Son Dakika... Başkan Erdoğan'dan kritik Tayvan mesajı: Biz hepsine hazırız!

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pasifik’te olası bir çatışmanın, Türkiye’nin ekonomik anlamdaki pozisyonunu etkilemeyeceğini ifade ederek, "Biz hepsine hazırız, bir sıkıntı yok. Bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz." dedi.

GİRİŞ 06.08.2022 12:59 GÜNCELLEME 06.08.2022 14:03
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi'den Türkiye'ye dönüşte Kanal 7 Ankara Temsilcisi ve Haber7.com yazarı Mehmet Acet ile Haber7.com Yayın Koordinatörü İbrahim Günay'ın da aralarında bulunduğu uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"BİZ HEPSİNE HAZIRIZ"

Pasifik’te olası bir çatışmanın, Türkiye’nin pozisyonunu nasıl etkileyeceğine ve ekonomik anlamda özellikle bir krize hazırlık noktasında ne durumda olduğuna ilişkin soruya Başkan Erdoğan, "Biz hepsine hazırız, bir sıkıntı yok. Bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ukrayna’daki savaş ve koronavirüs salgınının küresel ekonomi ve istikrara olumsuz etkilerinin sürdüğü bir dönemde yeni bir krizin ortaya çıkmasına izin vermemeliyiz. Tayvan’la ilgili ortaya çıkan gerginliğin azaltılması için tüm tarafların sağduyulu ve itidalli hareket etmesi çok çok önemli. Eylül ayında Şanghay Beşlisi, Özbekistan’da toplanacak. Görüşmemizde Sayın Putin de rica etti; nasip olursa biz de inşallah oradaki toplantıya katılacağız. Şanghay Beşlisi’nin gerek üyeleri gerek gözlemci ya da diyalog ortağı olarak oraya katılacak olanlarla biz de beraber olalım diyoruz. Örneğin Çin geliyor, öbür tarafta Suud gelecek, Katar gelecek. Orada onlarla bir arada olmayı hedefliyoruz. Şu anda fevkalade bir durum olmazsa inşallah ben de oraya katılacağım. Orada bunları çok daha iyi değerlendiririz." dedi.

"ERMENİSTAN TAAHHÜTLERİNİ BİR AN ÖNCE YERİNE GETİRMELİ"

Erdoğan, Azerbaycan-Ermenistan gerilimi konusunda da, "İlham kardeşimle iki gün önce bunları etraflıca konuştuk. Öncelikle bir Azerbaycanlı kardeşimizin şehit olmasına neden olan saldırıyı kınıyoruz. Karabağ, Azerbaycan’ın uluslararası tanınmış sınırları içerisinde yer alan Azerbaycan toprağıdır. Azerbaycan, tabiatıyla topraklarında yasadışı hiçbir silahlı unsurun bulunmasını istemiyor. Üçlü Bildiri’den bu yana yaklaşık iki yıl geçti. Ermenistan’ın buradaki taahhütlerini de bir an önce yerine getirmesi önem taşıyor. Azerbaycan’ın Londra Büyükelçiliğine saldırıyı da kabul edilemez buluyoruz. Bu olayın ciddiyetle ve detaylı bir şekilde soruşturularak faillerine gerekli cezaların verileceğini ümit ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

AVRUPA'DA ENERJİ KRİZİ

Türkiye tahıl ve enerji krizini çözecek adımlar atarken Almanya ve Fransa, Yunanistan’ın haksız iddialarını sahiplenerek Türkiye’yi hedef almaya devam ediyor. 

Başkan Erdoğan, "Bu taraflı açıklamalara Dışişleri Bakanımız gerekli yanıtları verdi. Ne yazık ki Almanya da Fransa da Rum-Yunan propagandasına alet oluyor. Yunanistan’ın uluslararası hukuku hiçe sayan adımlarına göz yumulurken, doğru olmayan değerlendirmelerle ülkemizin eleştirilmesi kabul edilemez." diyerek, "Avrupa’nın istikrar ve güvenliği için Türkiye’nin yeri aşikâr. Bu rolümüzü küresel tahıl krizinin çözümünde öncü olarak bir kez daha gösterdik." ifadelerini kullandı.

