Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: En kötüsünü görmedik asıl savaş şimdi başlamak üzere

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, savaşta henüz en kötüsünü yaşamadıklarını, şu anda Kiev'deki muharebeyi kazandıklarını ancak güneyde ve Donbas'ta asıl savaşın başlamak üzere olduğunu belirtti.

GİRİŞ 03.04.2022 23:39 GÜNCELLEME 03.04.2022 23:39
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Kuleba, İtalyan Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte, ülkesindeki savaşa dair son durumu değerlendirdi.

Barış sürecinin ne noktada olduğuna dair soruya Kuleba, "Sürekli birbirimizle görüşüyoruz ama tüm kilit sorunlar çözüme kavuşmamış şekilde kalmaya devam ediyor. Bir yandan Rus ordusu, karada saldırmaya devam ediyor ve kentlerimize füze ile saldırıp, insanlığa karşı suç işliyor. Müzakerelerde küçük kazanımlar elde ettiğimizde askeri saldırganlıkları daha kanlı ve yıkıcı şekilde gelişiyor." yanıtını verdi.

Avrupalı liderlerden Bucha'daki vahşet için peş peşe açıklamaAvrupalı liderlerden Bucha'daki vahşet için peş peşe açıklama

Kuleba, Ruslarla ilişkilerinin olması ve kendilerine bir daha saldırmayacaklarına dair emin olmaları gerektiğini ancak onlara güvenmediklerini vurguladı.

"EN KÖTÜSÜ DAHA GELMEDİ"

Sahadaki askeri durumla ilgili Kuleba, "Savaşın tam ortasındayız ancak en kötüsü daha gelmedi. Ukrayna, Kiev’deki muharebeyi kazandı fakat Donbas ve güneyde savaş başlamak üzere. Mariupol'deki tahribatın gösterdiği üzere korkunç ve yıkıcı olacak. Biz hazırız, geri adım atmayacağız ve sizin desteğinizi almayız umuyoruz." ifadelerini kullandı.

- "ÇİN, İHTİYATLI ŞEKİLDE TARAFSIZ KALDI"

Kuleba, Çin'in tutumunu nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruya, "Çin, ihtiyatlı şekilde tarafsız kaldı. Rusya'yı desteklediğine dair herhangi bir kanıtımız yok. Onlar için en önemli çıkar, dünya ekonomisine zarar veren bu savaşı durdurmak, biz de bunu paylaşıyoruz." cevabını verdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba

İtalyan kamuoyuna da savaşı kısa sürede bitirebilmeleri için kendilerine yardım etmeleri hususunu dile getiren Kuleba, İtalya'nın garanti sisteminde yer almasının Roma'yı riske atmayacağını kaydetti.

Kuleba, Malta ziyaretinde "Kiev ziyaretinin masada" olduğunu belirten Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus'un bu ziyaretine ilişkin, "24 Şubat’ta savaş başlamadan önce bu ziyaret için hazırlık yapıyorduk. Şimdi daha önemli bir hal aldı. Vatikan nezdindeki elçiliğimiz bunu gerçekleştirmek için çalışıyordu ama halen tarih veya nihai onay yok." ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 8
 • abdulbaki 2 ay önce Şikayet Et
  Ruslar yeni çarları putin denen yılana teslim olmuşlar. bu adam rusyanın başını yiyene kadar durmayacak. inşaallah rusya denen devlet dağılır. milyonlarca Türk hürriyetine kavuşur. onlarca Türk devleti kurulur.
  Cevapla
 • YUSUF.İR 2 ay önce Şikayet Et
  Rus anneleri yapıyor zaten iyi görünüyor.
  Cevapla
 • SORU 2 ay önce Şikayet Et
  Ukrayna Kerç Boğazındaki köprüyü neden havaya uçurmuyor?
  Cevapla
 • Zamzom 2 ay önce Şikayet Et
  ABD yol vermeyin Ukrayna girerse 3 dünya savaşı başlar ABD Çin pusuda Rusya gücünü kaybettin saldiya hazırlar
  Cevapla
 • Hakanhan 2 ay önce Şikayet Et
  Felaket tellalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bavulunu alıp gidebileceğin Türkiye'den vize istemeyen ülkeler...
HDP Kongresi'nde bebek katili Öcalan lehine sloganlar atıldı