Tytti Tuppurainen'den NATO yakarışı: Türkiye için her şeyi açıklamaya hazırız

Finlandiya Avrupa İşleri Bakanı Tuppurainen, Türkiye ile ortak zemin bulabileceklerine inandıklarını ve kesinlikle istişarelere hazır olduklarını belirterek, "Türkiye Cumhurbaşkanı için belirsiz olabilecek her şeyi açıklamaya hazırız" dedi.

GİRİŞ 21.05.2022 07:42 GÜNCELLEME 21.05.2022 13:20
Bu Habere 295 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Tytti Tuppurainen, ülkesinin NATO üyelik başvurusuna dair France24 Televizyonu'na konuştu.

Henüz NATO'nun güvenlik garantilerine sahip olmadıklarını vurgulayan Tuppurainen, "Bu bir gri bölge ve bu gri bölgeyi mümkün olduğunca kısa tutmanın, tüm tarafların çıkarına olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden katılım anlaşmalarımızın kabulü için gerçekten hızlı olmak için çağrıda bulunuyoruz." dedi.

Tuppurainen, ülkelerini Batı'nın bir parçası olarak gördüklerini belirterek, "Ukrayna savaşı güvenlik anlayışımızı büyük ölçüde değiştirdi. Anketler NATO'ya katılmamızı gösteriyordu. 188 lehte ve 8 aleyhte oyla parlamentomuzdan da çok güçlü bir yetki aldık. Yani mesaj açık, Finlandiya NATO üyesi olmak istiyor. Bu bizim seçimimiz, ulusal kararımız ve Rusya'nın buna uyum sağlaması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

NATO'ya girmek için Türkiye'ye yalvaran İsveç ile ilgili inanılmaz gerçek: 400 PKK'lıyı...NATO'ya girmek için Türkiye'ye yalvaran İsveç ile ilgili inanılmaz gerçek: 400 PKK'lıyı...

Ukraynalı askerlerin eşleri ve annelerinden Erdoğan'a: Putin'i ikna edebilecek tek güç!Ukraynalı askerlerin eşleri ve annelerinden Erdoğan'a: Putin'i ikna edebilecek tek güç!

Egemen ülkelere Rusya'nın dikte etme hakkının bulunmadığını dile getiren Tuppurainen, "Ulusal çıkarlarımıza uygun şekilde karar alabiliriz ve alacağız. Bu bizim ve NATO arasındaki bir melese. Rusya'nın bu konuda söyleyecek sözü yok." dedi.

Tuppurainen, Rusya'nın Avrupa'da (Ukrayna) savaş başlatmayı başardığı ve bunun ciddiye alınması gerektiğine işaret ederek, "Rusya'nın NATO'nun genişlemesini istemediğini duyuyoruz ve biz de her türlü tedbiri almaya hazırlanıyoruz. Rusya'yı tehdit etmiyoruz, NATO bir savunma ittifakıdır. Şu anki güvenlik düzenine mesafeli duran Rusya'nın kendisidir." değerlendirmesinde bulundu.

Tytti Tuppurainen, AB ülkelerinin çoğunun halihazırda NATO üyesi olduğunu, Finlandiya'nın NATO üyeliğinin AB'yi küresel ölçekte sorunlarını çözme konusunda daha kabiliyetli hale getireceğini anlattı.

Sosyal medyayı sallayan tokat sonrası genç sporcudan şaşkına çeviren açıklama!Sosyal medyayı sallayan tokat sonrası genç sporcudan şaşkına çeviren açıklama!Ve benzine indirim geldi: Pompaya yansıdı! İstanbul, Ankara ve İzmir'de ne kadar?Ve benzine indirim geldi: Pompaya yansıdı! İstanbul, Ankara ve İzmir'de ne kadar?

Yeni talimatlara ulaşıldı: Wifi üzerinden TNG programını kullanın!Yeni talimatlara ulaşıldı: Wifi üzerinden TNG programını kullanın!

"TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI İÇİN BELİRSİZ OLABİLECEK HER ŞEYİ AÇIKLAMYA HAZIRIZ"

Tuppurainen, üyelikleri konusunda NATO içinde farklı fikirlerin bulunabileceğini, buna karşı gerçekçi ve alçakgönüllü olmaları gerektiğini aktardı.

Türkiye ve Finlandiya'nın özellikle terörle mücadele konusunda birçok ortak hedefi paylaştığına inandığını vurgulayan Tuppurainen, terörle mücadelenin her iki ülkenin de önceliği olduğunu kaydetti.

Tytti Tuppurainen

Tuppurainen, Türkiye ile ortak bir zemin bulabileceklerine inandıklarını ve kesinlikle istişarelere hazır olduklarını belirterek, "Türkiye Cumhurbaşkanı için belirsiz olabilecek her şeyi açıklamaya hazırız." ifadesini kullandı.

Finlandiya'nın teröristler için güvenli bir liman olmadığını anlatan Tuppurainen, "Terörle mücadele söz konusu olduğunda tüm AB yönergelerine ve AB politikalarına uyuyoruz." şeklinde konuştu.

Tuppurainen, Finlandiya'nın sadece Baltık Denizi bölgesinde değil tüm NATO bölgelerinde ve Türkiye'nin çevresinde sorumluluklarını yerine getireceğini, NATO'ya değer katacağını, bunun Türkiye'nin de çıkarına olacağını sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 295
 • Mkoc 1 yıl önce Şikayet Et
  İskandinav ülkeleri her tüllü yalan hazırlar Natoya girdikten Sonra yine teröristlerle billigdere devam. Onun için kesinlikle hayır
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Sıkışınca gelen dost değildir. Dost her zaman yanında olandır inanmayın bunlara iki gün sonra bunlar gene döner
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  önce teröristleri teslim edin sonra tövbe edin
  Cevapla
 • Ali Osman Demir 1 yıl önce Şikayet Et
  Açıklama zamanı değil icraat bekliyoruz icraat o hain fetö vepkk lıları teslim edeceksiniz
  Cevapla
 • Savaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Açıklama değil somut adım atılmalı. Boş laflara karnımız tok. Bunlarınki dereyi geçene kadar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: PKK artık gündem olmaktan çıkartılmalı
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier davetlilere döner kesti