Kanada, 203 Ukraynalı ayrılıkçıyı yaptırım listesine aldı

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Ukrayna'nın Donbas kesimini ilhak etmeye teşebbüs eden 203 ayrılıkçıyı yaptırım listesine aldıklarını açıkladı.

Kanada, 203 Ukraynalı ayrılıkçıyı yaptırım listesine aldı
Kanada, 203 Ukraynalı ayrılıkçıyı yaptırım listesine aldı
GİRİŞ 27.04.2022 21:22 GÜNCELLEME 27.04.2022 21:22

Joly, yaptığı yazılı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna'yı yasa dışı ve haksız işgaline yanıt olarak Özel Ekonomik Önlemler Düzenlemeleri kapsamında yeni yaptırım kararları aldıklarını bildirerek, "Bu yeni tedbirler, Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlalde Rusya’nın suç ortağı olan sözde Luhansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri Halk Konseylerinin 11 üst düzey yetkilisine ve 192 diğer üyesine kısıtlamalar getiriyor. Rusya’nın Donbas'ın belirli bölgelerini ilhak etme girişimi, uluslararası hukukun açık bir ihlalidir." ifadesini kullandı.

Rusya’ya, kuvvetlerini Ukrayna topraklarından derhal geri çekmesi çağrısını tekrarlayan Joly, "Kanada, uluslararası toplumdaki ortaklarıyla daha ileri eylemleri koordine edecek ve Putin'i ve suç ortaklarını bu anlamsız savaştan sorumlu tutmaya devam edecek. Kanada Rusya’ya baskı yapmaktan vazgeçmeyecek.’" ifadelerine yer verdi.

Kanada, Ukrayna yönetimine destek için bugüne kadar Rusya, Ukraynalı ayrılıkçılar ve Belarus’tan yaklaşık 1000 kişi ve kuruluşu yaptırım listesine almıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Karada yeni keşiflerle, müjdeler yolda.. Bakan Dönmez canlı yayında açıkladı
İngiltere'de tarihin en büyük krizi başlıyor