Bulgaristan, Mig-29 savaş uçağı için Polonya ile müzakerelere başladı

Bulgaristan, hava sahasının korunmasında kullanılan eski tip Rusya yapımı "MiG-29" savaş uçaklarının onarımı için Polonya ile müzakerelere başladı.

Bulgaristan, Mig-29 savaş uçağı için Polonya ile müzakerelere başladı
Bulgaristan, Mig-29 savaş uçağı için Polonya ile müzakerelere başladı
GİRİŞ 06.08.2022 14:24 GÜNCELLEME 06.08.2022 14:24
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Bulgaristan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, göreve 4 Ağustos’ta başlayan geçici hükümetin Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov, uçakların teknolojik ömrünü uzatmak üzere 6 motorun bakım ve onarımını görüşmek üzere Polonya Büyükelçisi İvona-Yakuşo Dudka ile bir araya geldi.

Stoyanov, "Şu anda jetlerimizin onarım meselesi kritik bir önem taşıyor. Hava sahamızın güvenliğini sağlamak zorundayız. En kısa zamanda soruna çare bulmamız şart." ifadesini kullandı.

Stoyanov, ülkede 2 Ekim’de yapılacak erken seçimlerin hazırlığı ile görevli geçici teknokratlar hükümetinin, uçakların bakım ve onarım sürecine ivme vermek istediğini vurguladı.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi olduğuna ve Polonya’nın Bulgar Silahlı Kuvvetlerin modernizasyonuna katkı sağladığına işaret edildi.

ESKİ MİG'LERİN DURUMU

Bulgaristan’ın savaş filosunu oluşturan 15’e yakın "MiG-29" tipi eski uçakların sadece birkaçı uçabiliyor.

Mayısta Genelkurmay Başkanı General Eftim Eftimov, uçakların ömrünün 2025-2026 dönemine dek uzatılması için acil önlemlerin alınmasının şart olduğu uyarısında bulunmuştu. 

Bulgaristan ile Polonya arasında 2015'te uçakların onarımı için iş birliği protokolü imzalanmış ancak uçakların üreticisi Rusya, Polonya’nın sahip olduğu lisansın geçerliliğine itiraz etmişti. Polonya, sadece 2 motorun onarımını yapmıştı.

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması üzerine MiG uçakların onarımını yapabileceği bu iki ülke ile iş birliğin yapılması imkansız olmuştu.

Bulgaristan’ın ABD’den peşin ödeme ile satın aldığı 8 "F-16 Block 70" tipi savaş uçağının 2025 sonrası ülkeye ulaşması bekleniyor.

Ülke, “hava polisliği” olarak bilinen hava sahasının korunması konusunda zaman zaman NATO’dan çeşitli müttefiklerin yardımına başvuruyor.

KAYNAK: AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 2
  • Mülayim T 1 hafta önce Şikayet Et
    ABD gibi oynak oryantal dönme bir küresel çete birliğinden alacağına pilotlarının da bildiği su ya da mig serisi yeni uçakları Rusya'dan alsaydin, ab üyeliği sana bir şey sağlamaz boşuna tam teslim olma
    Cevapla
  • sdf 1 hafta önce Şikayet Et
    Abd f 16 ları ellerinde ptladı. Çünkü büyük şeytan hep şeytanlık peşinde.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Temel Karamollaoğlu: 6'lı masanın eskisi gibi büyük önemi kalmadı
Bakan Nebati'den enflasyonla mücadele mesajı