Rusya'nın restine AB'den ağır yaptırımlar! Putin: Demek bu kadar ileri gidecekler

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'in Rusya'ya yönelik yaptırımlarda "Artık normale dönüş yok" demesinin ardından AB ithalattan, Rus Bankalarına işlem yasağına ve AB limanlarının Rusya'ya kapatılmasına kadar yeni yaptırımları açıkladı.

Rusya'nın restine AB'den ağır yaptırımlar! Putin: Demek bu kadar ileri gidecekler
Rusya'nın restine AB'den ağır yaptırımlar! Putin: Demek bu kadar ileri gidecekler
GİRİŞ 05.04.2022 21:43 GÜNCELLEME 05.04.2022 21:43
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile düzenlediği ortak basın toplantısında AB Rusya'ya yönelik beşinci yaptırım paketini açıkladı. Von der Leyen, "Yaptırımlarımızı bir adım daha ileri götürmeyi teklif ediyoruz. Onları daha geniş ve daha keskin hale getireceğiz, böylece Rus ekonomisinde daha da derinlere inecekler'' dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı'ndan Putin çıkışı: Artık dönüş yokAlmanya Cumhurbaşkanı'ndan Putin çıkışı: Artık dönüş yok

BEŞİNCİ YAPTIRIM PAKETİNDE NELER VAR?

"Rusya'nın en büyük ikinci bankası olan VTB'nin de aralarında bulunduğu 4 önemli Rus bankasına tam işlem yasağı konacak

1- RUSYA'DAN GELEN KÖMÜRE YILDA 4 MİLYAR EURO DEĞERİNDE İTHALAT YASAĞI

Söz konusu beşinci paketinin altı ayağı olduğunu aktaran von der Leyen, “İlk olarak, Rusya'dan gelen kömüre yılda 4 milyar euro değerinde bir ithalat yasağı uygulayacağız. Bu, Rusya için bir diğer önemli gelir kaynağını kesecek.

Rusya hizmet sektöründe 2020'den beri en sert daralmaRusya hizmet sektöründe 2020'den beri en sert daralma

ABD'den Rusya'ya dolar yasağıABD'den Rusya'ya dolar yasağı

Putin'den 'düşman ülkeler' ile ilgili yeni kararPutin'den 'düşman ülkeler' ile ilgili yeni karar

2- 4 ÖNEMLİ RUS BANKASINA TAM İŞLEM YASAĞI 

İkincisi, Rusya'nın en büyük ikinci bankası olan VTB'nin de aralarında bulunduğu 4 önemli Rus bankasına tam işlem yasağı konacak. Artık piyasadan tamamen kopardığımız bu dört banka, Rus bankacılık sektöründeki pazar payının yüzde 23'ünü temsil ediyor. Bu, Rusya'nın mali sistemini daha da zayıflatacak'' ifadelerini kullandı.

Putin’in başı çok ağrıyacak, dünya ayağa kalktı!Putin’in başı çok ağrıyacak, dünya ayağa kalktı!

İspanya'nın Mayorka kentinde Rus oligarka ait bir yata el konulduİspanya'nın Mayorka kentinde Rus oligarka ait bir yata el konuldu

İngiltere'den Rus oligarklarla bağlantılı jetin havalanmasına engelİngiltere'den Rus oligarklarla bağlantılı jetin havalanmasına engel

Rus oligark restorana gidecek para bulamıyorRus oligark restorana gidecek para bulamıyor

 

3- AB LİMANLARINA ERİŞİMİN YASAKLANMASI

Leyen, "Üçüncüsü, Rus gemilerinin ve Rus tarafından işletilen gemilerin AB limanlarına erişiminin yasaklanması. Bazı muafiyetler, tarım ve gıda ürünleri, insani yardım ve enerji gibi temel ihtiyaçları kapsayacaktır. Ek olarak, Rus ve Belarus karayolu taşımacılığı operatörlerine bir yasak önereceğiz. Bu yasak, Rus endüstrisinin temel malları elde etme seçeneklerini büyük ölçüde sınırlayacaktır” dedi.

4- 10 MİLYAR EURO DEĞERİNDE İLAVE İHRACAT YASAKLARI

Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketinde dördüncü ayağın ihracat olduğunu bildiren von der Leyen, "Dördüncüsü, Rusya'nın savunmasız olduğu bölgelerde 10 milyar euro değerinde ilave ihracat yasakları. Bu, örneğin kuantum bilgisayarları ve gelişmiş yarı iletkenleri, ayrıca hassas makine ve nakliye ekipmanlarını içerir. Bununla Rusya'nın teknolojik tabanını ve sanayi kapasitesini düşürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

5- 5,5 MİLYAR EURO DEĞERİNDE ÖZEL YENİ İTHALAT YASAKLARI 

Yaptırım paketinin beşinci ayağının ise Rusya'nın ve oligarklarının odundan çimentoya, deniz ürünlerinden liköre kadar olan ürünlerdeki para akışını kesmek için 5,5 milyar euro değerinde özel yeni ithalat yasakları içerdiğini aktaran von der Leyen, “Bunu yaparken, Rusya ile Beyaz Rusya arasındaki boşlukları da kapatıyoruz'' dedi.

