Pakistan'da Başbakan Khan'a kurulan komploda ABD parmağı

Hakkında görevden alınması için gensoru önergesi verilen Pakistan Başbakanı Imran Khan, hükümetini devirmek için kurulan komplonun arkasında ABD’nin olduğunu iddia etti.

Pakistan'da Başbakan Khan'a kurulan komploda ABD parmağı
Pakistan'da Başbakan Khan'a kurulan komploda ABD parmağı
GİRİŞ 31.03.2022 21:29 GÜNCELLEME 31.03.2022 21:29
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Pakistan’da hakkında görevden alınması için gensoru önergesi verilen Başbakan Imran Khan güven oylaması öncesi ulusa seslendi. Khan konuşmasında, hükümetini devirmek için bir yabancı komplonun "kanıtını" gösterdiği iddia edilen "tehdit notu"ndan bahsetti. Khan konuşması sırasında dil sürçmesiyle komplonun arkasındaki ülke olarak "Amerika Birleşik Devletleri" adını verdi, ancak hızla konuşmasına devam ederek, "yabancı bir ülkenin" Pakistan ulusuna karşı bir "tehdit notu" gönderdiğini belirtti.

Söz konusu notun gen soru önergesi sunulmadan önce geldiğini aktaran Khan, “Demek ki yurt dışındaki bu insanlarla (muhalefet) bağlantılıydılar, Pakistan'a kızdıklarını söylüyorlar. Bunu bahane ediyorlar. Imran Khan güven oylamasını kaybederse Pakistan'ı affedeceklerini söylüyorlar ancak hamle başarısız olursa Pakistan’ın zor bir dönemden geçmek zorunda kalacağını ifade ediyorlar" dedi.

Khan notta, “Imran Han başbakan olarak kalırsa ilişkilerimiz bozulacak ve zorluklarla karşılaşacaksınız” ifadelerinin yer aldığını aktararak, “Biz 220 milyonluk bir milletiz ve başka bir ülke hiçbir sebep göstermeden bizi tehdit ediyor” dedi.

Başbakan, söz konusu notun Pakistan Büyükelçisine iletildiğini belirterek, notta bahsedilen tüm metni açıklamadığını ancak içinde "korkunç başka" ayrıntılar olduğunu kaydetti. Rusya ziyaretine değinen Khan, "Büyükelçimiz, yabancı yetkiliye başbakanın [ülkenin üst düzey yetkilileriyle] görüşmelerin ardından Rusya'yı ziyaret ettiğini söyledi. Ancak yabancı yetkili hayır, bunun sadece İmran Han'ın kararı olduğunu söyledi" dedi.

Başbakan Khan, yabancı yetkilinin kendisinden sonra iktidara geleceklerin dış güçlerden emir almakta sorun yaşamayacaklarını bildiğini ifade etti. Khan, Pakistan Müslüman Birliği-Navaz (PML-N) lideri Şehbaz Şerif, Pakistan Halk Partisi (PPP) Eşbaşkanı Asif Ali ve Pakistan Demokratik Hareketi (PDM) lideri Fazal-ur-Rehman’a atıfta bulunarak, "Ama en rahatsız edici olan şey, burada oturan halkımızın yabancı güçlerle temas halinde olması" dedi.

Pakistan’da parlamento, 28 Mart’ta muhalefetin Khan’ın görevden alınması için verdiği gensoru önergesini kabul etmiş, önergenin tartışmaya açılmasının ardından 7 gün içinde oylanması bekleniyor. Başbakan Khan'ın görevden alınması için 172 oya ihtiyaç duyulurken, muhalefetin oluşturduğu ittifakın şu anda 177 oyu var.

YORUMLAR 69
 • Abdullah 3 ay önce Şikayet Et
  Hangi ülke ile çalışıp iyi geçiniyorsak BÜYÜK ŞEYTAN ABD o ülkeye zarar veriyor...
  Cevapla
 • Türk 3 ay önce Şikayet Et
  Pakistanlı kardeşlerimizin Allah yadımcısı olsun. Alçak batı Pakistan ı karıştırmaya çalışıyor.
  Cevapla
 • 432 3 ay önce Şikayet Et
  abd alçak beyazları herşeye sebebtiir
  Cevapla
 • zeynep 3 ay önce Şikayet Et
  Allah Tuzak Kuranların en hayırlısıdır.
  Cevapla
 • sinan 3 ay önce Şikayet Et
  girmeden tefrika bir millete düşman giremez toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez müslüman ülkelerin içine yabancı bölücü ırklar karıştırılarak hep devleti kontrol altında tutarlar mesela ülkemizde bir çok ermeni rum yahudi hristiyanlara ahmet mehmet isimleri verilmesi gibi bu yüzden hiç rahat yüzü göstermezler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Süper Lig 2022-2023 sezonu fikstürü belli oldu!
Lindsey Graham: F-16'lar Türkiye'ye satılsın diye her şeyi yapacağım