Trump, Kongre baskını olduğu gün 2,5 saat boyunca televizyon izlemiş

Eski ABD Başkanı Trump'ın, Kongre baskını olduğu gün 2,5 saat boyunca yemek odasında televizyon izlediği belirtildi. O gün olaylar yaşanırken Trump'a açıklama yapması için ısrar edildiği ama dinlemediği belirtildi.

GİRİŞ 22.07.2022 07:06 GÜNCELLEME 22.07.2022 09:19
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

ABD'de 6 Ocak 2021'de gerçekleşen Kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi özel komitesi, Kongre baskınının olduğu esnada dönemin ABD Başkanı Donald Trump'ın 2,5 saat boyunca yemek odasında Fox News izlediğini duyurdu.

6 Ocak Soruşturma Komitesi, bugün Kongre baskınının yaşandığı gün Trump'ın Beyaz Saray'da geçirdiği 187 dakikayı mercek altına aldı.

Temsilciler Meclisindeki oturumda Trump döneminde Beyaz Saray'da Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı olarak görev alan Matthew Pottinger ve eski Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews ifade verdi.

Komite üyelerinden Elaine Luria, yaptıkları birçok görüşmeye dayanarak Trump'ın Kongre baskınının yaşandığı dakikalarda Beyaz Saray'daki hareketlerini derlediklerini belirterek, "Trump o gün Beyaz Saray önündeki konuşmasını bitirdikten 15 dakika sonra, Kongrenin etrafının sarıldığını ve saldırı altında olduğunu biliyordu." ifadesini kullandı.

Luria, Trump'ın baskın anlarında yaklaşık 2,5 saat boyunca Beyaz Saray yemek odasına kendisini kapadığını ve Fox News'i izlediğini belirtirken, o dakikalarda kendisinin fotoğrafını çekmek isteyen resmi fotoğrafçıyı da reddettiğini kaydetti.

TRUMP, OLAYLARI KINAMASI İÇİN YAPILAN UYARILARI DİNLEMEMİŞ

Trump'ın baskın anlarında danışmanları tarafından şiddeti kınama konusunda uyarıldığını belirten Luria, "Neredeyse herkes, Trump'ı şiddeti kesin bir dille kınaması konusunda uyardı. Ancak eski başkan insanların yalvardığı şeyi yapmamayı tercih etti." dedi.

Ayrıca oturumda konuşan eski Beyaz Saray Avukatı Pat Cipillone, Trump'tan Kongredeki şiddeti kınayan bir açıklama yayımlamasını istediğini ancak Trump'ın bunu reddettiğini belirtti.

Cipillone, Trump'ın danışmanlığını da yapan kızı Ivanka Trump'ın da kendisiyle aynı fikirde olduğunu ancak Trump'ın bu uyarıları dinlemediğini söyledi.

TRUMP, GÜVENLİK YETKİLİLERİYLE İRTİBATA GEÇMEMİŞ

Luria, adının açıklanmasını istemeyen bir Beyaz Saray güvenlik yetkilisinin Trump'ın protestoculara Kongreye yürüyüşlerinde liderlik etmek istediğini söylediğini aktararak, güvenlik endişeleri nedeniyle buna izin verilmediğini dile getirdi.

Trump'ın baskın anlarında hiçbir güvenlik birimiyle irtibata geçmediğini söyleyen Luria, "Birçok üst düzey güvenlik gücünden ve askeri yetkiliden teyit ettiğimiz kadarıyla, Başkan Yardımcısı Mike Pence'in ofisi ya da Washington DC yetkillieri, hiçbiri Trump ile o gün konuşmamış. Bu konuda kimse aranmamış. Trump kimseye yardım teklif etmemiş." diye konuştu.

TRUMP'IN BASKIN GÜNÜ YAYIMLADIĞI VİDEODA "SEÇİM BİTTİ" DEMEYİ REDDETTİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan komite, Trump'ın baskın günü kaydedilen ancak daha önce hiçbir yerde yayımlanmayan bir videosunu da servis etti.

Söz konusu videoda Trump'ın kendisine hazırlanan metinde "seçim bitti" ifadesini okumayı reddettiği, bunun yerine "Kongre seçim sonuçlarını onayladı" demek istediği görüldü.

Ayrıca videoda Trump'ın kızı Ivanka Trump'ın da babasına yardımcı olduğu ortaya kondu.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 22
 • Tilki Fox 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizdeki Fox kanalını izlemiştir bence
  Cevapla
 • Asker 1 yıl önce Şikayet Et
  Trump cok hakli. Add nin gizli gucune karsi hep sesini yukseltti ama simdi onu yemeye calisiyorlar.
  Cevapla
 • Karabasan* 1 yıl önce Şikayet Et
  Trump beyaz saray darbesinde bir numaralı faali bayan harris bunun takipçisi olmalı şuan bayan harris Abd başkanı sanırım malum biden corona ve kanser.
  Cevapla
 • DEMİR 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünya İnsanı Bunu Hep Karıştırıyor Büyük ABD demeyi . Biz Buna Toprak Büyüklüğü Diyelim . 51 Eyaletinde IRk , Dil ve Din Farklılığı Var . Ortak Dilleri İngilizce . Onlardaki Bu Kalkışma Eyaletlerin Bir Değil Ayrılıkçı Oldukları İçindir . ABD yı Ayakta Tutan Eyaletleridir . ABD Eyaletleri Birlik yerine Devlet Olmayı Seçseler ABD Diye Birşey Kalmaz . Dünya İnsanlarının Yaratmış olduğu Bu Devletten ve bu Kavramdan Kurtulmuş Olur .
  Cevapla
 • Kare Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğru. Federal sistemin çökmesi gerek bunun için. Kizilderili ve hispanik nüfusun ayrıcalıkları için kışkırtılması bile yeterli kıvılcım. Ama distem insanları uyusturmus. Once sistemi kırmak lazım
  Cevapla
 • emre1907 1 yıl önce Şikayet Et
  Hep dunyayi Amerka karistiracak degilya,Amerkan derin devleti bu seferde kendi memleketini karistirma yoluna gitti. Akrep fazla sikistirmaya gelmez aninda kendini zehirler,Amerkanin akrepten ne farki var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Donacağız, tarih verildi! Kar ve sağanak Türkiye'yi etkisi altına alacak...
Gözler cuma günü açıklanacak Türkiye kararına çevrildi