Batı Trakya Türk azınlığından Yunanistan'ın yeni müftülük yasasına tepki

İskeçe Müftülüğü, müftülüklerin işleyişiyle ilgili Yunanistan Parlamentosunda onaylanan düzenlemeye şiddetle karşı olduklarını ve Batı Trakya Türk azınlığının kendi müftüsünü seçme hakkını görmezden gelen bu yasayı kınadıklarını bildirdi.

Batı Trakya Türk azınlığından Yunanistan'ın yeni müftülük yasasına tepki
Batı Trakya Türk azınlığından Yunanistan'ın yeni müftülük yasasına tepki
GİRİŞ 04.08.2022 02:48 GÜNCELLEME 04.08.2022 02:48
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Müftülüğün internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, söz konusu yasal düzenlemenin "kabul edilemez" olduğu vurgulandı.

Söz konusu düzenlemenin, yıllarca verdikleri mücadeleye karşı müdahale niteliği taşıdığına işaret edilen açıklamada, başta Lozan Anlaşması olmak üzere din özgürlüğü müktesebatını içeren uluslararası anlaşmalarla da bağdaşmadığı kaydedildi.

Açıklamada, Yunanistan devleti ve hükümetinin çeşitli bahanelerle azınlık okullarını kapatma girişimlerine atıfta bulunularak, söz konusu girişimlerin insan hakları ve çoğulcu demokrasinin hilafında eylemler olduğunun altı çizildi.

Söz konusu düzenlemede Yunanistan'ın Batı Trakya Türk azınlığın kendi müftülerini seçme hakkı konusunda herhangi bir iyileştirme yapmadığına dikkat çekilen açıklamada, "İskeçe Müftülüğü olarak söz konusu yasayı şiddetle kınıyor ve haklı mücadelemize karşı yapılan tüm müdahaleleri dile getirmekten vazgeçmiyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, merhum İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete'nin vefatından birkaç gün sonra 22 Temmuz'da, Batı Trakya'daki müftülüklerin işleyişine ilişkin tasarının Yunanistan Parlamentosuna sunulduğu anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Lozan Antlaşması’na göre, Batı Trakya Türk azınlığının kendi müftüsünü seçme hakkı bulunuyorken Yunanistan, azınlığın seçtiği müftüleri resmi olarak tanımamaktadır. Müftülüklerle ilgili meclise yeni sunulan yasa tasarısında da müftüleri seçme hakkı ele alınmamış, bir kez daha bu hak gasbedilmiştir."

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 10
 • İbrahim 5 ay önce Şikayet Et
  Sende fener Rum patrigini atarsın olur biter ruslarda çok sevinir.
  Cevapla
 • yılmaz 5 ay önce Şikayet Et
  Lozan daki azınlıklar yasası ne diyor, niye uygulanmıyor. Biz haklarımızı savunamıyoruz. Adamlar Müslüman Türk azınlık yok diyor. Lozan ı hiçe sayıyor. Adaları silahlandırıyor. Biz sadece kınıyoruz. Sonuç hep biz kaybediyoruz.
  Cevapla
 • vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  rusya ukraynada belirli bölgelerde soydaşlarımız ve onların hakları var diyerek saldırıyor ve ukraynanın topraklarına el koyuyor. rusya ülkeyse bizde ülkeyiz biz neden yapmayalım?
  Cevapla
 • Türk 5 ay önce Şikayet Et
  Misak ı Milli sınırımız olan Batı Trakyayı denize döktüğümüz Yunana hediye edersek olacağı bu. Batı Trakyayı geri almalıyız.
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Biz de patriği masazıma davet ediyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gizli zamlar takibe alındı! Cezalar kesilecek (2 Şubat 2023 Günün Önemli Gelişmeleri)
Efsanenin dönüşü: İşte 2023 model Tofaş Şahin ve fiyatı!