Almanya'da kaos: Türkiye'den beklenildiği kadar başvuru yapılmadı

Almanya'nın havalimanlarında yaşanan kaosu sona erdirmek için Türkiye'den geçici sözleşmeyle eleman alınması sürecinde pürüzlerin ortaya çıktığı, Türkiye'den umulduğu kadar başvuru gelmediği kaydedildi.

Almanya'da kaos: Türkiye'den beklenildiği kadar başvuru yapılmadı
Almanya'da kaos: Türkiye'den beklenildiği kadar başvuru yapılmadı
GİRİŞ 22.07.2022 12:08 GÜNCELLEME 22.07.2022 12:09
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Die Welt'e konuşan Alman Havalimanları Birliği (ADV) Başkanı Ralph Beisel, Türkiye'den umulan başvuruların gelmediğini belirterek havaalanlarındaki durumun normalleşmesinin ekim ayını bulabileceğini kaydetti.

Havalimanlarındaki personel eksikliğine geçici çözüm olarak Türkiye ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere 2 bine kadar taşeron işçinin sınırlı süreli bir sözleşmeyle Almanya'da istihdam edilmesi planlanmıştı.

Hükümet, özellikle bagaj ve check-in işlemlerinde çalıştırılması öngörülen yabancı personel için çalışma ve oturum izin süreçlerinin hızlandırılacağını, ancak adayların yürürlükteki sicil kontrollerine tabi olacağını ve güvenlikten feragat edilmeyeceğini vurgulamıştı.

Frankfurt Emniyet Müdürlüğü sözcüsü, Die Welt'e yaptığı açıklamada Frankfurt Havalimanında çalışmak üzere Türkiye'den herhangi bir başvuru dosyasının kendilerine ulaşmadığını belirtti.

Die Welt gazetesi, Berlin, Düsseldorf ve Münih havalimanları için de henüz bir başvuru yapılmadığını kaydetti.

Diğer yandan havacılık sektörünün, işe alımların hızlandırılması için sicil kontrol sürecinin hızlandırılması talebi resmi makamlardan kabul görmedi.

Pandemide havayolu şirketleri ve havalimanlarının personel sayılarında kesintiye gitmesi nedeniyle binlerce uçuş iptal edilirken gecikmeler ve bagaj hizmetlerinde aksaklıklar yaşanıyor.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 16
 • İnfo 4 ay önce Şikayet Et
  Almanya da adammı kalmamış da türkiye den talep ediyorlar yanlış duymuş olabilirim 4.000 euro maaş vereceklermiş verdiği para Türkiye şartlarında iyi para ama sen türkiye den geldin diye kirayı Türk parası yada Türkiye şartlarında almayacak kira elektrik su doğalgaz onda da kriz var Rusya avrıpaya gaz akışını kesti geçim bedeli elde birşey kalmayacak sağlık imkanı desen ne olduğunu bilmiyoruz millet ameliyat olmaya Türkiye ye geliyor bu teklifin nesi cazip bizim ülkemiz işini bilene Almanya oldu vesselam
  Cevapla
 • cml 4 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'de zaten kaos var Almanya'da da varsın olsun
  Cevapla
 • Kara 4 ay önce Şikayet Et
  Hemen başvur durma, Hamallık hoşuna gitmiş durma,başkasını ne yapacaksın...
  Cevapla
 • turla 4 ay önce Şikayet Et
  gitmesinler diye ugraşıyorlar siz kavga edip durun almanyanin taşı topragı altın ülkemiz alım gücü bitti almanyada yaşam şartı insana saygı var
  Cevapla
 • Bir gurbetçi 4 ay önce Şikayet Et
  Almanya F.furt D.dorf ve diğer hava limanlarına işçi alma çağrısında bulunuyor! Almanya heveslileri hiç durmayın hemen baş vuruda bulunun teklif gelirse hemen gıdin ! Çok para var aklınıza ne gelirse Euro’mu dersin Dolarmı dersin ! Uçaklar geceleri havadan çuval çuval para atıyor . Biz gurbetçiler yani( Almancılar) euro toplamadan bezdik osandık birazda heveslileri gitsin euro toplasın caddeler sokaklar hep euro saçılı. Yani ( juro) on dönüm bostan yan gel yat Osman.saygılarımla!!!
  Cevapla
 • Abduramam 4 ay önce Şikayet Et
  Madem memmum degilsin dön ülkene
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmamoğlu yine balıkçıda! Bu kez HDP'lilerle...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz 10 milyar dolar!