Rusya: İsveç'in NATO üyeliğine tepkimiz silah konuşlandırılmasına bağlı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsveç'in NATO'ya üyelik kararına yönelik tepkilerinin, bu ülkeye yabancı askeri üsler ve silahların konuşlandırılmasına bağlı olacağını açıkladı.

Rusya: İsveç'in NATO üyeliğine tepkimiz silah konuşlandırılmasına bağlı
Rusya: İsveç'in NATO üyeliğine tepkimiz silah konuşlandırılmasına bağlı
GİRİŞ 18.05.2022 17:36 GÜNCELLEME 18.05.2022 17:41
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsveç'in Moskova Büyükelçisi Malena Mard'ın İsveç hükümetinin NATO'ya katılım kararı hakkında Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Vladimir Titov'a bilgi verdiği duyuruldu.

Rus tarafının, İsveç'in Kuzey Atlantik İttifakı'na katılımı konusundaki tutumuna ilişkin bir çok defa resmi açıklamalar yaptığına işaret etti.

SİLAH KONUŞLANDIRILMASINA BAĞLI

Bu tutumun, "ulusal güvenliği sağlama yolları konusundaki seçimin her devletin egemenlik hakkı olduğu ancak bunun diğer ülkelerin güvenliğine tehdit oluşturmaması gerektiği" görüşüne de dayandığı bilgisi paylaşıldı.

“Askeri-teknik yönler de dahil olmak üzere tepkimiz ve olası misilleme önlemlerimiz, İsveç topraklarında yabancı askeri üsler ve saldırı silah sistemleri konuşlandırılması dahil İsveç'in Kuzey Atlantik İttifakı'na entegrasyonunun gerçek sonuçlarına bağlı olacaktır."

Rusya'nın, Kuzey Avrupalı komşu ülkelerinin girişimiyle Baltık Denizi Devletleri Konseyi ve Arktik Konseyi de dahil olmak üzere bölgesel iş birliği yapılarının, dünyanın daha önce istikrarlı olan bu bölgesindeki durumu daha da kötüleştireceği vurgulandı.

KAYNAK: AA
Enes Taha Ersen Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Enes Taha Ersen
YORUMLAR 1
  • 5432 1 yıl önce Şikayet Et
    korkak domuz çakal sürüsü rusya abd her tarafınıza çekinmeden askeri üsler kitla imha silahları tesisleri biyolojik silah üretiyor siz çakallar gidip kübada karayiplerde orta amerikada abd kanadaya karşı askeri üsler caydırıcı olarak kuramıyorsun neya yararsın ya sen peki
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Geri dönüş başladı: İşte otoyollardaki trafik durumu!
Provokasyona imza atan Evren Barış Yavuz hakkında resen soruşturma başlatıldı