Rusya'dan İstanbul müzakereleri için flaş yorum: Ukrayna ile...

Ukrayna heyeti ile görüşmelerdeki Rus heyetinin başkanı Rusya lideri Putin’in Müşaviri Vladimir Medinskiy, İstanbul’da yapılan müzakerelerde, Ukrayna'nın ilk kez Rusya ile gelecekte normal ilişki kurabileceğini gördüklerini söyledi.

Rusya'dan İstanbul müzakereleri için flaş yorum: Ukrayna ile...
Rusya'dan İstanbul müzakereleri için flaş yorum: Ukrayna ile...
GİRİŞ 30.03.2022 18:56 GÜNCELLEME 30.03.2022 20:03
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Ukrayna heyeti ile görüşmelerdeki Rus heyetinin başkanı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Müşaviri Vladimir Medinskiy, İstanbul’da yapılan müzakerelerde, Ukrayna'nın ilk kez Rusya ile gelecekte normal ilişkiler kurmak için bazı koşulları yerine getirmeye hazır olduğunu gösterdiğini söyledi.

Ukrayna'dan açıklama: Ruslar çekilirse barış anlaşmasını referanduma götüreceğizUkrayna'dan açıklama: Ruslar çekilirse barış anlaşmasını referanduma götüreceğiz

Medinskiy, yaptığı videolu açıklamada, Rusya ve Ukrayna arasında ateşkesin sağlanması için İstanbul’da gerçekleştirilen müzakerelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

RUSYA'NIN İKİ İSTEĞİNİ KABUL EDEBİLİRLER

Dün yapılan müzakerelerde yıllardan sonra Kiev yetkililerinin ilk kez Rusya ile anlaşmaya hazır olduklarını ifade ettiklerini belirten Medinskiy, "Bize gelecekteki olası bir anlaşmanın, kağıt üzerinde yazılı olduğu anlaşmanın ilkelerini teslim ettiler. Bu kağıtta NATO’ya katılmayı reddetme, Ukrayna’nın tarafsız statüsünü sabitleme, nükleer silahlar ve diğer kitle imha silahlardan vazgeçme yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Medinskiy, Ukrayna’nın teklifleri arasında yabancı askeri birlikler ve üslerin ülkeye konuşlandırılmasının reddedilmesi ve Rusya da dahil olmak üzere garantör devletlerin rızasıyla Ukrayna'da askeri tatbikatlar yapma zorunluluğunun da bulunduğunu söyledi.

Rusya'nın Ukrayna'dan 5 talebi bulunuyor. İşte o talepler;

 1. Kiev'in tarafsızlığını açıklaması ve NATO'ya üye olmaması.
 2. Ülkenin Nazi düşüncesinden arındırılması.
 3. Ukrayna'da Rusça'nın kullanımının koruma altına alınması.
 4. Donbas'tan vazgeçilmesi ve Kırım'ın ilhakının kabul edilmesi.
 5. Nükleer silah edinmekten vazgeçme.

İLK KEZ YAZILI OLARAK KAYDETTİ

Ukrayna’nın gelecekte Rusya ile normal ilişkiler kurmak istediğini aktaran Medinskiy, "Dün Ukrayna tarafı, Rusya ile gelecekte normalleşme ve iyi komşuluk ilişkileri kurmak için bir dizi önemli koşulu yerine getirmeye hazır olduğunu ilk kez yazılı olarak kaydetti.” dedi.

Rusya’nın Kırım ve Donbas ile ilgili "ilkeli tutumunun" değişmediğini vurgulayan Medinskiy, Ukrayna'nın tekliflerde belirtilen tüm yükümlülükleri yerine getirmesi halinde ülkede NATO askeri alanı oluşma tehdidinin ortadan kalkacağını dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

LAVROV: İLERİYE DÖNÜK OLUMLU GELİŞME

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna ile dün yapılan müzakerelerin sonuçlarının "ileriye dönük olumlu gelişme" olduğunu söyledi.

Lavrov, Çin'in Anhui eyaletindeki Tunşi kentinde gazetecilere Rusya ve Ukrayna arasında İstanbul'da dün yapılan müzakereleri değerlendirdi.

Müzakerelerin olumlu geçtiğini belirten Lavrov, "İstanbul'da dün yapılan müzakerelerin sonuçlarını ileriye dönük olumlu gelişme olarak değerlendiriyoruz." dedi.

Bunun nihai sonuç henüz olmadığına dikkati çeken Lavrov, şunları kaydetti:

"Ukraynalı müzakerecilerin, Ukrayna'nın nükleer ülke olmaması ve blok dışı olması statüsünün ve NATO çerçevesi dışında güvenliğin sağlanması gerektiğini teyit etmesi gibi Ukraynalı meslektaşların Kırım ve Donbas meselelerinin kesinlikle çözülmüş olması yönündeki anlayışlarının önemli bir ilerleme olduğunu düşünüyorum."

Dün, Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasındaki ara buluculuk girişimleriyle İstanbul’da iki ülke heyetleri arasında ateşkesin sağlanması amacıyla yüz yüze müzakerelerin 4'üncüsü düzenlenmişti.

Yüz yüze müzakereler, İstanbul’dan önce 3 defa Belarus’ta gerçekleşmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 17
 • yalnız 10 ay önce Şikayet Et
  ukraynanın savaş gücü yok. defansa mahkum. sscb işgal ettiği bütün devletleri dumura uğratmış...
  Cevapla
 • Murat Bozkaya 10 ay önce Şikayet Et
  ukraina toprak verme verirsen ..parcalanirsin ...hele hele krimi aslaa verme ...sonuna kadar savas ama sakin verme
  Cevapla
 • (* . *) 10 ay önce Şikayet Et
  İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. (Allah'ın rızasını gözeterek) yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekât verir. Antlaşma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir. Sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder. İşte doğru olanlar, bu vasıfları taşıyanlardır. Müttakîler ancak onlardır! Bakara : 177
  Cevapla
 • 432 10 ay önce Şikayet Et
  lütfen biraz edeb insaniyetlik biliyorum hiç kimse hz muhammed s.a.v efendimizin tırnağı olamaz bizde olmayız mahşere kadar ama ne olursa olsun kadınlar hiçbirşey için önde olmamalı
  Cevapla
 • Dev projeler 10 ay önce Şikayet Et
  Savaş bitse bile yaptırımlar uzun yıllar devam eder diye tahmin ediyorum. Avrupa ve bütün dünya petrol ve gaz yerine alternatif enerjilere yöneldi. Rusyaya verecekleri petrol ve gaz parasıyla dev enerji projelerine yatırım yapabileceklerini gördüler. Zaten fosil yakıtlar küresel ısınmaya neden oluyor. Otomobillerin tamamı çok yakında elektrikli otomobillere dönmüş olacak, fosil yakıtlı otomobiller yasaklanıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
7,7 ve 7,6'lık depremler Suriye'yi de yıktı: Binlerce ölü ve yaralı var
Asrın felaketinde 3. gün manşetleri!