Papa Franciscus, Kanada'daki istismar olayları için özür diledi

Papa Franciscus, Kanada'da yatılı kilise okullarında istismar olayları nedeniyle yerlilerden özür diledi.

GİRİŞ 25.07.2022 21:01 GÜNCELLEME 26.07.2022 11:07
Bu Habere 92 Yorum Yapılmış

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Kanada'daki yatılı kilise okullarında yerli çocuklara yönelik istismarlar ve kötü muamele için özür diledi.

Kanada ziyaretini "tövbe haccı" olarak tanımlayan Papa, gezisinin ilk durağı olan Edmonton kentinde, yerli halkın liderleri, yatılı kilise okullarından sağ kurtulanlar ve siyasilerle halka açık bir etkinliğe katıldı.

Kanada Genel Valisi Mary Simon, Başbakan Justin Trudeau, kabine üyeleri ve çok sayıda kişinin katıldığı etkinlik, Edmonton'un güneyindeki Maskwacis topluluğunda bulunan eski Ermineskin Yatılı Kilise Okulu bölgesinde yapıldı.

Yerlilerin geleneksel ayinlerini izleyen Papa'ya, yerli kabile liderlerince hediyeler verildi.

Papa burada, yerlileri temsilen bir kadına, Vatikan'dan getirdiği ve yatılı kilise okullarında kalırken ölen bir çocuğa ait ayakkabıları verdi.

Bir yerli temsilcisi de Papa'ya, başlarına taktıkları kartal tüylü başlıklardan birini ve yerli davulu hediye etti.

Papa, kartal tüylü yerli başlığını bir süre taktıktan sonra çıkardı ve katılımcılarla birlikte dua etti.

"ALÇAK GÖNÜLLÜKLE AF DİLİYORUM"

Papa Franciscus, etkinlikte yaptığı konuşmada, "Yerli halklara karşı bu kadar çok Hristiyan tarafından işlenen kötülük için alçak gönüllülükle af diliyorum." dedi.

Papa'nın bu sözleri, alanda bulunan yerlilerce alkışlandı. Kanada'daki yatılı kilise okullarında, yerlilere yönelik "yıkıcı" politikada iş birlikçi Katolik Kilisesi üyeleri adına özür dileyen Papa, Hristiyan toplumuna, zorla asimilasyonların yerlilerin kültürlerini yok ettiğini, ailelerini parçaladığını ve hala hissedilen şekillerde marjinalleştirdiğini söyledi.

Papa, Kanada'nın en büyük yatılı kilise okullarından eski Ermineskin Yatılı Kilise Okulu'nu işaret ederek, "Burada, acı hatıralarla bağlantılı olarak, bir hac olarak düşündüğüm şeye başlamak istiyorum. Bu bir tövbe haccı." diye konuştu.

Konuşmasında defalarca özür ve af dileyen Papa, kilisenin birçok üyesi tarafından desteklenen ve yatılı okulların "feci hatası" ile "acıklı kötülüğünü" yansıtan geçmişin eylemleri için de üzgün olduğunu ifade etti.

Yatılı okullardan geri dönmeyen çocukların anılarının onda "acı, öfke ve utanç" duygusu bıraktığını söyleyen Papa Franciscus, misyonerlerin "acımasız" eylemleri için daha önceki özrünün ötesine geçerek af diledi.

Papa konuşmasında şu görüşleri dile getirdi:

"Birçoğunuz ve temsilcileriniz, af dilemenin, meselenin sonu olmadığını belirtti. Tamamen katılıyorum, bu sadece ilk adım ve başlangıç noktası. Ayrıca geçmişe bakarak af dilemek ve zararı onarmak için hiçbir çaba gösterilmediğinin de farkındayım. Geleceğe bakarak bu tür durumların yaşanmasını önleyebilecek bir kültür yaratmak için hiçbir çabadan kaçınılmaması bu sürecin önemli bir parçasıdır."

Papa, yarın Edmonton Şehir Stadyumu'nda büyük bir açık hava ayinini yönetecek ve ardından Quebec City'ye geçecek.

KANADA'DA YATILI KİLİSE OKULLARINDA BİNLERCE YERLİ ÇOCUK ÖLDÜ

Konuyu soruşturan Kanada Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu, 1831-1996 döneminde faaliyet gösteren kiliseye bağlı yatılı okullar hakkındaki çalışmasını 2015'te tamamlamış ve 4 bin sayfalık rapor yayımlanmıştı. Komisyon, yaşananları "kültürel soykırım" olarak tanımlamıştı.

Söz konusu raporda, en az 4 bin 200 yerli çocuğun bu okullarda istismar ya da ihmal sonucu öldüğü belirtilmişti.

Kanada'da Katolik Kilisesi'nin kontrolündeki yatılı kilise okullarından bazılarının bahçesinde, resmi kayıtlarda olmayan çok sayıda çocuk mezarı bulunmuştu.

Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu raporundan sonra yerli halktan defalarca özür dileyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 2017'de Vatikan'a yaptığı resmi ziyarette Papa'dan da özür talep etmişti.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 92
 • bir kul 1 yıl önce Şikayet Et
  adamlar vatikandan dünyanın diğer ucundaki Kanada Kilisesini yönetiyor. Bizim ülkemizde diyaneti eleştiryoruz. fark burda
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Senin diyanetini hangi islam ülkesi tanıdı da sözünü dinleyecek? Hayal dünyasından çık, dünya Türkiye'nin etrafında dönüyor sanıyorsun herhalde. İslam birliği, arap birliği hiç biri bizi sevmez ve sözümüzü dinlemez.
  Cevapla
 • fahri 1 yıl önce Şikayet Et
  Müslüman biri yapsa dünya ayağa kalkardı.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Yok canım kesin ayağa kalkardı değil mi? Bir kereden bir şey olmaz. Hatırladın mı? Erzurumda olanı duydun mu? Duymazsın bile, ayağa kalkmak ne gelenek oldu. Haberin bile yok.
  Cevapla
 • İsmail 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar basit mi.... Özür dileyince ve günah çıkartılınca kurtulunuluyor ise o asla ve asla DİN değildir.....
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Yargılanma yok para yok. Oh misss.
  Cevapla
 • l.s.yıldız 1 yıl önce Şikayet Et
  ve günahları afoldu öylemi... papazı...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya Karadeniz’de İngiliz savaş uçaklarına karşı jet kaldırdı
İsrail'den son dakika yeni ateşkes duyurusu!