Rusya Finlandiya'nın elektriğini kesti

Finlandiya'nın NATO üyesi olma kararının ardından Rus elektrik ve dağıtım şirketi Inter RAO, Finlandiya'ya elektrik tedarikini askıya aldığını açıkladı. Şirket gerekçe olarak ise; ödemelerin yapılmaması gösterildi.

Rusya Finlandiya'nın elektriğini kesti
Rusya Finlandiya'nın elektriğini kesti
GİRİŞ 14.05.2022 13:28 GÜNCELLEME 14.05.2022 14:13
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Finlandiya'nın NATO'ya üye olma kararının ardından, Rusya'nın en büyük elektrik üretim ve dağıtım şirketi Inter RAO, Finlandiya'ya elektrik tedarikini askıya alacağını söyledi.

BU GECE ELEKTRİK TAMAMEN KESİLMİŞ OLACAK

Şirket tarafından yapılan açıklamada, "14 Mayıs’tan itibaren elektrik ithalatını askıya almak zorunda kalıyoruz" denildi. Elektrik tedarikinin askıya alınmasına sebep olarak ise, mayıs ayında gerçekleşen satışın ödemesinin alınmaması gösterildi.

Fin elektrik şubesi RAO Nordic ise, durumun yakında iyileşeceğini ve ticaretin devam edebileceğini umarak, "Bu durum istisnai ve 20 yılı aşkın ticaret tarihimizde ilk kez gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

FİNLANDİYA: BUNUN İÇİN HAZIRIZ

Finlandiya, Rus elektriği olmadan da yapabileceğini söyledi.

Fingrid'in operasyonel planlama müdürü Timo Kaukonen AFP'ye verdiği demeçte, "Bunun için hazırız ve zor olmayacak. İsveç ve Norveç'ten biraz daha fazla ithalat yapabiliriz" dedi. Finlandiya'nın tükettiği elektriğin yüzde 10'nunu Rusya'da ithal ettiğini söyledi.

KAYNAK: AA, AFP
YORUMLAR 15
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Batık Amerika'yı kurtarmak için planlar harekete geçiyor silah satışı Amerika'nın elmas kadar değerli silah satışı başlamıştır. Amerika Putini iyi tezgaha getirdi.
  Cevapla
 • Prof. Dr. TÜRK 1 ay önce Şikayet Et
  ABD,nin planları bir bir işliyor. AB,ni Rusya ile karşı karşıya getirdi. NATO,nun önemini gösterip silahlar satacak dünyayı ABD+RUS ortaklaşa paylaşıyor. !
  Cevapla
 • Horlama 1 ay önce Şikayet Et
  Rus, çin ABD satrancı umarım çin kazanır ama savaşmadan...
  Cevapla
 • Şems 1 ay önce Şikayet Et
  Hadi finler gösterin ekonomik rahat yüzünüzü sosyal devlet anlayışınızı bir sene izlemedeyiz:) bence isvecle el ele verin salın pkk yi rusun üstüne rahatlarsiniz::::))))
  Cevapla
 • Hızır İlyas HASTA 1 ay önce Şikayet Et
  Rusya'da Moskova'da PKK,nin bürosu vardır. Al birini vur ötekine. Gavurdan DOST olmaz
  Cevapla
 • Kes gitsin 1 ay önce Şikayet Et
  Putin bizim dostumuz değil ama adamın tepkilerine bayılıyorum. Dinsizin hakkından imansiz geliyor. Harika
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul Boğazı'nda yelkenler kıyasıya mücadele etti
Karaköy'de vapur iskeleye çarptı! Yaralılar var