Çin'den yaptırım resti: Daha güçlü karşı tedbir alırız

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, ABD'nin Rusya üzerinden Çin'e yaptırım tehdidinde bulunduğunu, bunun olması halinde "güçlü karşı tedbirlere başvuracaklarını" ifade etti.

Çin'den yaptırım resti: Daha güçlü karşı tedbir alırız
Çin'den yaptırım resti: Daha güçlü karşı tedbir alırız
GİRİŞ 16.03.2022 18:16 GÜNCELLEME 16.03.2022 18:16
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Sözcü Cao, yaptığı açıklamada, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki'nin "Rusya'nın işgaline destek vermesi halinde Çin'in ciddi sonuçlarına katlanacağı", "Çin ve Rusya'nın dünya ekonomisinin yalnızca yüzde 15 ila 20'sini, G7 ülkelerinin ise yüzde 50'sini oluşturduğu, dolayısıyla ABD ve Avrupalı müttefiklerinin elinde çok sayıda araç bulunduğuna" ilişkin sözlerini değerlendirdi.

ABD'nin bu tavrının Soğuk Savaş tarzı sıfır toplamlı oyun ve bloklar arası cepheleşme mantığını ve işleri güçle çözme anlayışını yansıttığını savunan Cao, "Bir yandan yaptırım sopasını sallarken diğer yandan Çin'in desteğini ve iş birliğini talep etmek hiçbir işe yaramayacaktır. ABD'yi Çin meşru haklarına ve taleplerine hiçbir şekilde zarar vermemeye çağırıyoruz. Eğer ABD bunda ısrar ederse Çin kesinlikle güçlü karşı tedbirler alacaktır." ifadesini kullandı.

Çin'in Ukrayna konusunda diyalog ve müzakere çağrısı yaptığını, gerilimi düşürmeye çalıştığını ve sorunun çözümü için kendi inisiyatifini ortaya koyduğunu vurgulayan Cao, "Çin'in çabalarını küçümseyen, niyetini yanlış gösteren ve Çin'e çamur atmaya çalışan tüm dezenformasyon girişimleri sorumsuz ve etik dışıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, 14 Mart'ta İspanyol mevkidaşı Jose Manuel Albares Bueno ile yaptığı telefon görüşmesinde, ülkesinin Ukrayna'daki krizin tarafı olmadığını belirterek Rusya'ya yönelik yaptırımlardan etkilenmek istemediğini vurgulamıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  Rabbim müslümanlara çektirdiğiniz acıları birbirinizi yiyerek burnunuzdan fitil fitil bu dünyada da getirsin... Müslüman olarak öncelikle bizim müslüman gibi yaşayıp sonra ALLAH tan yardım istemeye yüzümüz olmalı... En temel günahlardan kurtularak, faiz , içki , yalan , zina ve ticaretde ahlaksızlık gibi kötü huylardan kurtulup kendi muhasebemizi yapmamız... Eş dost akrabaya imkanımız doğrultusunda destek olmamız gerekiyor...
  Cevapla
 • msfr 8 ay önce Şikayet Et
  rusya ve cin dunyanin basina bela.
  Cevapla
 • vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Bu ne demek ? Yeni korona varyantlarıyla mı uğraştırırız sizi.. Anlamını taşımıyordur umarım..
  Cevapla
 • Hanifi Çifçi 8 ay önce Şikayet Et
  İnşallah Birbirinizi Yeyip Bitirirsiniz Müslümanlara Dokunmadan
  Cevapla
 • Molla 8 ay önce Şikayet Et
  Amin inşallah
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İngiltere'de Müslüman esnaf soyguna gelen genç hırsıza yardımla karşılık verdi
Galatasaray'dan Yunus Akgün'e yeni sözleşme