Erdoğan ve Putin görüşmesi dünya basınında: Söz verdiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in Soçi'deki görüşmelerinin yankıları sürüyor. Dünya basınında birçok önemli gazete görüşmeyi manşetlerine taşıdı.

GİRİŞ 06.08.2022 10:37 GÜNCELLEME 06.08.2022 18:12
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Uluslararası medya kuruluşları, görüşmeyi yakından takip ederek, son dakika gelişmelerini okurlarıyla paylaştı.

GUARDİAN: SOÇİ'DE GİZLİ GÖRÜŞME

Guardian, Erdoğan'ın, Türk ve Rus heyetleri arasındaki görüşmelerin verimli geçtiğini ve Rus mevkidaşı Putin ile Suriye ve Ukrayna'daki gelişmeleri görüşeceğini söylediğini aktardı.

"Putin ve Erdoğan, Soçi'de gizli görüşme için bir araya geldi" başlıklı haberde, "Erdoğan, Karadeniz'in Soçi kentinde yapılacak görüşme öncesinde Putin'in karşısında otururken bu yorumları yaptı." denildi.

PUTİN TEŞEKKÜR ETTİ

Putin'in, Erdoğan'a tahıl sevkiyatlarının yeniden başlamasındaki rolünden dolayı teşekkür ettiği kaydedildi.

Kremlin'in, Ukrayna savaşı nedeniyle Batı tarafından uygulanan yaptırımları aşmaya çalıştığına dikkat çekildi.

FNANCİAL TİMES: EKONOMİK İLİŞKİLERİ DERİNLEŞTİRME SÖZÜ VERDİLER

Rus ve Türk liderlerin Karadeniz'deki toplantıda ticaret ve yatırım anlaşmalarını görüştüğüne dair gelişmeleri paylaşan Financial Times, "Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan, ekonomik ilişkileri derinleştirme sözü verdi." dedi.

Haberde, "Moskova, Ukrayna savaşı nedeniyle Batı'nın uyguladığı yaptırımların şokunu hafifletmeye çalışıyor. Cuma günü Soçi'de 4 saatlik görüşmeden sonra, ikili ticaret hacimlerini artırma, ekonomik ve enerji bağlarını derinleştirme sözü veren ortak bir bildiri yayınladılar." ifadeleri kullanıldı.

AL JAZEERA: TİCARİ VE EKONOMİK ANLAŞMA ARAYIŞI VAR

Görüşmenin detaylarının canlı anlatıldığı Al Jazeera'nin haberinde, Putin'in, Erdoğan'a Moskova ile Ankara arasındaki ticari ve ekonomik bağları ilerletecek bir anlaşma imzalamayı umduğunu söylediği belirtildi.

Putin'in, "Umarım bugün ticari ve ekonomik bağlarımızın geliştirilmesine ilişkin ilgili bir muhtıra imzalayabileceğiz." şeklindeki ifadesine yer verildi.

FOREİGN POLİCY'NİN SURİYE OPERASYONU AYRINTISI

Foreign Policy dergisi, "Erdoğan, Suriye operasyonu için Putin ile görüştü." diye yazdı.

Konuyla ilgili, "Türk lider, özel askeri operasyonu hazırlarken, üç hafta içinde ikinci kez Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşüyor." ifadesi kullanıldı.

"EN ÇARPICI OLANI, TAHIL SEVKİKATLARINI YENİDEN BAŞLATMA  ANLAŞMASI"

Putin ve Erdoğan'ın, en son üç haftadan kısa bir süre önce İran'ın başkenti Tahran'da bir araya geldiği anımsatıldı.

Her iki ülkenin, Ukrayna'da yaşanan savaş konusundaki farklılıklarına rağmen, diplomatik adımlar attığına vurgu yapılarak, "En çarpıcı olanı, Ukrayna'nın Karadeniz limanlarından tahıl sevkiyatlarını yeniden başlatma anlaşması oldu." denildi.

ASSOCİATED PRESS: TÜRKİYE 22 MİLYON TON TAHILIN ÖNÜNÜ AÇTI

Associated Press, Ukrayna ve Suriye konularının, Rusya'da Erdoğan-Putin görüşmesinin gündem maddelerinin başında gelmesinin beklendiğini aktardı.

