ABD açıkladı: Rus birlikleri ilerliyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna sınırından askerlerini çekmediğini, aksine kritik unsurları sınıra doğru hareket ettirdiğini söyledi.

ABD açıkladı: Rus birlikleri ilerliyor
ABD açıkladı: Rus birlikleri ilerliyor
GİRİŞ 16.02.2022 19:45 GÜNCELLEME 16.02.2022 20:16
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Bir televizyon programına katılan ABD Dışişleri Bakanı Antony, Rusya’nın, Ukrayna sınırlarına konuşlandırılan bazı güçlerini çektiğine yönelik açıklamasını değerlendirdi.

"GERİ ÇEKİLME GÖRMEDİK"

Blinken, “Rusya'nın dediği bir şey var. Bir de Rusya'nın yaptığı şeyler var. Güçlerinde herhangi bir geri çekilme görmedik. Ukrayna sınırları boyunca çok tehditkar bir şekilde olarak kalıyorlar. Söylediklerini uygularlarsa iyi olur. Ama şimdiye kadar görmedik.” dedi.

Rusya’nın çektiği küçük unsurları da anlamlı bir çekilme olarak nitelendirmediklerini kaydeden Blinken, “Burada sadece bu kuvvetlerin sınıra yakın bölgelerde kaldığını görmüyoruz aynı zamanda kritik birliklerin sınırdan uzağa değil, sınıra doğru hareket ettiğini görmeye devam ediyoruz. Yani görmemiz gereken tam tersi. Bu kuvvetlerin uzaklaştığını görmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Blinken, bir başka televizyon programında ise “olası bir saldırının öncüsü olabilecek güçlerin halen sınıra yakın bölgelerde kalmaya devam ettiğini gördüklerini” belirtti.

RUSYA'YA KARŞI ATILACAK ADIMLAR HAZIR

Rusya’nın birliklerini çekmesini memnuniyetle karşılayacaklarını ifade eden Blinken, Moskova ile diplomasiye hazır olduklarını ancak olası bir saldırıda Rusya'ya karşı atacakları adımların da hazır olduğunu vurguladı.

Blinken, Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması'nın, Ukrayna'nın doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçıların kurduğu sözde yönetimlerin tanınması için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e çağrıda bulunulmasına yönelik kararına da tepki gösterdi.

Yaptığı yazılı açıklamada Blinken, "Kremlin'in bu kararı onaylaması, Rus hükümetinin, Ukrayna'nın Donbas bölgesinin Rusya tarafından kontrol edilen kısımlarının siyasi, sosyal ve ekonomik olarak Ukrayna’ya yeniden entegrasyonunu öngören Minsk anlaşmaları kapsamındaki taahhütlerini toptan reddetmesi anlamına gelecektir.” ifadelerine yer verdi.

UKRAYNA'NIN EGEMENLİĞİNE MÜDAHALE

Blinken, bu kararın yürürlüğe girmesinin, Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü daha da baltalayacağını söyledi.

Bu kararın uluslararası hukukun ağır bir ihlali olacağına dikkat çeken Blinken, bunun aynı zamanda Rusya'nın krize barışçıl bir çözüm bulmak için diplomasiye devam etme taahhüdünün de altını boşaltacağını kaydetti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 28
 • keamu 9 ay önce Şikayet Et
  Bir savaş çıkması durumunda her iki taraf zarar görür sakın yesinler birbirini demeyin arada bizde zarar görürüz. Ukrayna halkı ülkesi için savaşacaktır. Amerika bu kez çok yakından yardım edecektir. Rusların burda bir adım gitmeleri onları başka alanlarda yıkıma sokar. Amerika ambargo uygular ki sonuna kadar haklıdır.
  Cevapla
 • yavuz 9 ay önce Şikayet Et
  Amerika bölgeden çekilip defolup gitmeyi düşünmüyor mu? Rusya abd ye vurmakla haklı olacak. Rusya, abd saldırısa cevap versin. Asıl cevabı ABD ye uzun menzilli atacağı Füzelerle vermelidir.
  Cevapla
 • mrtybz 9 ay önce Şikayet Et
  ulan ne ara ruscu oldunuz abd dusmanligi yaparken rus yaltakligida yapmayin savaş cikarsa sen saniyormusun senin ulken zarar gormucek merak etme hersey pahalaninca anlarsin
  Cevapla
 • misafir 9 ay önce Şikayet Et
  amerika tarihindeki en büyük tokadı yiyecek
  Cevapla
 • haktan 9 ay önce Şikayet Et
  neyi yiyecek ruslarin iki fuze yapmasiylami yiyecek amerikayi rusların alanda ne basarisi var kusura bakma teknoloji diyorsun sen savasta amerikanin çıkaracağı yeni silahlari görünce o zaman anlarsin kim daha gucluymus
  Cevapla
 • Türk 9 ay önce Şikayet Et
  Şeytanın yeryüzünde ki elçisi ABD sırf Avrupaya kaya gazı satacağım diye Ukrayna yı yok edecek
  Cevapla
 • mardinli 9 ay önce Şikayet Et
  Bu terörist besleyici amerika tam bir eşkiya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Olaylı İzmir derbisinin ardından 19 kişi tutuklandı!
Cumhurbaşkanı Erdoğanm, EYT ve Asgari ücret konusunda iki bakanla görüşüyor