Yunanistan, F-35 savaş uçağı için resmi talepte bulunacak

Yunanistan 40 adet F-35 savaş uçağı tedariki için resmi talepte bulunacak.

GİRİŞ 30.06.2022 03:43 GÜNCELLEME 30.06.2022 10:31
Bu Habere 132 Yorum Yapılmış

Yunanistan merkezli SKAİ tarafından aktarıldığı üzere Yunanistan, 40 adet F-35 savaş uçağı tedariki için ABD’ye resmi talepte bulunacak. Bu kapsamda Yunanistan Savunma Bakanlığı yetkililerinin süreci hızlandırmak için ABD’yi ziyaret edeceği aktarıldı. Yunanistan’ın F-35 savaş uçağı alacağına dair iddialar geçtiğimiz senelerde ortaya çıkmıştı.

Bu bağlamda Estia Gazetesi’ne dayandırılan habere göre Yunanistan’ın, Amerika Birleşik Devletleri’nden 20 adet F-35 Müşterek Taarruz Uçağı alacağı iddia edilmişti. Haberde Yunanistan’ın F-35 savaş uçaklarına sahip olacağı iddiası kadar şaşırtıcı olan bir başka önemli nokta ise, teslim edileceği iddia edilen uçaklardan altısının Türkiye’ye teslim edilmeyen uçaklar olmasıydı.

ABD'DEN F-35 SAVAŞ UÇAKLARI HAKKINDA AÇIKLAMA GELMİŞTİ

ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey R. Pyatt, F-35 savaş uçaklarının talebi hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştu. Büyükelçi Pyatt, ”Amerika Birleşik Devletleri, en üst düzeyde, Yunanistan’ın Yunan Hava Kuvvetleri için F-35’i edinme konusundaki ilgisini memnuniyetle karşıladı. Satın alma konusundaki desteğimizin sinyalini verdik ve Yunanistan’ın savunma kabiliyetlerini artıracak, ABD Silahlı Kuvvetleri ile birlikte çalışabilirliği sağlayacak ve bölgesel istikrarı artıracak gelecekteki bir satın alma programı üzerinde birlikte çalışıyoruz. Aksine yapılan tüm raporlar yanlıştır ve ABD politikasının yanlış beyanıdır.

ABD-Yunanistan savunma ilişkisi tüm zamanların en yüksek seviyesinde ve Amerika’nın Avrupa’daki en güçlü askeri ilişkilerinden biridir. Yunanistan ile savunma ve güvenlik ortaklığımızdan büyük gurur duyuyoruz ve bunu, Yunanistan’ın gelecekte F-35’i satın alması da dahil olmak üzere, her geçen gün daha da güçlü hale getirmek için çalışıyoruz. F-35’i satın alma yolu, doğal olarak Yunanistan’ın F-16 Viper yükseltme programında elde edilen başarıların üzerine inşa edilecek çok yıllı bir süreçtir.” ifadelerini kullanmıştı.

YUNANİSTAN HAVA KUVVETLERİ’NİN SON DÖNEMDEKİ ALIMLARI

Yunanistan, Fransa’dan 18 adetlik Rafale savaş uçağı için sözleşmeyi 25 Ocak 2021 tarihinde imzalamıştı. Daha sonrasında bu sayı ek 6 adetlik alım ile 24’e çıkarıldı. Ek siparişlerle Yunan Hava Kuvvetleri için 2025 yılına kadar 40 adet Dassault Rafale savaş uçağı tedarik edilmesi planlanıyor. Yunanistan, AESA radarlı 4.5 nesil Rafale uçaklarının yanında SCALP Seyir Füzesi, Exocet Gemisavar Füzesi, MICA Havadan Havaya Füze ve METEOR RamJet İtkili Havadan Havaya Füze de tedarik etti.

Yunanistan, geçtiğimiz yıl 82 adet F-16 savaş uçağını Blok 70 konfigürasyonuna yükseltme kararı almıştı. Bu doğrultuda ABD’li Lockheed Martin şirketi, Yunan F-16 Blok 70 Modernizasyonu için çalışmalarını sürdürüyor. Yunanistan, bir yandan da Blok 70 konfigürasyonuna yükseltilen Blok 52+ konfigürasyonundaki uçaklardan çıkan parçalar ile Blok 50 savaş uçaklarını modernize ediyor.

Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 132
 • Dağdelenoğlu 1 ay önce Şikayet Et
  Nasıl olsa ABD Türkiyeden o uçakların parasını tahsil etti. şimdi yunana kıyak çeker belki de.
  Cevapla
 • Abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  Herifler açlıktan ölüyor zerre sanayileri yok bu parayı nerden buluyorlar anlamıyorum...
  Cevapla
 • Enerji krizi* 1 ay önce Şikayet Et
  Hakikati görmezmisiniz Akdenizdeki doğalgaza Abd gözünü dikti artık resmen Yunanistanı kansız ve savaşsız bir şekilde miço sayesinde eline geçirmiş vaziyetteler kongredeki ayakta alkış tufanının sebebini anladızmı şimdi bu fetöcülerde niye yunanistana kaçıyor sizce Türkiyeye yönelik hem içerden hem dışardan işgal planlarını devreye sokma niyetleri aşikardır.
  Cevapla
 • Anadolu 1 ay önce Şikayet Et
  Bu barbar,katil piyon yunana çok dikkat etmek gerekir.Bunların silahlanması hayra alamet değil.Bunların amacı Türkiye'ye saldırmak.Bir avuç ama kaba kaşığa sığmıyor.Her türlü fitne fesatlık var.AB ve ABD'nin kiralık katili.
  Cevapla
 • Enerji krizi* 1 ay önce Şikayet Et
  Hakikati görmezmisin gardaş dansöz yunan Abd nin mandası olmayı benimsemiş ve dibimizde Abd yi komşu edecek.
  Cevapla
 • 2023s 1 ay önce Şikayet Et
  Alın,alın egenin dibi uçakları özlemiş.hodri meydan bre çorbacılar.
  Cevapla
 • Ufo 1 ay önce Şikayet Et
  Buna bizim kiler neden hayir demiyor? Yunanlilarda S 300 var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Togg için üretilen ilk batarya paketlendi
İslami Dayanışma Oyunları Konya’da muhteşem açılış seremonisi ile başlıyor