RUSYA'DAN TAHIL SEVKİYATI TALEBİ

"İstanbul’dan geçen Razoni kuru yük gemisi aslında bir ilkti. Bunun arkasında bu şekilde sırada olan 20 civarında gemi var." diyen Erdoğan, "Hepsinden öte, şu anda Rusya diyor ki ‘Bizim ciddi manada çıkabilecek hazırlığımız var, gücümüz var. Bizdekilere ne zaman aracılık edeceksiniz?’ İlgili bakanlıklarımız, birinci derecede de Ticaret Bakanlığımız bu işlerin şu anda sorumlusu olduğu için bu konuda hızla çalışıyorlar. Hele hele burada imzayı attıktan sonra sorumluluğu daha da artmış vaziyette. Rusya diyor ki ‘Benim malım çok fazla. Örneğin asgari 40 milyon ton ben şu anda mal çıkarabilirim.’ Tabii arada kara kediler var, güya Türkiye gemileri durdurmuş gibi dedikodu dolaştırıyorlar. Böyle bir şey yok. Aksine, ilk gemi nasıl Lübnan'a gittiyse, bu tür gemilerin hepsi bizim üzerimizden gitmeleri gereken ülkelere ulaşmaları için yola revan olacaklar. Bunun aracılığını da Türkiye en güzel şekilde ortaya koyacak. İstanbul’daki sözleşmeyle sağladığımız o başarıyı bundan sonra da devam ettireceğiz." açıklamasında bulundu.

YUNANİSTAN'DA CASUS YAZILIM SKANDALI

Yunanistan'da İstihbarat Teşkilatı Başkanı'nın istifasıyla sonuçlanan casus yazılım skandalıyla sarsıldı. Yunanistan muhalefet liderinin cep telefonundan casus yazılım bulunması ve Miçotakis’in yeğeninin de işin içerisinde olduğu iddiaları söz konusu.

Erdoğan, bu konuda da, "Ben Yunanistan’ın iç işlerine karışmam. Bu onların iç işleridir." açıklamasında bulundu.

KAYNAK: HABER7
Ömer Faruk Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Faruk Aktaş
YORUMLAR 35
 • Salih Y. 1 hafta önce Şikayet Et
  Azeri kardeşlerime destek çıkan benim
  Cevapla
 • Yunus orhan 1 hafta önce Şikayet Et
  Rusya savaşında nasıl önlem aldınız gördük artık inanmıyoruz
  Cevapla
 • Frk 1 hafta önce Şikayet Et
  Da napacaktı Rusya'ya savaş mı Okan edecektik
  Cevapla
 • Hüseyin direk 1 hafta önce Şikayet Et
  Rusya Ukrayna savaşında,hükümetin nasıl mükemmel bir diş politika izlediğini,aklı başında olan herkes anlamıştır.anlamak istemeyenlere duyurulur
  Cevapla
 • muhammet ali arslan 1 hafta önce Şikayet Et
  Biz oturdugumuz yerden haberi okumaya useniyor yoruluyoruz, Reisimiz dunya kadar mesele ile uğraşıyor. Rabbim razı olsun basiretini ferasetini artırsın, sağlık selamet uzun ömür versin. Haset edenleri kahretsin inşallah
  Cevapla
 • Vatansever 6 gün önce Şikayet Et
  Amin allah korusun
  Cevapla
 • Seyfullah Günay 1 hafta önce Şikayet Et
  Amin Muhammet kardeşim amin
  Cevapla
 • Erol 1 hafta önce Şikayet Et
  İnsanlar reisin ülkemize yaptıklarının kıymetini bilmiyor, Allah hizmetini kabul eylesin.
  Cevapla
 • Aliosman 1 hafta önce Şikayet Et
  Bence bu savaşı da reis çıkarmıştır. ABD iflas etti zaten bölünmenin eşiğinde. Şöyle bir düşünün. Rusya ukrayna Savaşı kime yarar. Enerji üssü olmak için bize... Çin Tayvan savaşı kime yarar. Teknoloji üssü olmak için bize yarar. Bence reis yapıyor bunu. Aman Kemal duymasın:)))
  Cevapla
 • Murat 1 hafta önce Şikayet Et
  Şu an dünyada bu kadar siyasi politik tecrübe sahibi olan kaç tane lider var. ? Ekonomik olarak bütün dünya sorunlu. ABD tarihinin en yüksek enflasyon rakamlarına ulaştı Avrupa’nın gazı kesilse sesi de kesilecek. Bu kadar zor coğrafya ve durumda istikrarlı şekilde yürüyen devletimize Allah zeval vermesin.
  Cevapla
 • Fatma 1 hafta önce Şikayet Et
  Amin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca müjdeyi verdi: Önümüzdeki günlerde, sözleşmeli kadro yaygınlaştırılacak
Henry Kissinger: ABD, Rusya ve Çin'le savaşın eşiğine geldi