Ukraynalı pilotlar ABD SİHA'sını beğenmedi: Bayraktar gibi değil

Ukrayna Hava Kuvvetleri'nde görevli pilotlar, ABD yapımı SİHA Mq-9 Reaper'ı Rus hava savunmasına karşı etkisiz olduğu için Ukrayna Genelkurmay Başkanı'na şikayet etti. Pilotların, Bayraktar TB-2'yi daha etkin gördüğü belirtildi.

Ukraynalı pilotlar ABD SİHA'sını beğenmedi: Bayraktar gibi değil
Ukraynalı pilotlar ABD SİHA'sını beğenmedi: Bayraktar gibi değil
GİRİŞ 22.06.2022 18:35 GÜNCELLEME 22.06.2022 18:36
Bu Habere 92 Yorum Yapılmış

Ukraynalı askeri yetkililerin, ABD tarafından sağlanan "Gri Kartal" lakaplı MQ-9 Reaper İnsansız Hava Uçağı'nı beğenmediği belirtildi. Pilotların hem ucuz hem de Rus hava savunmasına karşı daha etkili olan Türk SİHA'sı Bayraktar TB-2'yi tercih ettiği bildirildi.

ABD merkezli Foreign Policy dergisinde yer alan haberde, Gri Kartal'ın giderek daha dayanıklı hale gelen Rus hava savunma sistemlerine karşı etkili olmayacağına yönelik Ukrayna ordu içerisinde tartışmalar yaşandığı belirtildi.

Haberde, Ukrayna'nın hem ucuz hem de Rus savunma sistemlerine karşı etkili olan Türk SİHA'sı Bayraktarlara karşın ABD SİHA'sının yetersiz olduğunu düşündüğü aktarıldı.

Habere göre, çok sayıda Ukraynalı askerli yetkili, cephe hattı havacıları ve genelkurmay başkanı arasında SİHA'lar konusunda anlaşmazlık var.

Alman medyasında SİHA Bayraktar TB2'ye büyük övgüAlman medyasında SİHA Bayraktar TB2'ye büyük övgü

"BURASI AFGANİSTAN DEĞİL"

Bir Dış Politika dergisine konuşan ve ismini vermek istemeyen Moonfish adlı bir pilot, "Gri Kartalları savunmuyoruz" diyerek, genelkurmayın insansız hava araçları savunduğunu söyledi. Pilot, "Düşman hava savunması nedeniyle bizim durumumuzda bu kadar pahalı insansız hava araçları kullanmak çok tehlikeli, burası Afganistan değil" diye ekledi.

Hem Ukraynalı hem ABD'li yetkililer, Gri Kartalların gelişmiş Rus hava savunma sistemleri tarafından vurulabileceğinden giderek daha fazla endişe duyuyor.

BU SİHA'lar, ABD'nin Ukrayna'ya sağladığı tek yönlü kamikaze İHA araçlarından daha az olan, yalnızca 5 mil uzaklıktaki hedefleri vurabilen Hellfire füzeleriyle donatılmış durumda.

Bir başka Ukraynalı savaş pilotu ise 10 milyon dolarlık Gri Kartalların bir ya da iki görevden daha fazla hayatta kalabileceğinden şüpheli olduğunu söyledi.

Ukraynalı pilotlar, hava kuvvetlerinin Kiev savaşı sırasında çoğunlukla Bayraktar TB-2'leri kullanarak Rus zırhlı ilerlemelerini önemli ölçüde engellediğini söylüyor.

KAYNAK: HABER7
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 92
 • Hacivat 1 hafta önce Şikayet Et
  Abd predator sihalari vermeli hem büyük dünyanin en iyisi
  Cevapla
 • Yusuf 1 hafta önce Şikayet Et
  Devlet TB2 insansız hava araçlarının satışını YTL olarak yapsın
  Cevapla
 • İsmail 1 hafta önce Şikayet Et
  Bayraktar gibi olamaz tabi bunlar bayraktarın kötü bir çakması
  Cevapla
 • ÖNCE VATAN 1 hafta önce Şikayet Et
  şimdi burada bu ihalara sihalara laf eden edepsiz kendini bilmez mahluklar bunları duyması görmesi lazım ama duyarsa daha çok kanı bozulacak bozuntuya verme cek bunlarda böyle yüz var
  Cevapla
 • Türk 1 hafta önce Şikayet Et
  Bizden tb2 mühimmatı alsın AB Ukrayna’ya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Demir Yumruk operasyonunda akılalmaz detaylar
Bavulunu alıp gidebileceğin Türkiye'den vize istemeyen ülkeler...