Ukrayna savaşı sonrası İsveç ve Finlandiya'da Rusya endişesi

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması, eski doğu bloku üyesi olan NATO ülkelerinde olduğu gibi askeri açıdan bağlantısız olan Rusya’ya komşu Finlandiya ve İsveç’i tedirgin etti.

GİRİŞ 27.02.2022 07:53 GÜNCELLEME 27.02.2022 09:15
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması Avrupa güvenlik mimarisinin tamamı açısından tehdit oluştururken Moskova’nın aktif askeri gücünün çok sayıda NATO ülkesinin sınırlarının dibine kadar gelmesi ister istemez endişeye neden oluyor. NATO, üyelerini korumak için önlemlerini sıkılaştırırken askeri açıdan tarafsız olan İsveç ve Finlandiya’da son günlerde tehdit algısı giderek yükseliyor.

RUSYA RAHATSIZ

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’yla yakın ilişkisi Rusya’yı açıkça rahatsız ediyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova’nın, “Finlandiya ve İsveç’in, öncelikle askeri bir blok olan NATO’ya katılımının ciddi askeri ve siyasi sonuçlarının olacağı ve ülkemizin misilleme adımları atmasını gerektireceği açıktır” şeklindeki açıklaması bu rahatsızlığı özetliyor. Rus tehdidi, Ukrayna krizi öncesinde de bu iki ülkede yakından hissediliyordu.

Son dakika: ABD'den İsveç ve Finlandiya kararı!Son dakika: ABD'den İsveç ve Finlandiya kararı!

Rusya'dan yeni NATO tehtidi: Onları alırsanız karşılık veririz!Rusya'dan yeni NATO tehtidi: Onları alırsanız karşılık veririz!

NATO TARTIŞMASI

İki ülke Soğuk Savaş döneminde ne NATO’da ne de Varşova Paktı’nda yer aldı. İsveç, 1814’te tarafsızlık ilan ederek dünyada bir ilke imza attı. 1917’de Rusya’dan bağımsızlığını kazanan Finlandiya da 1956’dan bu yana tarafsız. Buna rağmen NATO üyeliği tartışması, gerek İsveç gerekse Finlandiya’da zaman zaman alevleniyor. Rusya’nın son hamleleri bu konuyu bir kez daha sıcak hale getirdi.

İSVEÇ: TARAFSIZIZ

Rus saldırısıyla Avrupa tarihinde yeni bir kara sayfanın açıldığını söyleyen İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, “Böyle bir durumda İsveç’in güvenlik politikasındaki çizgisinin değişmemesi çok önemli” dedi. İsveç’in çok uzun zamandır ittifaklar dışında olduğunu hatırlatan Andersson, bunun ülkesinin çıkarlarına hizmet ettiğini belirtti. Mevcut politikasıyla devam etme sinyali veren Finlandiya ise İsveç’ten farklı olarak “NATO opsiyonu” mesajı veriyor. Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, “Finlandiya, güvenliğinin gerektirmesi halinde üyelik için başvurma imkanına sahip” dedi.İsveç Başbakanı Magdalena Andersson

NATO’DAN ILIMLI TAVIR

NATO ise kararı vermesi gerekenin bu iki ülke olduğunu belirtiyor. Finlandiya ve İsveç’le yakın işbirliğine değer veren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, konunun kendi kaderini tayin etme ve egemenlik hakkı kapsamında olduğu görüşünde.

RUS BANKALARI SWIFT’TEN ÇIKARILACAK

AVRUPA Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, dün gece kameralar karşısına geçerek Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları açıkladı.

Birlik üyesi liderlerin yanı sıra ABD Başkanı Joe Biden ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile konuyu müzakere ettiklerini belirten von der Leyen, “Rus savaş makinasına” durdurmak için şu tedbirlerin alınacağını ilan etti:

Bazı Rus bankaları SWIFT (Dünya Bankalar Arası Finansal İletişim Topluluğu) sisteminden çıkarılarak finansmana erişimleri engellenecek.

Rusya Merkez Bankası varlıkları dondurulacak. Bu merkez bankasının likiditeye erişim kapasitesini imkansızlaştıracak.

Zengin Rus vatandaşlarına “Altın Pasaport” gibi Avrupa vatandaşlığına ve finansal sistemine erişim veren uygulamaların yasaklanması için çalışılacak.

YORUMLAR 26
 • Ali 10 ay önce Şikayet Et
  Yusuf Yusuf :)
  Cevapla
 • hıghlander 11 ay önce Şikayet Et
  Ukrayna'ya saldırmanız, VE ''TABUR SALDIRISI'',komşuluk ve son zamanlardaki güveni yarı yarıya hasarlı yaptı.Finlandiya'ya saldırırsanız,-ki katıksız bir Türk ülkesidir-çok yakın da köprüleri atıp Türkiye ile, kabusunuz olacak çatışma olan bir yola girdin demektir sayın Putin. Güvenin bittiği gün,Türkiye söz konusu ise,nükleer kartına ve iç bölgelerimize kullanmayı düşündüğünüz-planı biliyoruz-,kimyasal-biyolojik olguya da fazla güvenmesin kimse...Lütfen güveni yok etmeyen adımlar ve savaşı çoğaltmayacak politika izleyiniz!.. bir vatandaş olarak başka bir şey söylemiyorum....hayret,uzaktan tanıdığımız Putin aslında böyle bir insan değildi.
  Cevapla
 • sanna 11 ay önce Şikayet Et
  sanna on numara :))
  Cevapla
 • Erkan 11 ay önce Şikayet Et
  Akilliysaniz lüften girmeyin. Simdiye kadar ne güzel yasiyorsunuz, gereginizde yok o Nato yalanina. Bari siz hata etmeyin.
  Cevapla
 • Cengiz 11 ay önce Şikayet Et
  Bu isvec natoya girmek istiyor turkiye bloke etmesi lazim ne halleri varsa görsunler daha gecen ay pkk 370milyon dolar gönderdiler canlari ceheneme insallah ruslar burayada girer bizim sehitlerin kanlari var ellerinde sikisinca natoya kosuyorlar ne natosu dunyada nerde bi zulum varsa arkasindan bunlar cikiyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
6'lı masada ilk kez aday ismi açıklandı! Dananın kuyruğu kopacak
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten konsoloslukların kapatılmasına tepki