafından protesto edildi
GİRİŞ 30.01.2022 16:03 GÜNCELLEME 30.01.2022 16:03
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Fransa’da kadınlar, spor müsabakalarında başörtüsü takmalarının yasaklanmasının ardından kararı protesto etmek için senatonun önünde toplandı.

"DEVLET İSTEMESE DE FUTBOL OYNAYACAĞIZ"

Protestoda “Herkes için futbol”, “Devlet istemese de biz futbol oynayacağız” sloganları atılırken, sporcu kadınlar senatonun bulunduğu Lüksemburg Bahçesi'nde futbol maçı oynadı.

"MİLİTAN DEĞİL, FUTBOL AŞIĞIYIZ"

Kadın futbolculardan oluşan Les Hijabeuses (Başörtülüler) Kolektifinin Başkanı Founé Diawara, "Bütün bunlar büyük bir adaletsizlik gibi geliyor. Dışlanmışlık hissi var ve bu derinden hissettiğimiz bir şey. Bizi dışlıyorlar, oysa futbolun ve sporun temel değerleri birleşmek ve bir araya gelmek. Biz sadece futbol oynamak istiyoruz. Başörtüsü taraftarı militanlar değil, futbol aşıklarıyız" dedi.

Fransız Senatosu, 18 Ocak’ta spor organizasyonları tarafından düzenlenen etkinliklere ve yarışmalara katılmak için "göze çarpan dini semboller giymenin yasak olduğunu" belirten yasa teklifini kabul etmişti.

Yasanın yürürlüğe girmesi için Ulusal Meclis tarafından da onaylanması bekleniyor.

FIFA İZİN VERDİ, FRANSA YASAKLADI

Fransa Futbol Federasyonu şampiyonluklarında başörtüsü takılmasını yasaklarken, Uluslararası Futbol Federasyonu Birliği (FIFA) 2014'ten beri başörtüsü takılmasına izin veriyor.

 

YORUMLAR 3
 • 567 10 ay önce Şikayet Et
  rabbim dünya beyaz tenlilerini yok eylesin amin
  Cevapla
 • ŞerefPahalı 10 ay önce Şikayet Et
  Sahsen, basortusu takan birinin futbol da oynamayacağını dusunuyordum ama bunun yasak olarak dile getirilmesi cok cirkin. Kimin nasıl bir din uygulaması yapacağına baska bir din mensubu ya da din düşmanı karar vermemeli. Bu diktatörlük. Ona buna laf edeceğine kendileri diktatörlükten vazgecsin. Ahlaka da aykırı degilken kadinlarin kiyafetiyle ne bu kadar ugrasiyorsunuz. Bu kadinin kişiliğini ezmek. ADİLİK. Norveçli kadinlar da plaj voleybolunda, uluslararası karşılaşmada, bikini yerine şort giydikleri için ceza almışlardı. Ne meraklısınız kadınları şekillendirmeye, ezmeye.
  Cevapla
 • ahmedhassan 10 ay önce Şikayet Et
  Fransa. Kendi kendini bitirecek aldığı bu islamifobi kararları din düşmanlığının enbüyük örneklerinden birisi bu. Özgürlükten anladıkları islam dini dışında her türlü özgürlük
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Sözleşmeli personele kadro düzenlemesinde kapsam genişledi
Rus devi 'tarihi bir olay gerçekleşecek' diyerek duyurdu: Türkiye'ye teslim edeceğiz