AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen anlaşmayı duyurdu: Mısır'la dev bir adım attık

AB, Mısır ve İsrail arasında İsrail gazının Mısır’da sıvılaştırılarak Avrupa’ya ulaştırılmasına yönelik bugün Kahire’de imzalanan mutabakat zaptı hakkında Von der Leyen, söz konusu anlaşmayı “dev bir adım” olarak nitelendirdi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen anlaşmayı duyurdu: Mısır'la dev bir adım attık
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen anlaşmayı duyurdu: Mısır'la dev bir adım attık
GİRİŞ 16.06.2022 01:23 GÜNCELLEME 16.06.2022 08:56
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya-Ukrayna savaşından dolayı gıda tedarikinde meydana gelen sıkıntılar nedeniyle kısa vadede tahıl stoklarını artırması için Mısır'a 100 milyon Euro bütçe sağlayacaklarını belirterek, "Önümüzdeki yıllarda bölgede tarım, sulama ve suya 3 milyar euro bütçe ayıracağız.” dedi.

Resmi ziyareti kapsamında başkent Kahire’ye gelen AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi tarafından makamında kabul edildi.

İkili görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Von der Leyen, “Savaştan sonra gıda güvenliğinin durumunu görüştük. Mısır’ın yanında duracağız ve kısa vadede tahıl stoklarını artırması için 100 milyon dolar yardım sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

"TARIM, SULAMA VE SUYA 3 MİLYAR EURO BÜTÇE AYIRACAĞIZ"

Orta ve uzun vadede AB’nin yatırımlarıyla yerel gıda üretiminin yenilenmesi ve artırılması konusunun da masaya yatırıldığını ifade eden Von der Leyen, “Önümüzdeki yıllarda bölgede tarım, sulama ve suya 3 milyar euro bütçe ayıracağız.” diye konuştu.

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Cumhurbaşkanı Sisi ile enerji güvenliği ve arzının artırılmasının yanı sıra Rusya’ya olan bağımlılıktan kurtulmaya yönelik AB’nin hamlesini de ele aldıklarını belirtti.

VON DER LEYEN: DEV BİR ADIM

AB, Mısır ve İsrail arasında İsrail gazının Mısır’da sıvılaştırılarak Avrupa’ya ulaştırılmasına yönelik bugün Kahire’de imzalanan mutabakat zaptına da değinen Von der Leyen, söz konusu anlaşmayı “dev bir adım” olarak nitelendirdi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Sisi de uluslararası gıda krizinin, özellikle de yansımalarından en çok etkilenen ülkeler üzerindeki etkisini azaltmak için uluslararası iş birliğinin gerekliliği ve bu ülkelere yardım etmek için teknik ve finansal destek sağlamanın önemi konusunda mutabık kaldıklarını kaydetti.

Sisi ayrıca, Von der Leyen ile görüşmesinde terör, yasa dışı göç ve Hedasi Barajı meselelerini de değerlendirdiklerini ve söz konusu başlıklarda AB ile mevcut koordinasyonun sürdürülmesi konusunda anlaştıklarını aktardı.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 53
 • İlhan soylu 6 ay önce Şikayet Et
  Hey Avrupa devletleri birgün gelecek ekmeği bile çöpten arıyacaksınız sözde insan hakları savunucuları hepisi yalan dolan yanlızca türkiye kar şı insan hakları bildirisi var Allah sonunuzu helak etsin inşallah
  Cevapla
 • Dervaz 6 ay önce Şikayet Et
  İşinize gelmeyince diktatör İşinize gelince canım cicim ulan alçak avrupa ulan terör sevici avrupa ulan alçak avrupa
  Cevapla
 • Eren doğar 6 ay önce Şikayet Et
  İsrail bizim Müslümanların can düşmanı bir hain köpek sisi yüzünden Müslümanın parası ile silah alıp müslüman kanı döküyor kahrolsun kâfirlerin saltanatı
  Cevapla
 • Heya 6 ay önce Şikayet Et
  Tarım sulamaya 3 milyar bütçe ayırıcağız diyor 51,milyar tűrk lirası yani.. Bizim bűtçeden tůrk çiftçisine verilen destek 25 milyar... Șimdi bu mısır çiftçisí uçmazmı
  Cevapla
 • EFE 6 ay önce Şikayet Et
  Tabi tabi uçacak öyle zannet Avrupa mısır çiftçisini düşünüyor akla bak ya
  Cevapla
 • Ey Türk gençliği 6 ay önce Şikayet Et
  Çok zekisin mahallenin akıllısı.
  Cevapla
 • Fatih 6 ay önce Şikayet Et
  Hani ya darbe ile işbaşına gelen kişileri Avrupalı ülkeler desteklemiyordu? Hani nerede kaldı insan hakları, hukukun üstünlüğü, demokrasi? Sisi katili kanlı bir darbe ile ülke yönetimine çöktü ve zindanlarda işkencede ölen, köt şartlarda yaşayan 40 Binden fazla mahkum var. Türkiye olsa kıyamet kopar, yer yerinden oynardı. Ambargo ve kınamalar, mahkemeler bitmezdi. Allah bu sahtekar Avrupalı şeytanların da o şeytana köpeklik yapan diktatörlerin de belasını versin. Amin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medyada da zirvede! İşte en çok takipçili Devlet Başkanları
Ersan Şen'den soğuk duş: 6'lı masanın iddialarını boşa çıkardı