"Görüşmenin başında konuşan Erdoğan, müzakerelerinin 'Türkiye ve Rusya'nın bölgede oynadıkları rolü ortaya koymaya' yardımcı olacağını kaydetti." notu paylaşıldı.

REUTERS: TÜRKİYE'NİN HER İKİ TARAFLA TEMASLARININ ÖNEMİNİ VURGULUYOR

Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan'ın iki haftadan biraz fazla bir süre içinde ikinci kez bir araya geldiğini belirten Reuters, tahıl koridoru anlaşmasının, NATO üyesi Türkiye'nin her iki tarafla diplomatik temaslarının önemini vurguladığı notuna yer verdi.

Türkiye'nin, Rusya'nın saldırılarını eleştirmesine ve Ukrayna'ya silah sağlamasına rağmen, Moskova'ya yaptırım uygulamayarak "Batılı müttefikleriyle bağlarını kopardığı" görüşü ileri sürüldü.

KOMMERSANT: AVRUPALI ORTAKLAR TÜRKİYEYE MİNNETTAR OLMALI

Rusya basınından Kommersant, Putin'in "Avrupalı ortaklar, gazımızın Avrupa pazarına kesintisiz geçişini sağladığı için Türkiye'ye minnettar olmalıdır." ifadesini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Görüşmelerimizin iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açacağına inanıyorum. Buraya enerji iş birliği konularını, Karadeniz'deki tahıl ihracatı konularını, turizmi, bölgesel konuları dahil ediyorum." şeklindeki açıklamalarına işaret edildi.

TASS: TÜRKİYE VE RUSYA ÇOK BÜYÜK KATKI SAĞLADI

Avrupa'ya Rus doğalgazı sağlamanın en önemli hatlarından olan Türk Akım'la ilgili Putin'in sözlerini paylaşan TASS haber ajansı, Rus liderin "Erdoğan'ın Ukrayna tahılının deniz yoluyla ihracatını organize etmedeki başarılarına dikkat çektiğini" hatırlattı.

Haberde, "Her iki başkan da Suriye'deki durumu tartışmaya istekli olduklarını dile getirdiler. Putin, 'Burada Türkiye ve Rusya, durumun normalleşmesine çok büyük katkı sağladı.'" ifadelerini kullanıldı.

 

 

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR 58
 • Göktürk 1 hafta önce Şikayet Et
  Her doğan olamaz ERDOĞAN
  Cevapla
 • Yasin 1 hafta önce Şikayet Et
  sadece merak ediyorum farz edelimmiki başkan kemal kılıçdar oğlu olsa veya akşener,imamoğlu yada enkomiği tek artısı fazla konuşmayan halbuki bilmiyorlarki adam iki kelimeyi bir araya getirip anlamlı bir cümle kuramayan mansur başkan olsaydı,, dünyada bukadar oaly ceryan ederken bu kifayetsizler Türkiyemin başında olsalar ne yapacaklardı,gerçekdende düşünmesi bile o kadar ürkütücü bir tablo. Allah erdoğana güç versin umarım ülkem için uzun süreler daha başımızda o olur
  Cevapla
 • Yakup 1 hafta önce Şikayet Et
  Allah muhafaza etsin onlardan memleketimizi
  Cevapla
 • Murat gözükara 1 hafta önce Şikayet Et
  Muhalefette masa kavgası yapa dursun....
  Cevapla
 • Ayse 1 hafta önce Şikayet Et
  Türkiye dis siyasette dogru yolda. Rusyayla iliskilerini derinlestirmeli. Aksi taktirde batinin santasindan ve baskisindan kurtulamaz. Türkiyeye bati ambaryo uyguluyamiyor,cünkü türkiyeyi tamamen kaybedeceklerini iyi biliyorlar. Batiyla sorun yasayacak bir Türkiye kesinlikle cin ve Rusyayla ittifaaka gidecektir. böyle bir durumda Bati tamamen cökecektir...
  Cevapla
 • Zeynel 1 hafta önce Şikayet Et
  İngilze bak gizli görüşme demiş adam kaç gündür söylüyor bütün dünya görüyor boşuna upraşmayın başaramayacaksınız Allah ın izni hepinizle başedeceğz durmak yok yola reisle devam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Nebati'den enflasyonla mücadele mesajı
Prof. Dr. Üstün Dökmen'den skandal açıklama: Başörtülü psikolog olamaz