Ata Atun: AB, Türkiye'siz yapamayacağını anladı

Rusya'nın Ukrayna işgali, Türkiye'nin önemini bir kez daha gözler önüne serdi. ABD özellikle de AB, Türkiye'siz yapamayacaklarını bir kez daha görmüş oldu. Haber7 yazarı Ata Atun da "Türkiye'nin Yükselişi" başlıklı yazısında buna değindi.

Ata Atun: AB, Türkiye'siz yapamayacağını anladı
Ata Atun: AB, Türkiye'siz yapamayacağını anladı
GİRİŞ 28.03.2022 10:33 GÜNCELLEME 28.03.2022 10:41
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Eski KKTC Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve akademisyen Ata Atun, Haber7'deki köşesinde ele aldığı yazısında, Ukrayna işgaliyle AB ve ABD tarafının Türkiye'nin önemini bir kaz daha anladığını yazdı.

İşte Atun'un yazısı;

Avrupa'nın yakın doğusunda yaşanan Rusya-Ukrayna savaşı, bölgemizde 20. yüzyılın ikinci yarısında dayatılmış politik ve ekonomik dengeleri değiştirmeye başladı.

Rusya-Ukrayna savaşı sürecinde izlediği dengeli politika ve üstlendiği arabuluculuk rolü ile Türkiye'nin stratejik önemi bir kez daha ortaya çıktı.

Türkiye artık bölgede söz sahibi bir ülke.

Kırkpınar pehlivan güreşlerinde, rakibinin gücünü yoklamak için ilk başta birbirlerine el-ense çeken pehlivanlar gibi, taraflar arasında yavaş ve derinden başlayan müzakerelerde Türkiye, akılcı politikaları ile ön plana çıkınca Rusya-Ukrayna anlaşmazlığının çözüme yönelik kalbi Türkiye'de atmaya başladı.

Önceki gün Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilen NATO liderler zirvesinde, Türkiye'nin yürüttüğü diplomasi ve taraflar arasında sağladığı dengeden övgüyle söz edilmesi, Türkiye'nin bu savaştaki arabuluculuk görevini başarıyla yürüttüğünün kanıtı.

Bölgenin lider ülkesi Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanının ayrı ayrı ve zaman zaman da müştereken attıkları adımlar, yaptıkları girişimler, yıpranma sürecine girmiş olan Türkiye-ABD ve Türkiye-AB ilişkilerinin yönünü değiştirmeye başladı, tekrardan olumlu bir sürece soktu.

AB üyesi ülkelerin bazı liderlerinin ve AB yönetici takımının, Türkiye ile ilişkilerin iyileştirilmesinden ve katılım müzakerelerinin başlatılmasından bahsetmeye başlamaları tesadüf değil. Nasıl olduysa bu krizde Avrupa Birliği, Türkiye'siz çok daha zor günler yaşayacağının aniden farkına vardı.

Ki, NATO Zirvesi sürerken İtalyan Başbakanı Draghi'nin yıllar önce oluşturulan ama sonradan buzdolabına konan "Türkiye, Fransa ve İtalya arasındaki İşbirliği Forumu"nun yeniden işler hale getirileceğine karar verildiğini açıklaması, AB'nin üst aklındaki değişimi gözler önüne sermekte.

ABD'ye de S-400 cevabı! Erdoğan açıkladı: Macron bana 'Türkiye haklı' dediErdoğan'dan SAMP-T açıklaması

Türkiye, Fransa ve İtalya'dan SAMP-T projesini yeniden canlandırma hamlesiTürkiye, Fransa ve İtalya'dan SAMP-T projesini yeniden canlandırma hamlesi

İtalyan ve Fransız ortaklığında kurulan Eurosam konsorsiyumu tarafından geliştirilen ve 2017 yılında Türkiye'nin de katılımı ile birlikte üretilmesini içeren -ve sonradan dondurulan- "SAMP-T hava savunma sistemi işbirliğinin yeniden gündeme getirilebileceği" düşüncesinin ortaya atılmış ve kabul görmüş olması bana göre NATO Zirvesinin Türkiye lehine attığı adımların en somut örneğidir.

Sonuç olarak; Türkiye, bölgesel, politik, ekonomik ve askeri güç itibarıyla yükseliş trendine girerken, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi gibi asalak üye devletlerin güvenilirlikleri ve saygınlıkları tam ters yönde inişe geçmiş durumda.

Her ne kadar sosyal medyada bunun tersini savunsalar da gerçek bu...

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 20
 • Malatyalı 3 ay önce Şikayet Et
  ABD den AB den Natodan çıkmalıyız
  Cevapla
 • böyle 3 ay önce Şikayet Et
  anlamış görünmüyolar. öyleyse ne istiyorsak veriyor olmalılar. ama öyle degil. yüzsüzlükleri devam ediyor.
  Cevapla
 • Ahmet 3 ay önce Şikayet Et
  Avrupa rus ukrayna savaşı kendileri de şıçrayabilir korkusundan bize yanaşıyor bizi kendi saflarinda tutmak istiyor bugün savaş bitsin bak nasıl sırtlarını bize dönecekler adamlar değil bugün hiç bir zaman aralarına bizi almayacaklar çünkü vatikan izin vermiyor burası (ab) bir hıristiyan kulübü
  Cevapla
 • fffd 3 ay önce Şikayet Et
  evvet rakam olarak yukselıyoruz buyuk ısrtaıl ıcın bızı bes sene ıcınde avrupaya almak ıstıcekler kabul gorursek turk mılletı bu ısten cok zaararlı cıkacak
  Cevapla
 • Aaa 3 ay önce Şikayet Et
  Avrupa birligi olsun olmasin biz yolumuza bakalim kendi Turk birligini ve Islam birligini ve dost ulkleler birligini kuralim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsveç basını: Erdoğan'ın önünde diz çökmemiz hoş değil
Türkiye'nin eli güçlendi: Enerjide fiyatlar düşecek!