Çin'e ait 27 savaş uçağı, Tayvan'ın "hava savunma sahasına" girdi

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'na (PLA) ait 27 savaş uçağı, Tayvan'ın "Hava Savunma Tanımlama Sahası" (ADIZ) ilan ettiği bölgeye girdi.

Çin'e ait 27 savaş uçağı, Tayvan'ın "hava savunma sahasına" girdi
Çin'e ait 27 savaş uçağı, Tayvan'ın "hava savunma sahasına" girdi
GİRİŞ 03.08.2022 19:34 GÜNCELLEME 03.08.2022 19:34
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Tayvan Savunma Bakanlığının resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, 6 "J-11", 5 "J-16", 16 "SU-30" savaş uçağının hava savunma sahasının güneybatısı ile Tayvan Boğazı'nın ortasındaki bölümüne girdiği belirtildi.

Açıklamada, uçakların telsizle uyarıldığı, askeri devriye uçakları ile hava savunma füze sistemlerince takibe alındığı aktarıldı.

Uçuşların, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, tartışmalı ziyaretinin yapıldığı güne denk gelmesi dikkati çekti.

Bakanlık, dün de 21 Çin savaş uçağının ADIZ'a girdiğini bildirmişti.

Uluslararası hukukta tanımı bulunmayan ve herhangi bir uluslararası otorite tarafından denetlenmeyen ADIZ, genelde ülkelerce tek taraflı ilan ediliyor. Tanımlama sahası, ihlal niyeti olmayan sivil uçakları kapsamına almıyor ancak bölgeye giren askeri uçaklar, potansiyel tehdit değerlendirilerek uyarılıyor.

Çin'i ateş sardı: Bu bir savaş provasıdır! Bu işi barışçıl olmayan yöntemlerle çözelimÇin'i ateş sardı: Bu bir savaş provasıdır! Bu işi barışçıl olmayan yöntemlerle çözelim

Çin'in geçen yıl Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun yıl dönümünün kutlandığı 1 Ekim ve izleyen günlerde, Tayvan'ın ADIZ ilan ettiği bölgeye çok sayıda uçakla girmesi, bölgede gerilimi yükseltmişti.

Tayvan Savunma Bakanlığı, 1 Ekim'de 38, 2 Ekim'de 39, 3 Ekim'de 16 ve 4 Ekim'de 56 savaş uçağının hava savunma tanımlama sahasına girdiğini bildirmişti.

4 Ekim'deki uçuşlar, Tayvan'ın kayıtlarını tutmaya başladığı Eylül 2020'den bu yana bir günde tespit ettiği en çok sayıda uçağın katıldığı "ihlal" olmuştu.

Uçuşların sayısının ve sıklığının, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın gündem olmasıyla 2022'nin başından itibaren azaldığı gözlenmişti.

ABD Başkanı Joe Biden'ın 23 Mayıs'ta Japonya'yı ziyareti sırasında "Çin'in Tayvan'a saldırması durumunda askeri karşılık verileceğine" ilişkin sözlerinin ardından, 30 Mayıs'ta 30 savaş uçağı ADIZ'a girmişti.

PELOSİ'NİN ZİYARETİ GERGİNLİĞİ TIRMANDIRDI

Pelosi ve heyetini taşıyan uçak dün gece Tayvan'a ulaşmıştı. İki haftadır hakkında spekülasyon yapılan, ABD ile Çin arasında gerilime sebep olan ziyaret, Pekin'in tepkisini çekmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi'nin uçağının Tayvan'a inmesinin hemen ardından yaptığı açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmiş, Savunma Bakanlığı da ada çevresinde "bir dizi askeri tatbikat" düzenleyeceğini duyurmuştu.

KAYNAK: AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 2
  • Soytarı 4 ay önce Şikayet Et
    Çin saldırırda Savaş çıkarsa Dünya düzeni komple değişir Ekmek Altın Petrol Silah bulmak imkansız hale gelir Erdoğan niye silah yapıyor anladınız mı Dünya Savaşa Döndüğünde kendi silahını ve mühimmatını ve petrolünü Ekmeğini bulamayan her Ülke teslim Bayrağını çeker veya En yakındaki ülkeyi işgal eder Erdoğan En Akıllı Kurnaz Tecrübeli siyasetçi meydanı boş sanmayın gizlice üretilen neler var kimbilir Devlet Adamı olmak ayrı siyasetçi olmak ayrı ikisini birleştirebilen Az insan Lider Doğar sonradan olunmaz
    Cevapla
  • ver mehteri C* 4 ay önce Şikayet Et
    aynen katılıyorum üstadım
    Cevapla
DİĞER HABERLER
AB'de Ukrayna'ya veto şoku! 18 milyar avroluk yardım tek üyeye takıldı
Eskişehir'de cami için yıkım kararı! Tepki yağdı, yargıya taşındı