Türkiye, Fransa ve İtalya'dan SAMP-T projesini yeniden canlandırma hamlesi

Türkiye'nin Suriye'de Barış Pınarı Harekatı'nı başlatması nedeniyle 2019 sonunda durdurulan SAMP-T hava savunma sistemi projesinin NATO Zirvesi'nde gündeme geldiği, Türkiye, Fransa ve İtalya'nın projeyi yeniden canlandıracağı ifade edildi.

GİRİŞ 26.03.2022 06:44 GÜNCELLEME 28.03.2022 09:14
Bu Habere 126 Yorum Yapılmış

Türkiye, bir süredir siyasi engeller sebebiyle kesintiye uğrayan Fransa-İtalya ortak üretimi SAMP-T uzun menzilli hava savunma sistemi sürecine yeniden dahil oluyor.

NATO Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen İtalya Başbakanı Mario Draghi, Türkiye-Fransa-İtalya arasındaki işbirliğinin yeniden canlandırılacağını açıkladı. Bunun ardından gözler, dünyanın gelişmiş savunma sistemleri arasında gösterilen SAMP-T projesine çevrildi. Brüksel dönüşü gazetecilerin soruları cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan da üç ülkenin işbirliği kapsamında EUROSAM SAMP-T olduğunu belirtti.

ABD'ye de S-400 cevabı! Erdoğan açıkladı: Macron bana 'Türkiye haklı' dediERDOĞAN'DAN BRÜKSEL DÖNÜŞÜ UÇAKTA SAMP-T AÇIKLAMASI

ORTAK ÜRETİLECEK

Türkiye, uzun menzilli hava ve füze savunma sisteminin gelişimi ve üretimi için çalışmalar yapmak üzere Fransa-İtalya ortak konsorsiyumu EUROSAM şirketi ile ASELSAN ve ROKETSAN ortaklığında SAMP-T'nin üretilmesine niyet beyanında bulunmuştu. Bu kapsamda 2017'de üç ülke arasında, Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi sözleşmesi imzalanmış ve SAMP/T hava savunma sisteminin birlikte üretilmesini de içeren bir çalışma başlatılmıştı. NATO sistemlerine entegre edilebilen SAMP/T hava savunma sistemi için çalışma önemli bir aşamaya gelirken, 2019 sonuna doğru Türkiye'nin Suriye'de Barış Pınarı Harekatı'nı başlatması sürecin askıya alınmasına sebep olmuştu. Üç ülke arasındaki işbirliğinin yeniden canlanmasıyla, Türkiye'nin SAMP-T için direkt satın alma yoluna gitmeyeceği; ortak üretim ve teknoloji transferinin de gündemde olduğu öğrenildi.

100 KM'YE KADAR ETKİLİ

SAMP-T sistemi, radarı ile 360 derece izleme yapıyor. 100 kilometre mesafe ile 20 kilometre yükseklikteki tehditlere karşı koyma kabiliyetine sahip.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 126
 • cesaret 4 ay önce Şikayet Et
  valla rüzgar nereden eserse oraya gidiyoruz biri sus dese susuyoruz düne kadar rusya iyiydi şimdi pkk ya destek veren ülkelermi iyi olacak yada abd kuklası avrupamı iyi olacak sanmam
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Birakin samp i kendi gelistirdiniz fuzeler gecer bunu.
  Cevapla
 • Fatih 4 ay önce Şikayet Et
  Samt t mezili 100km s400ün 400. Hangisi işimize yarar bu kadar geniş bir coğrafyada? Bu da alınmadı iyi olabilir. Ama s400 ve s500den vazgeçmeden. Batı bize teknoloji vermez. Asla. Kendi sistemimizi de geliştirmek zorundayız. Dışardan aldıkça geliştirme arge faaliyetleri duruyor nedense.
  Cevapla
 • Hamdi 4 ay önce Şikayet Et
  Umarım yine yan çizmezler
  Cevapla
 • Vatandaş ! 4 ay önce Şikayet Et
  ÜLKEMİZDE ! Her ülkenin hava savunma sisteminden EN AZ 1 adet olması İYİDİR ! Buna PATRIOT dahil !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Vaka artışının getirdiği yeni tehlike!
Bakan Nebati'den Borsa İstanbul ve Merkez Bankası açıklaması