ABD'nin işkence merkezinden yıllar sonra yeni fotoğraflar yayınlandı

ABD'nin işkence merkezi Guantanamo'dan yıllar sonra yeni ve Pentagon kontrolünde yayınlanan fotoğraflarda bile, dünyaya "insan hakları" dersi veren Washington'ın tutuklulara işkencesini gözler önüne seriyor.

ABD'nin işkence merkezinden yıllar sonra yeni fotoğraflar yayınlandı
ABD'nin işkence merkezinden yıllar sonra yeni fotoğraflar yayınlandı
GİRİŞ 14.06.2022 06:23 GÜNCELLEME 14.06.2022 06:23
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Her fırsatta dünyayı insan hakları ve demokrasi söylemiyle tehdit eden ABD'nin ikiyüzlü politikası, Amerikan New York Times (NYT) gazetesinin ilk kez yayınladığı Guantanamo mahkumlarının fotoğraflarıyla bir kez daha belgelendi.

Irak'tan Afganistan'a sözde demokrasi götürme iddiasıyla İslam coğrafyasını yakıp yıkan Washington yönetiminin, geçen 20 yılda her türlü insan hakları ihlali ve işkenceye başvurmaktan çekinmediği ve bugüne kadar da bu suçlardan hesap vermediği biliniyor.

Esirler her aşamada işkenceye maruz kaldı. Tutukluların elleri ve ayakları zincirli olmasına rağmen, nakil esnasında tam teçhizatlı deniz piyadeleri görev aldı.

Son olarak NYT'nin Bilgi Edinme Özgürlüğü Kanunu'na dayanarak elde ettiği Guantanamo işkencesine dair kontrollü fotoğraflar, ABD vahşetini gözler önüne serdi.

Namaz kılarken görüntülenen ABD doğumlu Suudi vatandaşı Yaser Esam Hamdi, sadece 21 yaşındaydı.

Görüntüler, dönemin savunma bakanı başta olmak üzere üst düzey komutanlara sunulmak üzere kayda alındı. İşkence merkezine götürülen ilk tutuklular, 20'li yaşlardaki gençlerden oluşuyordu. Bir zamanlar yaklaşık 800 mahkum tutulan cezaevinde bugün 39 kişi bulunuyor.

Her türlü işkenceye tabi tutulan, aylarca aç bırakılan esirler o kadar zayıf ve kötü durumdaydı ki, ayaklarındaki zincir nedeniyle yürümekte zorlanan tutukluları taşımak askerler için hiç de güç olmadı. 115. Askeri Polis Birliği'nde görev yapan polisler, daha sonra ABD'nin Irak'ı işgalinin ardından işkence merkezi olarak bilinen Ebu Gureyb Hapishanesi'nde görevlendirildi.

Derme çatma çadırda tedavi gören yaralı ve hasta mahkûmlar, el ve ayak bileklerinden zincirlendi.

Bu fotoğrafı çeken asker, 2002-2013 arasında 7 kez ‘yılın askeri fotoğrafçısı’ seçilerek Savunma Bakanlığı tarafından ödüllendirildi.

Tuvalete gitmelerine her zaman izin verilmeyen esirler, bu ihtiyaçlarını gidermek için şişe kullanıyordu.

Tüm duyu organları, siyah bantlı gözlükler, kulaklıklar ve maskelerle karartılan 20 kişiden en ufak harekette bulunanlar, koli bantlarıyla kıpırdayamaz duruma getirildi. Öyle ki mahkûmların nbaşlarına şapkalar ngeçirilerek saçlarının nhavayla buluşmasına ndahi izin verilmedi. Bir tutuklunun eline Amerikan bayrağı tutuşturan mürettebat, kendisiyle "hatıra fotoğrafı" çektirdi. C-141 askeri kargo uçağına bindirilen 20 tutsak, hem psikolojik hem de fiziksel işkenceye tabi tutuldu.

Propoganda için çekilen bu fotoğrafta her ne kadar taze yiyecekler görünse de mahkûmlar hiçbir zaman yeterli ve sağlıklı beslenemedi.Yemek dağıtımı nesnasında tutukluların nhücre kapısına arkasını ndönüp diz çökmesi zorunluydu.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 69
 • Hamidiye Süvarisi 2 yıl önce Şikayet Et
  Zalimler için yaşasın cehennem. Uyan ey İslam ümmeti uyan. Yetmezmi Müslümanlara ve mazlumlara edilen zulümler.
  Cevapla
 • muammer 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunlarin insan (medeni) olduğunua inanan bunlardan daha alçak.
  Cevapla
 • şhvkb .işmn öç. 2 yıl önce Şikayet Et
  arkadaşlar paganizm denen şeytan atapanlar var ve dünyayı bunlar yönetiyor. yahudi mason hikaye hepsi bunlarda paganizme tapıyor. tehlike bunlar. ingiltere amerika mısır bir tane daha vardı hatırlyamadım . bunlar insancıl olamazlar hedefleri var ve şeytana taparlar. Şeytana iman ediyorlar ve dünyayı karıştırmaya çalışıyorlar. bakım sokakta ilişki başladı daha neler olacak bunlar en basidi. Kim çocuğuna laf söz geçiriyor kimse. Herkes saçma sapan birşeylere inanıyor
  Cevapla
 • Elazığlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Sizce bugün dünyada bunca zulüm, işkence, haksızlık hukuksuzluk, açlık, sefalet, göç, ölüm varken neden ciddi bir tepki ya da düzene başkaldırı yok? Dinine, kimliğine, rengine bakılmaksızın ama özellikle de müslümanları duygusuz, tepkisiz, hissiz, erdem, kişilik, onur , şeref vb insanı insan yapan genlerimizdeki bütün duyguları gıda ve besinlerle öldürüp zehirlediler. Bırakın dünyadaki haksızlıklara başkaldırmayı en yakınımız vefat ettiğinde eskisi kadar üzülmüyoruz artık ya da bir damla gözyaşı zor süzülüyor gözlerimizden , velhasıl genlerimizle oynandı ve hala daha oynanmaya devam ediyorlar.
  Cevapla
 • Muhafız Arslan 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu gençliğe ne içiriyorlar. Arda kendine gel. Sapla samanı karıştırmayalım. Bir dinsizi sövelim derken, bir başkasına methiye düzmeyelim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AA muhabirinden BM Özel Temsilcisi Gamba'yı köşeye sıkıştıran Gazze sorusu
Türkiye ve AB'nin ek vergi kararı sonrası Çin'den ilk açıklama