Son dakika haberi: Finlandiya ve İsveç resmen NATO'ya başvurdu!

Son dakika haberi... Finlandiya ve İsveç, NATO'ya üye olabilmek için resmi başvuru mektuplarını NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e teslim etti.

GİRİŞ 18.05.2022 11:08 GÜNCELLEME 18.05.2022 14:15
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Genel Sekreter Stoltenberg, mektupları İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya akredite büyükelçilerinden teslim aldı.

Stoltenberg, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, her ülkenin kendi yolunu seçme hakkı bulunduğunu belirterek iki ülkenin taleplerini memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğinin NATO güvenliğini artıracağını söyleyen Stoltenberg, şunları kaydetti:

"Bugün yaptığınız başvurular tarihi bir adımdır. Şimdi müttefikler NATO'ya giden yolu değerlendirecek. Tüm müttefiklerin güvenlik endişeleri dikkate alınmalıdır. Tüm meseleleri detaylıca ele almada ve hızlı bir sonuca varmada kararlıyız."

Stoltenberg, tüm müttefiklerin NATO'nun genişleme ihtiyacı konusunda mutabık olduğunu belirtti.

HAZİRAN AYINDA SONUÇLANDIRILMASI BEKLENİYOR

İskandinav ülkelerinin başvurularının Haziran ayındaki NATO zirvesinde sonuçlandırılması bekleniyor.

BAŞVURULARLA İLGİLİ NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG'DEN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in başvurularla ilgili yaptığı açıklamadaki Türkiye detayı ise gözden kaçmadı. Güvenlik endişesi olan ülkelerin taleplerinin göz önünde olacağını belirten Stoltenberg, "Bugün yaptığınız başvurular tarihi bir adımdır. Şimdi müttefikler NATO'ya giden yolu değerlendirecek. Tüm müttefiklerin güvenlik endişeleri dikkate alınmalıdır. Tüm meseleleri detaylıca ele almada ve hızlı bir sonuca varmada kararlıyız" dedi.

Stoltenberg, tüm müttefiklerin NATO'nun genişleme ihtiyacı konusunda mutabık olduğunu belirtti.

DÜN FİNLANDİYA PARLAMENTOSU ONAYLAŞMIŞTI

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakanı Sanna Marin'in 12 Mayıs'ta "Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğine başvuru yapması gerektiği" açıklamasının ardından, hükümet teklifi parlamentoya götürmüştü. Dünya Parlamentoda yapılan oylamada 188 milletvekili NATO üyeliğine 'evet', 8 milletvekili 'hayır' oyu kullanmıştı.

ERDOĞAN 'BUNA EVET DEMEK MÜMKÜN DEĞİL' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda olumlu düşüncede olmadıkları açıklamıştı.

Ankara'yı ziyaret eden Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan konuya ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

Her iki ülkeyle ilgili de gerçi bu aralar Dışişleri Bakanları arasında bazı görüşmeler yapıldı. Çok açık, net, samimi bir şeyi benim söylemem lazım. Her iki ülkenin de, (Finlandiya ve İsveç) terör örgütlerine karşı açık, net bir tavrı söz konusu değil. Kaldı ki bu süreç içerisinde bu terör örgütlerine karşı kalkıp, 'Biz karşıyız' deseler bile ki, tam aksine teslim etmeleri gereken bazı teröristlerle ilgili teslim etmeyeceklerine dair açıklamaları var. Velev ki teslim edeceklerini dahi söyleseler biz şuna inanırız; bir delikten iki kez Müslüman sokulmaz. Daha önce biliyorsunuz Yunanistan NATO'dan çıkmıştı, o dönemin yönetimi tekrar Yunanistan'ın NATO'ya girmesini sağladı.

Şimdi ekranları başında bizi izleyen milletime sesleniyorum; peki NATO'nun en önde gelen ülkeleri Yunanistan'a her türlü desteği veriyor mu? Veriyor. Yunanistan'da üsler kuruyorlar mı? Kuruyorlar. Biz bunlara nasıl inanacağız? İsveç terör örgütlerinin zaten kuluçka merkezi. Parlamentolarında teröristleri getirip, orada bunları konuşturtuyorlar, özel davetler çıkartıyorlar. Hatta ve hatta PKK yanlısı teröristler var parlamentolarında. Biz bunların neyine güveneceğiz. Ha pazartesi Türkiye'ye geleceklermiş. Bizi ikna etmeye mi gelecekler. Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar. Her şeyden önce Türkiye'ye yaptırım uygulayanların, bu süreç içerisinde NATO'ya girmelerine biz evet demeyiz. Çünkü o zaman NATO güvenlik olmaktan çıkar. Buna evet demek mümkün değil. Biz sokulduğumuz yerden bir daha sokulamayız. Kusura bakmasınlar."

ABD, ALMANYA VE İSVEÇ'TEN AÇIKLAMALAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararına ilişkin açıklamalarına değinen Almanya Başbakanı Scholz "Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylayacağına inanıyorum" açıklamasında bulundu.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise "Türkiye'nin tepkisine rağmen, NATO'nun Finlandiya ve İsveç'in üyeliği konusunda fikir birliğine varacağına eminiz" ifadeleri kullanıldı.

İsveç Başbakanı Andersson ise Türkiye'nin açıklamalarına ilişkin "NATO üyesi olarak Türkiye ile işbirliği içinde olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz, İsveç terörün her türüne karşı mücadeleyi destekliyor" dedi. Andersson ayrıca "NATO üyeliği konusunda Türkiye ile konuşarak sorunları çözmeye hazırız" diye ekledi.

KAYNAK: AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 53
 • karadenız 1 yıl önce Şikayet Et
  dusunun bı,bız nato da olmasaydık ve bız resmı basvuru yapsak bızı kac kısı onaylar ya da bızden tavız almadan kım evet der.pekı bız neden yapmayalım.bız neden tavız almayalım kı haklı pekcok sbeblerımız var.tıpıs tıpış kabul edecekler yaoksa kesınle evet demeyelım ab bızı 40 yıldan fazladır bekletıyor.nato ıcın de cok bekledık.onlar da evet dıyene kadar beklesın
  Cevapla
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu iki ülkenin natoya girmesi ayni yunanistanin yaptigi gibi türkiyenin istikrar güvenligini toprak bütünlügünü tehlikeye sokacaktir sonuna kadar veto edilmeli
  Cevapla
 • Kudüslü.... 1 yıl önce Şikayet Et
  Siz gidin pkk pyd ypg li köpeklerinizle kan banyosu yapın ırkçı faşist engizisyon artıkları...
  Cevapla
 • Ali Hoca 1 yıl önce Şikayet Et
  Bütün üye ülkelerin onayı gerekiyor mu acaba? İnşallah öyledir.O zaman boşuna uğraşmış olurlar, inşallah.
  Cevapla
 • Taki 1 yıl önce Şikayet Et
  Ahmaklar bizimkiler gibi, daha granit gibi bir duvara tosladıklarının farkında değiller. Neyse,önce burunları kırılsın,sonra dişler... Kafaları dursun. Bize lazım. Masaya oturunca kelleyi öne doğru sallayacaklar çünkü.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kamuda tasarrufun ilk adımı! Törene otobüsle gittiler
Süper Lig'de haftanın VAR kayıtları açıklandı