AB'DEN RUSYA'YA KAMU PARASI DA GİTMEYECEK

Yeni paketin son ve altıncı ayağını açıklayan Leyen, "Altıncısı, Rus şirketlerinin üye devletlerdeki kamu alımlarına katılımına yönelik genel bir AB yasağı veya Rus kamu kurumlarına yönelik Avrupa veya ulusal tüm mali desteğin hariç tutulması gibi çok hedefe yönelik bir dizi önlem alıyoruz. Çünkü Avrupa vergi parası her ne şekilde olursa olsun Rusya'ya gitmemelidir'' dedi.

Söz konusu yaptırım paketinin onaylanması için AB Komisyonu tarafından görüşülüp karara bağlanması gerekiyor.

PUTİN'DEN AB'NİN YAPTIRIMLARINA SERT CEVAP: DEMEK BU KADAR İLERİ GİDECEKLER

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Batı’dan bazı Rus mallarının kamulaştırılmasına yönelik açıklamalar duyuyoruz. Demek bu kadar ileri gidecekler. Öyleyse bunun iki ucu keskin bir silah olduğunu kimse unutmasın" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sanayi ve tarımsal kalkınma konulu bir toplantıda Rus ekonomisi, dünyadaki enerji ve gıda krizi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Batılı ülkelerin kendilerine yönelik yaptırımlarını eleştiren Vladimir Putin, bu adımların uluslararası anlamda krize neden olduğunu savundu. Putin, “Gelişmiş ülkelerin ekonomi, enerji, gıda politikalarındaki hataları, tüm dünyada gıda ürünleri fiyatlarında keskin bir artışa yol açtı. Bu durum, son haftalarda sadece derinleşiyor. Ortaklarımızı, onların ekonomi ve enerji alanındaki hatalarını Rusya'ya yıkma ve bu bağlamda oluşan sorunları yine bizim zararımıza olacak şekilde çözme girişimlerini gözlemliyoruz. Bazı Avrupa ülkelerinin şirketimiz Gazprom üzerindeki baskı da dahil olmak üzere dünyadaki enerji sektöründe durum kötüleşmesine neden oluyor" dedi.

"BUNUN İKİ UCU KESKİN BİR SİLAH OLDUĞUNU KİMSE UNUTMASIN”

Gazprom’un mal varlıklarının dondurulmasıyla ilgili Almanya ve bazı ülkelerdeki tartışmaları işaret eden Putin, "Batı’dan bazı Rus mallarının kamulaştırılmasına yönelik açıklamalar duyuyoruz. Demek bu kadar ileri gidecekler. Öyleyse bunun iki ucu keskin bir silah olduğunu kimse unutmasın” diyerek Batılı ülkelere rest çekti.

Dünyadaki gıda krizi ve fiyatlardaki artışa değinen Putin, “Bu yıl küresel gıda kıtlığı sorununu dikkate alarak ihracat konusunda ihtiyatlı olmalıyız. Artan üretim hacimlerinin Rusya'daki gıda fiyatlarının dünya pazarından daha düşük olmasını sağlayabiliriz” dedi. Rusya’daki gıda fiyatları ve üretimde yaşanan zorluklarla ilgili yine Batının kendilerine uyguladığı yaptırımları işaret eden Putin, “İşletmelerin çalışması ve Rusya ile Belarus'tan gübre tedarik zinciri bloke ediliyor. Batı'da gübre üretimi ise yüksek doğalgaz fiyatları nedeniyle azalıyor. Fiilen bu da Batı'daki ortaklarımızın faaliyetlerinin bir sonucu” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 68
 • Hakkı 7 ay önce Şikayet Et
  Komedi yaptırım uygulayacağız ama benim ihtiyacım olan malları alırım ha ha ha. Rusya nadir bulunan metalleri kestiğinde çarşı pazar karışır.
  Cevapla
 • Kadir 7 ay önce Şikayet Et
  Millet savaşıyor , Dünyada en büyük Kazığı da biz Yiyoruz. Ne den biz , lanetlimiyiz ?
  Cevapla
 • Rotasız deli 7 ay önce Şikayet Et
  EVET kadir biz millet olarak ne olduğumuz gibi yaşıyoruz ne de yaşadığımız gibi oluyoruz millet çizgimizi kaybettik örnek vermeye gerek yok hepimiz yaşıyoruz rabbim ıslah etsin
  Cevapla
 • KUL 7 ay önce Şikayet Et
  AB ile Rusya arasında tırmanan bu gerilim ABD'nin işine yarar, bize de cefasını çekmek düşer. Allah bize akıl fikir versin.
  Cevapla
 • Reşo. 7 ay önce Şikayet Et
  Ne yapalım yani, ey AB yapma ya,hatırımızı kırma mı ? Diyelim
  Cevapla
 • Türk 7 ay önce Şikayet Et
  Putin şunu diyo Ukrayna yı vurmaya devam eder sizi aç bırakırım...enerjini keser seni soğukta ve üretim alanında yaya bırakırım diyo.. Gerisini siz düşünün...
  Cevapla
 • BİROL 7 ay önce Şikayet Et
  Rusya Türkiye için çok büyük bir pazar olacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ukrayna askerlerinden PKK/YPG'ye destek: Büyük tepki çekti!
NATO ülkelerinden ortak 'Türkiye' açıklaması Dikkat çeken mesajlar