Trablus’un güneyinde son 11 ayda 130 kişi mayınlardan dolayı öldü

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Halife Hafter'e bağlı milislerin Trablus'a yönelik saldırılarından kalan mayınların son 11 ayda 130 kişinin ölümüne ve 196 kişinin yaralanmasına sebep olduğunu duyurdu.

Trablus’un güneyinde son 11 ayda 130 kişi mayınlardan dolayı öldü
Trablus’un güneyinde son 11 ayda 130 kişi mayınlardan dolayı öldü
GİRİŞ 28.04.2022 17:11 GÜNCELLEME 28.04.2022 17:11
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden (HWR) yapılan yazılı açıklamada, Halife Hafter'e bağlı milislerin ve Rus güvenlik şirketi Wagner'e bağlı paralı askerlerin Trablus’un güneyinden çekilirken onlarca el yapımı patlayıcı ve kara mayını yerleştirdiği aktarıldı.

HWR Libya Direktörü Hanan Salah, Hafter milislerinin ve Wagner paralı askerlerinin savaş suçu işlediklerini vurgulayarak, "Çatışmaların durmasının ardından evlerine dönen 130 sivil patlayıcılar sebebi ile hayatını kaybetti" ifadelerini kullandı.

2019'DA ÜLKE ŞİDDET SARMALINA SÜRÜKLENMİŞTİ

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in başkent Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan 2019'da saldırı emri vermesiyle ülke yeniden şiddet sarmalına sürüklenmişti.

Hafter saflarındaki Rus güvenlik şirketi Wagner'e bağlı paralı askerlerin, Trablus'un güneyindeki sivil yerleşim bölgelerinden çekilirken çok sayıda mayın ve el yapımı patlayıcı tuzakladıkları ortaya çıkmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • sait dbakır 1 yıl önce Şikayet Et
    allah seni kahre etsin gavur hafter
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Fatih Karagümrük, Galatasaray'ı kupanın dışına itti
CHP, İsrail destekçisi şirkete can simidi oldu! İBB kaynakları mı kullanılıyor?