İsrail Başbakanı Bennett: İsrail'e yönelik en büyük tehdit İran'dır

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, İran'ı ülkesine yönelik "en büyük tehdit" olarak nitelendirdi. İsrail Başbakanı, İranla varılacak bir anlaşmanın 'nükleer programla başa çıkma kabiliyeti'ne zarar vereceğini ileri sürdü.

İsrail Başbakanı Bennett: İsrail'e yönelik en büyük tehdit İran'dır
İsrail Başbakanı Bennett: İsrail'e yönelik en büyük tehdit İran'dır
GİRİŞ 06.02.2022 15:20 GÜNCELLEME 06.02.2022 15:20
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, haftalık kabine toplantısında yaptığı konuşmada ulusal güvenlik gündemi ve Avusturya'nın başkenti Viyana'da İran ile yürütülen nükleer müzakerelere ilişkin açıklamalarda bulundu:

"İsrail'e yönelik en büyük tehdit İran'dır. Hükümet olarak İran'ın nükleer programıyla ilgilenmekle sorumluyuz ve elbette Viyana görüşmelerini de takip ediyoruz."

"AĞIR BİR BEDEL ÖDEYECEĞİZ"

İsrail Başbakanı, İran ile varılacak bir anlaşmanın 'nükleer programla başa çıkma kabiliyeti'ne zarar vereceğini ileri sürdü.

"Anlaşmaya varmanın istikrarı artıracağını düşünenler yanılıyorlar. (Uranyum) Zenginleştirmeyi geçici olarak geciktirecek, ancak hepimiz bölgede bunun için ağır ve orantısız bir bedel ödeyeceğiz."

"İSRAİL'İN İHTİYACI OLAN ASKER GÜCÜNÜ İNŞA EDİYORUZ"

Viyana'da bir anlaşmaya varılsa dahi bunun İsrail'i bağlamayacağını yineleyen Bennett, şunları söyledi.

"Şu anda eksikleri gideriyoruz ve İsrail'in yıllar ve hatta on yıllar boyunca ihtiyacı olacak askeri gücünü inşa ediyoruz. İsrail, bir anlaşma sağlansa da sağlanmasa da her durumda hareket özgürlüğünü koruyacak."

Bennett, geçen ay yaptığı açıklamada da İran ile yürütülen nükleer müzakerelerde varılacak herhangi bir anlaşmaya bağlı olmayacaklarını söylemişti.

İran, 2015 nükleer anlaşmasını canlandırmak amacıyla Viyana'da Fransa, İngiltere, Almanya, Rusya ve Çin ile müzakere yürütüyor. ABD ise görüşmelere dolaylı katılım sağlıyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Mizah 2 yıl önce Şikayet Et
    Bütün dünya ve insanlık için en büyük tehdit İsraildir.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Celal Şengör'den, İslam dini ve Türkiye'ye küstah sözler: 30 yıl içinde Türkiye olmayacak!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KKTC vatandaşlarına müjde