Hollanda'da hükümetten tasarruf kararları: Kaloriferler kısılacak, evde kazak giyilecek

Hollanda hükümeti, artan enerji krizi ve Rus doğalgazına bağımlılığı azaltmak için devlet dairelerindeki kaloriferlerin ısısını iki derece düşürecek. Resmi kurumlarda yaz aylarında da daha az klima kullanılacak.

GİRİŞ 02.04.2022 15:50 GÜNCELLEME 02.04.2022 16:55
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Hollanda'da hükümet, halka da kombileri gündüz en fazla 19 derece, gece ise 15 derecede tutmalarını ve duşta daha az kalmaları çağrısında bulundu.

Hollanda'da mart ayı enflasyonu, 1975 yılındaki petrol krizinden bu yana en yüksek düzeye ulaşarak 11,9 oldu. Enflasyonun en büyük nedeni olarak Ukrayna’nın işgali ve yaşanan savaş nedeniyle enerji fiyatlarının hızla artması gösteriliyor.

KALORİFERLERİ VE KLİMALARI KISMA KARARI

Başbakan Mark Rutte, "Hepimiz biraz yoksullaşacağız" derken, hükümet enerji krizini önlemek ve Rus doğal gazına bağımlılığı azaltmak için ulusal çapta bir enerji tasarrufu kampanyası başlattı.

İklim ve Enerji Bakanlığı'nın, "Düğmeyi çevirin" sloganıyla başlattığı enerji tasarrufu kampanyası kapsamında, Hollanda'daki yaklaşık 200 devlet dairesinde kaloriferler iki derece kısılacak. Yazın da hükümet binalarında daha az klima çalıştırılacak.

"EVDE KAZAK GİYİN" TAVSİYESİ

Böylece derece başına yıllık 200 euro tasarruf sağlanacağını savunan hükümet, "Evde sıcak tutacak bir hırka veya kazak giyin. Evde aktif olarak çalışıyorsanız, termostatı birkaç derece daha bile düşürebilirsiniz" önerisinde bulundu.

Hollanda halkından, duşta 5 dakikadan fazla kalmamalarını isteyen hükümet, böylece yılda 130 euro tasarruf sağlanabileceğini belirtti. Enerji tasarrufu kampanyasında halka sadece kullandıkları odaları ısıtma, evde yokken ya da gece yatarken kombi ısı ayarını 15 dereceye düşürmeleri tavsiye edildi.

Hollanda hükumeti, ülkedeki 8 milyon evden 2,5 milyonunun daha iyi yalıtılması için 2030 yılına kadar 4 milyar euro bütçe ayıracak. İklim ve Enerji Bakan Rob Jetten, enerji tasarrufuna acil ihtiyaç duyulduğunu belirterek, "Enerji tasarrufu son yıllarda hak ettiği ilgiyi görmedi. Şimdi bunu değiştireceğiz. Bu cüzdanınız ve iklim için iyi olacak. Ayrıca Rusya’dan gelen gaza daha az bağımlı olmamıza yardımcı olacak" dedi.

AKARYAKITTAN ALINAN ÖTV DÜŞÜRÜLDÜ

Hollanda hükumeti, orta ve alt gelir gruplarının satın alma gücünün arttırılması ve krizden daha az etkilenmelerini sağlamayı hedefliyor. Bu nedenle akaryakıttan alınan ÖTV dünden itibaren düşürüldü. Artan enerji faturaları nedeniyle Hollanda’da düşük gelirlilere belediyeler aracılığıyla 800 euro yardım yapılması kararlaştırıldı.

1 Temmuz'dan itibaren gaz ve elektrikten alınan KDV oranı yüzde 21’den yüzde 9’a düşürülecek. Önümüzdeki 2 hafta içinde hükümet, mevcut bütçe üzerinde yeni düzenlemeler yapacak.

Alım gücünün yükseltilmesinin yanı sıra savunma bütçesinin artırılması, emekli maaşlarının asgari ücrete bağlanması gibi talepler hükümeti düşündürüyor. Başbakan Mark Rutte, "Hollanda'ya verilecek en adil mesaj, hükümetin tüm bunları çözemeyeceğidir. Toplu olarak yoksullaşmaya uğrayacağız" diyor.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YORUMLAR 28
 • Umit 1 yıl önce Şikayet Et
  Ruttenin elinde her imkan olmasina ragmen hala halka yukleniyo faturayi halka kesiyo Bir cözüm üretemiyo.
  Cevapla
 • Hoca Nasrettin 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'de hükümet böyle laf etse devlet kurumlarında adam kalmaz sendikalarla sokağa dökülür. Bizde kalorifer ısısı yetmiyor diye elektrikli ısıtıcı ve klimalar harıl harıl çalışıyor.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Reisle yola devam
  Cevapla
 • Halk 1 yıl önce Şikayet Et
  Almanya da yasiyorum.butun kis sadece 1 ay kalorifer actik.bize yeterli geliyor usumuyoruz. Hava -1 altina dusunce aciyoruz.
  Cevapla
 • ismail. 1 yıl önce Şikayet Et
  E hani onlar avro alıyordu ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ticaret Bakanlığı hazırladı! Taşınmazların satışına yönelik yeni düzenleme
Hamas yine ezber bozdu! İşte serbest bırakılan esirlerin açıklamaları