Alman medyası, Putin’in önündeki 5 senaryoyu yazdı

Almanya'nın çok okunan gazetelerinden Bild, bir ayı aşkın bir süredir devam eden Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili 5 senaryoyu mercek altına aldı.

Alman medyası, Putin’in önündeki 5 senaryoyu yazdı
Alman medyası, Putin’in önündeki 5 senaryoyu yazdı
GİRİŞ 27.03.2022 03:23 GÜNCELLEME 27.03.2022 03:48
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Almanya’nın çok okunan tabloid gazetelerinden Bild, bir ayı aşkın bir süredir devam eden Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın gidişatı ile ilgili kapsamlı bir analiz hazırlayarak olası senaryoları masaya yatırdı.

“Putin’in Ukrayna’daki kanlı savaşı böyle bitebilir” başlığıyla kullanılan haberde, savaşın olası bitiş senaryoları mercek altına alındı.

1. SENARYO: PUTIN KAZANIRSA

Bild gazetesi, bunu “felaket senaryosu” olarak yorumlarken, “Kremlin liderinin hayalleri gerçek olur. Kiev’in meydanında kırmızı, mavi ve beyaz bayrağın dalgalanması, başkanlık sarayının işgal edilmesi ve parlamentoya yeni vekiller getirilmesi olası. Ayrıca üst düzey Ukraynalı siyasetçileri ve direnenleri toplama kamplarına gönderebilir. İçerde baskıcı bir rejim olur ve dışarıdan da Putin’e bağlı bir yönetim olarak hem Baltık ülkelerine hem de Polonya’ya tehdit oluşturabilir” yorumunu yaptı.

Fakat gazete, Rus ordusunun savaşın başından beri Ukrayna’daki büyük kentleri ele geçiremediğine dikkat çekerken, “Neyse ki bu seçeneğin gerçekleşmesi imkansız” yorumunu yaptı.

2. SENARYO: RUSYA ÇEKİLİRSE

Bild gazetesi, Putin’in asla yenilgiyi kabul etmeyeceğini yazarken, Rusya Devlet Başkanı’nın imajını korumak için Donbas bölgesinde bazı toprakları ele geçirerek savaşı bırakmasının da bir senaryo olduğunu aktardı.

Mariupol’un için kritik bir önemi olduğuna dikkat çekilirken, “Putin, Mariupol’ü ele geçirirse askerlerine eve ‘zaferle’ dönmesine fırsat sağlayabilir” denildi.

Bild gazetesi, bu olasılığın gerçekleşme ihtimali olduğunu yazarken, “Bu uygun. Kendini Rusya ve Ukrayna arasında arabulucu olarak konumlandıran Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma günü Putin’in ateşkes yapmasını istemişti. Erdoğan Putin’e, ‘Artık barış için atılacak adımın mimarı sen olmalısın demeliyiz’ demiş ve ‘Onurlu bir çıkış yap’ ifadesini kullanmıştı” hatırlatmasını yaptı.

3. SENARTO: PUTIN KAYBEDERSE

“Rusya ordusu ilerleme kaydedemez, Rusya ekonomisi çökerse, Rusyalılar ayaklanırsa, Putin yenilmiş olur” diyen Bild gazetesi, Batı ülkelerinin ekonomik yaptırımlarının Rusya’da da hissedildiğini aktardı. Rusya içinde de birçok insanın savaşa karşı olduğuna dikkat çekti.

Bild gazetesinde yer alan analizde bu olasılık ile ilgili olarak, “Şu an için bu çok olası değil fakat imkansız da değil. Savaş uzarsa bunun ihtimali artar” yorumunu yaptı.

4. SENARYO: MÜZAKERELERDEN SONUÇ ÇIKARSA

Bild, “Ukrayna direnmeye devam ederse Putin savaşı kazanamayacağını anlayarak müzakere masasına oturabilir. Müzakerede Ukrayna’nın Kırım’dan vazgeçmesinin istenmesi ve Ukrayna’nın NATO ya da AB ile yakınlaşmasının da engellenmesi amaçlanabilir” yorumunu yaptı.

Gazete, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin de çözüm için referanduma gidilmesinin olası olduğunu söylediğine dikkat çekti. Bild, bu senaryonun da olası olduğunu fakat savaşın gidişatına bağlı olduğunu aktardı.

5. SENARYO: BİTMEYEN SAVAŞ

Şu an Ukrayna’nın birçok noktasında çatışmalar devam ediyor… Rusya, Kiev’i bombalamaktan çekinmezken, 24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşının en kötü senaryosunun savaşın bitmemesi olduğu belirtildi.

Bild, savaşın bitmemesinin olası olduğuna da dikkat çekerken, “Eğer Putin, bütün uyarılara ve çağrılara rağmen savaşa devam ederse Rusya ikinci bir Afganistan’la karşılaşır. Sovyetler Birliği de Afganistan’da 10 yıl savaşmış ve ciddi kayıplar vermişti” ifadesine yer verdi.

YORUMLAR 16
 • özmuşlu 3 ay önce Şikayet Et
  Ukrayna'ya yazık oldu. Niçin derseniz, bu Avrupa 'nın sözüyle inilen kuyudan pek çıkan olmaz da onun için... Allah oradaki gerçek garibanların yar ve yardımcısı olsun.. Amin....
  Cevapla
 • Mehmet özsar 3 ay önce Şikayet Et
  Savaşın şekli değişti hep gayri muslumler savaş esnasında sivilleri katleder kurtuluş savaşında bizede uyguladılar fakat Ukrayna müstesna sivilleri değil askeri hedefleri yok ediyorlar süper güçler süper zulüm eder
  Cevapla
 • Tactics 3 ay önce Şikayet Et
  Gurbetçi olarak almanya'da yaşayan biri olarak şunu yazabilirim, bild gazetesinin burda tuvalet kağıdı kadar değeri vardır ve kimse ciddiye almaz.
  Cevapla
 • hakan gardas 3 ay önce Şikayet Et
  Ucuz olmasindan dolayi bild gazetesi almanyada cok okunan bir gazetedir. Fakat milliyetci ve anti islam tutumiyla da sürekli elistirilen bir gazetedir.
  Cevapla
 • Kemal 3 ay önce Şikayet Et
  Bence yanlış düşünüyorsun. Avrupada tuvalet kagıdı cok degerli ve vazgeçilmez bi unsur. Bu şekilde değerlendir olursan bence dikkate alınmalı
  Cevapla
 • VATAN BEKÇİSİ 3 ay önce Şikayet Et
  Bu Batı boş muhabbet yapıyor Ayrıca bunlar istedikleri kadar Ambargo dan bahsetsin TÜRKİYE CUMHURİYETİ AMBORGO UYGALAMADIKTAN SONRA BUNLARIN UYGULAMASI HAVA CİVA Ambargoyu ilk önce kendileri bozuyor fırsatını buldukları gibi
  Cevapla
 • Vatan1 3 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar alman BİLD bir kere gazete değil yani kendisine gazete demesi yasak çünkü çok asparagas haberler ve magazin yapıyor.Cidiyeti yok ama sıradan vatandaş okuyor işte.
  Cevapla
 • Uya 3 ay önce Şikayet Et
  Aynen,patronunun kimler olduğunu bilirsiniz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Bilgin'den memur zammı ve EYT açıklaması
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: 142 terörist etkisiz hale getirildi!