Rusya'ya Kırım'da ağır darbe: Rus üssünün görüntüleri yayınlandı

Geçtiğimiz gün Kırım'daki Rus üssünde meydana gelen patlamalarda, Kremlin'in açıkladığının aksine çok daha fazla kayıp olduğu ortaya çıktı. Yayınlanan uydu fotoğrafları, Kırım'daki Rus üssünün ağır hasar aldığını gösterdi.

GİRİŞ 11.08.2022 08:48 GÜNCELLEME 11.08.2022 09:46
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emri ile başlayan savaş 6'ncı ayında. İki ordu arasındaki kanlı çarpışmalar devam ederken, Rusya Kırım'dan gelen haberin şokunu yaşıyor. Rusya'yı sarsan patlamaların detayları ortaya çıkarken, Amerikan gazetesi New York Times ise; Moskova'nın verdiği kayıpları sayfasına taşıdı.

NYT: KAYIPLAR KREMLİN'İN AÇIKLADIĞINDAN FAZLA

Amerikan New York Times'ta (NYT) yer alan habere göre, Saki Hava Üssü'ndeki patlamalarda Kremlin'in duyurduğundan daha ağır kayıplar yaşandı. İddialara göre Rus ordusu; 8 adet SU-27, 6 adet Mi-8, 5 adet SU-24, 4 adet SU-30M ve 1 tane ІL-20RT kaybetti.

Patlamaların olduğu anda; Saki Hava Üssü yakınlarında bir plajdaki turistler

UYDU FOTOĞRAFLARI YAYINLANDI

Uydu fotoğrafları, Rusya'nın Kırım'daki Saki Hava Üssü'nün Salı günü meydana gelen patlamalar sonucu ağır hasar aldığını gösteriyor.

ABD merkezli Planet Labs şirketi tarafından çekilen fotoğraflardan, üste en az sekiz uçağın imha edildiği ya da zarar gördüğü anlaşılıyor.

Saki Hava Üssü'nün 9 Ağustos'taki patlamalar öncesi çekilen uydu fotoğrafı

Üste patlamalar sonrası kraterler oluştuğu ve büyük bir alanın yandığı da fotoğraflarda görülebiliyor.

Ukrayna Hava Kuvvetleri üsteki birçok uçağın imha edildiğini açıklamış ancak Kiev yönetimi olayla ilgili olarak sorumluluk üstlenmemişti.

Uydu fotoğrafları, üssün bir saldırıda hedef alınmış olabileceğini gösteriyor.

Saki Hava Üssü'nün 9 Ağustos'taki patlamalar sonrası çekilen uydu fotoğrafı

UKRAYNA'DAN İMALI AÇIKLAMA: RUS ASKERLERİ NEREDE SİGARA İÇECEĞİNİ BİLMİYOR GALİBA

Rusya Savunma Bakanlığı, üste mühimmat deposunda patlamalar meydana geldiğini, hiçbir uçağın zarar görmediğini, Ukrayna'nın üsse yönelik herhangi bir saldırısının söz konusu olmadığını açıklamıştı.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ise, "Sanırım üsteki Rus askerleri çok basit bir kurala uymadılar. O kural da, 'Tehlikeli yerlerde sigara içmeyin.' Bu kadar basit" demişti.

Rus üssünün patlamalardan önceki ve sonraki görüntüleri

Öte yandan Washington Post'a konuşan ve adı açıklanmayan bir Ukraynalı yetkili; saldırının özel kuvvetler tarafından düzenlendiğini ifade etti.

ZELENSKİ: KIRIM'DAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ

Bu patlamalardan kısa bir süre sonra açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, "Kırım, Ukrayna'ya aittir. Kırım'dan asla vazgeçmeyeceğiz. Rusya'nın Ukrayna'ya karşı açtığı savaşın, Kırım'ın işgaliyle başladığını unutmayacağız" demişti.

Kırım'da Rus askeri üssü vuruldu!Kırım'da Rus askeri üssü vuruldu!

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky: Kırım'dan asla vazgeçmeyeceğizUkrayna Devlet Başkanı Zelensky: Kırım'dan asla vazgeçmeyeceğiz

İNGİLTERE: UKRAYNA'NIN KIRIM'I HEDEF ALMA HAKKI VAR

Öte yandan, BBC'ye konuşan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace üste iki ayrı patlama meydana geldiğini, bunun da kazadan çok bir saldırıya bir işaret ettiğini söyledi.

Ben Wallace, Ukrayna'nın Kırım'ı hedef alma hakkı olduğunu belirtti. Wallace, "Ukrayna için, gerekirse ölümcül güç kullanarak, toprağını geri almak ve işgalci gücü püskürtmek tamamen meşrudur" dedi.

KAYNAK: HABER7, BBC TÜRKÇE
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 28
 • Dağdelenoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Ruslar votkaya düşkündür. Her zaman ayık olmayabilirler. Ancak kendi havalimanlarını bu hale getirebilecek kadar olmasa gerek. Böyle bir ordu zaten savaşamaz. Bu işte bir it yeniği var.
  Cevapla
 • MASK 1 yıl önce Şikayet Et
  kırım ne rusyanın nede ukraynanındır KIRIM DEDİĞİN YER GEÇMİŞTE OSMANLIYA BAĞLI OLUP ŞİMDİ DE KIRIM TÜRKLERİNİNDİR.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Lan de her kırımı kim alırsa onun Tarihi bitti gelecek var geçmişi unutmaz geleceğe bakmazsan yerimizde sayarız .Kim kazanırsa onun toprak .Suriye'de Rusya'nın ve Amerika'yı yakında def eder.Harita yeniden yazılıyor
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Azerbaycan da dağlık karabagda aynı hakkı kullanabilir.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  kırım babanın malıydı sanki palyaço zorla sürülen kırım türklerinin ahı çıkacak hepinizden gavur tohumları.yiyin birbirinizi
  Cevapla
 • Berk 1 yıl önce Şikayet Et
  Savaş var adamlar denize giriyor kumsalda
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trabzonspor, Cihan Çanak'ı duyurdu
Bazı AK Partili isimler direniyor iddiası! Başıboş köpek yasası başka bahara kaldı