İsveç'ten PKK kararı! Başbakan Magdalena Andersson açıkladı!

Türkiye'nin 2 ülkeye NATO resti dünyada gündem olmaya devam ediyor. Başkan Erdoğan ile telefonda görüşen İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, terör örgütü PKK ile ilgili alınan kararı açıkladı.

GİRİŞ 21.05.2022 22:54 GÜNCELLEME 22.05.2022 09:22
Bu Habere 301 Yorum Yapılmış

Başbakan Andersson, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra devlet televizyonu SVT'ye açıklamalarda bulundu.ERDOĞAN'LA YAPTIĞI GÖRÜŞMEYİ ANLATTI: AÇIK ŞEKİLDE DESTEKLEDİĞİMİ BELİRTTİM

PKK'nın terör listesinde olmasını desteklediklerini kaydeden Andersson, Erdoğan ile yaptığı görüşmede "İsveç'in uluslararası terörle iş birliği mücadelesini memnuniyetle karşıladığını vurguladım. Terörle mücadelede PKK'nın terör listesinde bulunmasını açık şekilde desteklediğimi belirttim." diye konuştu.
 

Stoltenberg'den İsveç ve Finlandiya açıklaması: Erdoğan'la görüştüm, anlaştıkStoltenberg'den İsveç ve Finlandiya açıklaması: Erdoğan'la görüştüm, anlaştık


'DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ'

Andersson ayrıca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsveç'in NATO uygulamasına ilişkin bugünkü görüşmemizi takdirle karşılıyoruz. Barış, güvenlik ve terörle mücadele de dahil olmak üzere, ikili ilişkilerimizi güçlendirmeyi dört gözle bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ERDOĞAN'LA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, iki ülke ilişkileri ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusu ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye'nin NATO’nun açık kapı politikasına bugüne kadar hep tam destek verdiğini belirterek ittifak içinde hem üye ülkelerin güvenliği hem de kolektif güvenlik açısından dayanışmanın esas bir değer olduğuna işaret etti.

Türkiye'nin, İsveç'in terör örgütü PKK/YPG/PYD güdümündeki şahıs ve sözde kuruluşlarla temaslarından rahatsızlık duyduğunu uzun zamandır dile getirdiğini belirten Erdoğan, FETÖ terör örgütünün İsveç'teki mevcudiyet ve faaliyetlerinin de sürdüğüne dikkati çekti.

Erdoğan, İsveç’in terör örgütlerine yönelik siyasi, finansal ve silah desteğinin son bulması gerektiğini vurguladı.

PKK/PYD/YPG'nin DEAŞ'la mücadele ettiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Erdoğan, İsveç'in, terör örgütü PKK ve bu örgütün Suriye ile Irak’taki uzantıları bakımından Türkiye'nin kaygılarını paylaştığını ortaya koyan somut ve ciddi adımlar atmasını beklediklerini dile getirdi.

Erdoğan, Suriye'den Türkiye'ye yönelik terörist tehdit yüzünden gerçekleştirmek zorunda kaldıkları Barış Pınarı Harekatı sonrasında savunma sanayisi alanında İsveç’in Türkiye'ye uyguladığı kısıtlamaların da kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 301
 • Muhtar 1 yıl önce Şikayet Et
  Diyet ödemeliler. Teröre harcanan para 3 trilyon dolar. Bu parayı derhal ödesinler. Tüm terör örgütlerini listelerine alsın ve aktif mücadele etsinler. Ülkelerindeki teröristleri bize teslim etsinler. Tüm NATO üyesi ülkeler ülkelerinde beslediği teröristleri bize teslim etsin. ABD fetö tü bize versin. Tüm ambargolar kalksın. KKTC NATO üyesi ülkelerde tanınsin. 12 ada ve batı trakyaTürkiye ye teslim edilsin. Halep, Musul ve Kerkük Türkiye'nin toprağı sayilsin. Bunlar şartlarımızı kabul ederseniz NATO ya girersiniz. Yoksa Rusya sizi dağıtır.
  Cevapla
 • Törkiş eyirlayn 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupalıların tamamıda terör listesine almıştı ama şuan Avrupalıların en büyük askeri birliği pkk bilmem ağnatabildimmi
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Saçmalık
  Cevapla
 • Makro mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Turkiyede şehit anaları ve babaları size izin vermiyor. Sizin verdiğiniz silahlarla şehit oldular
  Cevapla
 • Selcuk 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne olursa olsun kafire inanılmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Oyuncu Altan Erkekli'den Filistin önerisi! İlk kez dile getirildi
Murat Bardakçı'dan Ortaylı ve Şengör'ün 'Filistinliler topraklarını sattı' iddiasına cevap