Pakistan'dan dünyaya Cammu Keşmir çağrısı

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Yeni Delhi ile İslamabad arasındaki Cammu Keşmir meselesinin barışçıl çözümüne destek olmaları konusunda dünyaya çağrıda bulundu.

Pakistan'dan dünyaya Cammu Keşmir çağrısı
Pakistan'dan dünyaya Cammu Keşmir çağrısı
GİRİŞ 05.08.2022 14:33 GÜNCELLEME 05.08.2022 14:33
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Ulusal basındaki haberlere göre, Pakistan Cumhurbaşkanı Alvi, Hindistan’ın 5 Ağustos 2019’da Cammu Keşmir’in özel statüsünü kaldırmasının 3. yıl dönümü kapsamında mesaj yayımladı.

Alvi, mesajında, Keşmir meselesinin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararları ve Keşmir halkının iradesi doğrultusunda çözümünün bölgede kalıcı barış ve istikrar için tek yol olduğunu belirtti.

Hindistan’ın 5 Ağustos 2019 kararıyla bölgede BM gözetiminde plebisit yapılmasını öngören çok sayıda BM Güvenlik Konseyi kararını ihlal ettiğini vurgulayan Alvi, Keşmir halkıyla omuz omuza durmayı sürdüreceklerini kaydetti.

Alvi, Cammu Keşmir’deki insan hakları ihlalleri sebebiyle Hindistan’ın sorumlu tutulması için gerekli adımların atılmasını talep ederek, Yeni Delhi ile İslamabad arasındaki sorunun barışçıl çözümüne destek olmaları için dünyaya çağrıda bulundu.

Mustafa Şentop: Karabağ gibi Cammu ve Keşmir meselesinde de adalet inşa edilecekMustafa Şentop: Karabağ gibi Cammu ve Keşmir meselesinde de adalet inşa edilecek

Pakistan'dan BM'ye Keşmir çağrısıPakistan'dan BM'ye Keşmir çağrısı

"HİNDİSTAN'IN ADIMLARI YASA DIŞI" VURGUSU

Başbakan Şahbaz Şerif ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, Hindistan’ın 5 Ağustos 2019’daki eylemlerini yasa dışı ve tek taraflı olarak nitelendirdi.

Şerif, Hindistan’ın bölgenin demografik yapısını değiştirmeyi hedeflediğine işaret ederek, Cammu Keşmir tartışmasının "korkuya karşı cesaretin, tiranlığa karşı fedakarlığın ve yoğun engellemelere rağmen umudun savaşı" olduğunu kaydetti.

900 BİN HİNT GÜCÜ

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise "900 bin Hint güvenlik gücüyle Cammu Keşmir’in dünyanın en askerileştirilmiş bölgesi" olduğu vurgulandı.

Açıklamada, 5 Ağustos 2019’dan bu yana "650 Cammu Keşmirlinin öldürüldüğü ve bunların 130’unun" bu yıl gerçekleştiği aktarıldı.

Hindistan’ın eylemlerinin Güney Asya’da barış ve güvenlik çevresini bozduğuna işaret edilen açıklamada, sonuç odaklı bir etkileşim için elverişli ortamın Hindistan tarafından kurulması gerektiği ifade edildi.

CAMMU KEŞMİR'İN ÖZEL STATÜSÜNÜN KALDIRILMASI

Hindistan, anayasanın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan 370'inci maddesini 5 Ağustos 2019'da iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmış ve eyaleti ikiye bölmüştü.

Eyalet, 31 Ekim 2019'da resmi olarak merkeze bağlı Cammu Keşmir ve Ladakh "Birlik Toprağı" statüsünde iki bölgeye ayrılmıştı.

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir'de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırmış, sokağa çıkma yasağının yanı sıra internet, telefon ve ulaşım kısıtlamaları getirilmiş, bölgedeki yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

İngiltere'den bağımsızlığın kazanıldığı 1947'den bu yana Cammu Keşmir, kendi yasalarını çıkarabilen ayrıcalıklı konumdaydı. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu.

Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 3
 • Yörükoğlu 1 ay önce Şikayet Et
  Sükutumuz oldu tamam, Elde Kur’an kalpte iman. Alnı secdede komutan, Rüzgar bulacak bayraklar. Domaniç’te dörtyüz çadır, Gazi Eren, Alp Bahadır. Karış karış, satır satır, Devlet kuracak Osman’lar. Tecelli edişi nurun, Dize gelişi gavurun. Kerpeten dişinde surun, Bayrak dikecek Hasan’lar. Yüce peygambere selam, Buyruğuna kurban olam. Duysun dünya duysum alem, Ayaktayız fethe kadar.
  Cevapla
 • ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  işte bariz bir örnek daha. müslümanların yoğun olarak yaşadığı bu bölgede de zulüm uzunca yıllardır devam ediyor. neden acaba.
  Cevapla
 • ali 1 ay önce Şikayet Et
  Lanet olası İngilizler ...Lanetli Kraliçe ...Lanet ol...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Galatasaray, Adana'da liderlik fırsatını tepti!
Manşetler Babacan'ın 6 sıfır iddiasını yalanlıyor: Ne kendisi açıklamış ne de kabullenmiş