İşgalci İsrail'den Batı Şeria’da 9 metre yüksekliğinde 45 kilometrelik duvar inşaatı!

İsrail'in, işgal altındaki Batı Şeria’da 45 kilometre uzunluğunda ve 9 metre yüksekliğinde beton duvar inşasına başladığı bildirildi.

İşgalci İsrail'den Batı Şeria’da 9 metre yüksekliğinde 45 kilometrelik duvar inşaatı!
İşgalci İsrail'den Batı Şeria’da 9 metre yüksekliğinde 45 kilometrelik duvar inşaatı!
GİRİŞ 22.06.2022 13:31 GÜNCELLEME 22.06.2022 13:48
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İsrail Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Savunma Bakanlığı'na bağlı Sınır ve Temas Hattı İdaresi ile İsrail Ordusu Merkez Komutanlığı'nın, Batı Şeria'nın kuzeyindeki temas hattı boyunca 45 kilometrelik güvenlik duvarı inşa etmeye başladığı” belirtildi.

Açıklamada, 9 metre yüksekliğindeki “devasa bir beton duvarın, koruma prosedürleri ve diğer teknolojik önlemleri içereceği” kaydedildi.

Yeni duvarın, yaklaşık 20 yıl önce inşa edilmiş bir çitin yerini alacağı ifade edildi.

Açıklamada, sözlerine yer verilen İsrail Savunma Bakanlığı Sınır Müdürlüğü Başkanı Eran Ophir, "Çalışmalar yaklaşık bir yıl sürecek. Duvarın herhangi bir kapalı kısmı İsrail'e girişi engelleyecektir. Aynı zamanda temas hattında bulunan boşlukları kapatmaya devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

İsrail, Filistinlilerin Batı Şeria'dan İsrail'e sızmasını önlemek istediğini söylüyor.

20 yıl önce, Haziran 2002'de İsrail, Filistinlilerin İsrail topraklarına sızmasını önleme bahanesiyle, 1967’den beri işgal altında tuttuğu Batı Şeria topraklarına, “Utanç Duvarı ve Apartheid Duvarı” olarak da adlandırılan Ayrım Duvarı inşa etmeye başladı. İsrail’in bu adımı Filistin yönetimi ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kınanmıştı.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, yayınladığı raporlarda, Ayrım Duvarı’nın 712 kilometre uzunluğunda olduğunu ve bunun %85'inin 1967 sınırlarını belirleyen ‘Yeşil Hat’ üzerinde değil Batı Şeria bölgesinde yer aldığına dikkati çekmişti.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
    Sizi Allahın gazabından hiçbir şey koruyamayacak bekleyin o günü mazlumların ahı fitil fitil burnunuzdan gelecek inşaallah
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Hamas yine ezber bozdu! İşte serbest bırakılan esirlerin açıklamaları
Hamas’tan son dakika açıklaması: İsrail’den esir takasında büyük şeytanlık!