Yunanistan'da çarpıcı anket: Türkiye hakkında ne düşünüyorlar?

Yunanistan'da Türkiye hakkında yapılan bir anketin sonuçları ilk kez yayınlandı. Mayıs ayında yapılan ankette, Türklerin Rusya ve ABD'ye bakışı da dikkat çekti.

Yunanistan'da çarpıcı anket: Türkiye hakkında ne düşünüyorlar?
Yunanistan'da çarpıcı anket: Türkiye hakkında ne düşünüyorlar?
GİRİŞ 21.06.2022 02:09 GÜNCELLEME 21.06.2022 02:41
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Son döneme Türkiye ile Yunanistan arasında gerilim karşılıklı açıklamalarla tırmanırken, Yunanistan merkezli Ta Nea gazetesi, ‘Türkler ve Yunanlar neye inanıyor?’ başlığıyla Mayıs ayı başında yapılan güvenlik ve ekonomi araştırmasını sayfasına taşıdı. Anket, ELIAMEP ve İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) tarafından tasarlanan ve MRB ve KONDA şirketleri dIANEOsis tarafından da desteklendi.

İki ülke arasında son dönemde yaşanan kriz patlak vermeden yapılan anketi manşetine taşıyan gazete, Yunanlıların ve Türklerin birbirlerini ve diğer uluslararası aktörleri nasıl değerlendirdiğini de gözler önüne serdi.

Ta Nea’nın manşetten yayınladığı ankete göre, Yunanlar Rusya’yı Türkiye’den daha dost bir ülke olarak görüyor. Ancak iki ülkede de çoğunluk Ukrayna’nın işgal edilmesinden Rusya’yı sorumlu tutuyor. NATO’nun genişlemesinin Rusya’yı kışkırttığını düşünenlerin oranı Yunanistan’da yüzde 53, Türkiye’de yüzde 35 olarak açıklandı.

RUSYA VE ABD İLİŞKİLERİ

Yunanlıların yüzde 61’i Rusya’nın Yunanistan ile güçlü kültürel ve tarihi bağları olduğuna inanırken, sadece yüzde 33,7’si Rusya’nın Yunanistan için önemli bir stratejik ortak olduğunu savundu. Türkiye’de ise Rusya ile güçlü bağları olduğunu düşünenler oranı yüzde 30’da kalırken, Yunanistan’ın aksine Rusya’yı stratejik ortak görenlerin oranı yüzde 50’yi buldu.

Yunan basınında yayımlanan ankete göre, Yunanistan’da Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi desteklediğine inananların oranı yüzde 58 olurken, Türklerin ise yüzde 55’i AB’nin Yunanistan’ın yanında durduğunu düşünüyor.

‘ABD’NİN BARIŞA KATKISI…’

Konu ABD olduğunda ise, ABD’nin Atina yönetimine destek verdiğini düşünen Türklerin oranı yüzde 50 olurken, Yunanistan’da Washington’ın Ankara’yla aynı safta olduğunu düşünenler yüzde 47’de kaldı.

Ankete göre, hem Türkiye hem de Yunanistan’da ABD’nin Avrupa güvenliğine müdahil olmaması gerektiğini savunanların oranı ise oldukça yakın: Yunanistan’da yüzde 51, Türkiye’de yüzde 48. Yunan halkının yalnızca yüzde 26’sı, Türklerin ise yüzde 17’si ABD’nin Avrupa’daki askeri varlığının barışa katkı sunduğunu düşünüyor.

Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 29
 • İshak 1 yıl önce Şikayet Et
  Daha önce bizi kandırmışlardı Yunanı denize döktük diye Ama bu sefer o adaların arasında boğulacaksınız haberiniz olsun
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerika destek masadan mi acaba
  Cevapla
 • Gazi 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiç kendi aklı olmamış toplum tarihte bile hep egemen bir gücün etkisi altında kalmışlar yani anliycaginiz kurt olmak yerine köpek olup kapının önünde uyumayı seçmişler bize bile isyan ettiklerinde kendi leri değil İngilizlerin gazı ile isyan etmisler
  Cevapla
 • SARIÇİÇEK 2 yıl önce Şikayet Et
  biz ne kadarda Amerikan sevdalısı olmuşuz?Bunların derdi Sömürü bunlardan dost olmaz kendilerimi Dünyanın horozu sanıyorlar ama BOŞ......kahrolsun abd...
  Cevapla
 • Emre19 2 yıl önce Şikayet Et
  Su yunani artik denize dokme sozunu edip oyle yada boyle gundemde tutmayalim, lugatimiza dahil etmeyelim unutulup gitsinler.
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Iyide hangi denize dökücez ?En iyisi Adriyatik e dökmek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trabzonspor, Cihan Çanak'ı duyurdu
Dünya yeni bir savaşa mı sürükleniyor? Nükleer tehdit kapıda...