Boris Johnson: Putin savaş suçu işliyor!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da "savaş suçu" işlediğini belirtti.

Boris Johnson: Putin savaş suçu işliyor!
Boris Johnson: Putin savaş suçu işliyor!
GİRİŞ 02.03.2022 17:49 GÜNCELLEME 02.03.2022 17:49
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Johnson, Avam Kamarasında yapılan haftalık Başbakana Sorular Oturumu'nda Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Oturum sırasında söz alan İskoç Ulusal Partisinin Meclis Grubu lideri Ian Blackford, dünyanın, her geçen saat Putin'in Ukrayna'daki savaşının dehşetine tanıklık ettiğini belirterek, Putin'e yönelik mevcut savaş suçu suçlamalarının "tam kapsamlı" kovuşturulmasını istedi.

"PARLAMENTO BUNU DESTEKLEYECEKTİR"

Milletvekili Blackford'un açıklamalarının ardından konuşan Başbakan Johnson da şu ifadeleri kullandı:

"Masum sivillerin üzerine atmakta oldukları mühimmatların kullanımında Vladimir Putin rejiminden gördüklerimiz, bence, zaten tam olarak savaş suçu olarak nitelendiriliyor ve Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısının da bunu araştırıyor olduğunu biliyorum ve eminim ki tüm parlamento bunu destekleyecektir."

SAVAŞ SUÇLARI İŞLENİYOR

Parlamento oturumunun ardından, Başbakanlık Ofisi 10 Numara Sözcüsü'ne, Johnson'ın "savaş suçu" ifadelerinin sorulması üzerine, sözcü, Ukrayna'da her gün olası savaş suçlarının işlendiği açıklamasında bulundu.

Sözcü, Başbakan Johnson'ın, Rusya'nın Babi Yar Holokost Anıtı yakınının mı yoksa apartmanların bombalanmasının mı savaş suçu olarak tanımladığı sorusuna, "Sanırım listelediklerinizin hepsi bu kategoriye girebilir." yanıtını verdi.

Ayrıca sözcü, "Açıkçası, resmi olarak bu kararı ceza mahkemesi verecek, ancak bence hiç kimse, her gün, neredeyse her saat gördüğümüz şeylerin kesinlikle korkunç savaş suçu eylemleri olduğundan şüphe duyamaz." dedi.

Böylelikle, sözcü, Başbakan Johnson'ın, Ukrayna'da yaşananları ilk kez "savaş suçu" olarak tanımladığını doğruladı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 29
 • osmanoğlu2023 2 yıl önce Şikayet Et
  margaret fetçer 83'te arjantinin falkland adalarına saldırdığında bizde ingiliz sapıtmış diyorduk! bu sayede kraliçe 90 yaşında ve hala tahtından inmiyor!
  Cevapla
 • Turancılar 2 yıl önce Şikayet Et
  İngiltere ve abd başından beri rusyayı kışkırtıyot ve hala da kışkırtmaya devam ediyor. Savaşın büyümesini ve başka ülkelere de saldırması için yaptırımda sınır tanımıyorlar, bunun için avrupadaki yalaka ülkelere de baskı yapıyorlar. Nihayetinde abd ve ingilterenin rusyaya sınırı yok, karşılıklı savaşmaları da düşük bir olasılık. Ukrayna gibi bir kaç ülkeyi daha savaşa dahil etmenin derdindeler. Sonuçta kovid19 hikayeleri bitti, sıra ekonomik ve askeri savaşta
  Cevapla
 • Canacan 2 yıl önce Şikayet Et
  Filistin'de Suriye'de Afganistan'da Libya'da Irak'ta siz insanlık onuruna yakışan işlermi yaptınız. Ha Rus ha siz.
  Cevapla
 • desila 2 yıl önce Şikayet Et
  boris oğlum kafayı mı yedin , sen dilin ne diyoo
  Cevapla
 • bkt 2 yıl önce Şikayet Et
  yav he he. anca konuşun korkaklar. rusya sizide halledecek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Kacır duyurdu: TÜRKSAT 6A test yörüngesine yerleşti!
 Pakistan'dan tarihi Netanyahu kararı! İmzalar atıldı, resmen ilan edildi