Yunan lobisinden ABD'de F-16 adımı: 'Yasayı değiştirin' talebi

ABD Başkanı Biden'ın Madrid'de Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamalar sonrası Yunan lobisi; Ankara'ya F-16 satışını ve modernizasyonunu engellemek için şimdi de Ulusal Güvenlik Yetki Yasası'nı değiştirme talebinde bulundu.

GİRİŞ 06.07.2022 10:50 GÜNCELLEME 06.07.2022 18:57
Bu Habere 108 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Joe Biden'ın geçen hafta gerçekleşen NATO Liderler Zirvesi'nde Erdoğan ile görüşmesi ve Finlandiya ile İsveç'in üyelik sürecinin başlamasıyla birlikte yaptığı F-16 açıklamaları uluslararası kamuoyunun gündemine oturmuştu.

Biden, Türkiye'ye F-16 satılmasını desteklediğini açıklamış ve "Hatırlayacağınız üzere aralık ayında onlara (Türkiye'ye) F-16 jetlerini satmamız gerektiğini söylemiştim. Ve bu jetleri modernize etmeliyiz. Bunun tersi çıkarımıza olmaz. Aralık ayından bu yana bu konu hakkındaki görüşümü değiştirmedim" demişti.

LOBİSİ İŞ BAŞINDA: TÜRKİYE KARŞITI YASA DEĞİŞİKLİĞİ TALEBİ

Biden'ın bu açıklamaları Ankara'da memnuniyetle karşılanırken Washington ve Atina'da ise tepki çekti.

Yunan lobisine bağlı ABD'li siyasetçiler, Washington'ın olası bir F-16 satışını engellemek için harekete geçti. Siyasetçiler Chris Pappas, Dina Titus, Carolyn Maloney, Charlie Crist ve John Sarbanes imzasıyla hazırlanan metinde ABD'li siyasetçiler NDAA olarak da bilinen Ulusal Güvenlik Yetki Yasası’nı değiştirmek için değişiklik talebinde bulundu.

BİDEN'IN TEK BİR ŞANSI BULUNUYOR

Kongre'ye gönderilen değişiklik talebinde "ABD Başkanı'nın, geçen yıl bir diğer NATO üyesi ülkenin toprak bütünlüğü ve hava sahasını tekrar tekrar ihlal eden bir NATO üyesine silah gönderilmesinin engellenmesinin istendiği" belirtildi.

Kongre'ye gönderilen yasa değişikliği ile hem yeni F-16 satışının engellenmesi hem de Türkiye’ye verilmesi gündemde olan F-16 modernleştirme kitlerinin satışının da durdurulmasının amaçlandığı açıklandı.

Yunan lobisi desteğiyle hareket eden ABD'li siyasetçilere karşı Biden'ın elinde ise tek bir koz bulunuyor. Eğer Biden, bu satışın ABD ulusal güvenliğinin ihtiyacı olduğunu açıklarsa, bu yasa değişikliğini bertaraf etmeyi başarabilir. Fakat Biden'ın bunu kapsamlı bir plan ve program eşliğinde anlatması gerekiyor.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 108
 • Sakir 6 ay önce Şikayet Et
  Mérak etmeyin tayyip yada cavusoglu yumusak kalplidir size hosgorulu davranirlar.vunlar sadece turkiyede sahip olur yurt disinda kedi gibidirler
  Cevapla
 • Namyelüs 6 ay önce Şikayet Et
  Kendisini ABD'nin kölesi yapmış olan Yunanistan, efendisinden bir istekte bulunmuş.Karşılığında ne verecek dersiniz?Bildiniz.
  Cevapla
 • Okur 6 ay önce Şikayet Et
  Ben tarihin en başından beri iki cins insanın kavgasını bilirim,nedir bu iki cins insan iyi ve kötü insan,yani biz iyi insanlardan isek onlarda kötü insanlardan ise bizi ve diğer iyi insanları rahat bırakmazlar,ne sözlerine itibar edilir nede fiiliyatlarına o yüzden biz hep kendi yağımızla kavurulmadıkca yemeğimizin lezzeti olmaz.
  Cevapla
 • MİUS Kızıl Elma 6 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan denen uyduruk ülke ilk fırsatta haritadan silinmeli. İngiliz-İtalyan oyunlarıyla savaşmadan Osmanlı mirası topraklarımızı gasp ettiler zaten.
  Cevapla
 • Mehmet Zağralı 6 ay önce Şikayet Et
  Bu Yankee ler tazı ya tut, tavşan a kaç taktiğinden hiçbir zaman vazgeçmemişlerdir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yeni kampanyaya kaç kişi başvurdu! 10 gün önce açıklanmıştı...
Seçimin meşruiyetini tartışmak “Kan banyosuna dönecek Türkiye' iddialarına taş döşemektir