Kırgızistan-Tacikistan sınırına Rus okulu açılıyor

Kırgızistan Cumhuriyeti’nin en güneyindeki çatışmaların yoğun olduğu Tacikistan sınırında yer alan Batken şehrinde Rusya tarafından okul açılıyor.

Kırgızistan-Tacikistan sınırına Rus okulu açılıyor
Kırgızistan-Tacikistan sınırına Rus okulu açılıyor
GİRİŞ 13.08.2022 16:48 GÜNCELLEME 13.08.2022 16:48
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Batken Belediye Başkanlığının 10 Ağustos 2022 tarihinde resmi sitede yer alan açıklamasına göre Rusya’nın açacağı okul için, Başkurdistan Pedagoji Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Radik Yulbayev ve Rusya’dan özellikle temsilciler getirildi.

DAHA ÖNCE TAHSİS EDİLEN ARAZİNİN BÜYÜTÜLMESİ TALEP EDİLDİ

Batken Belediye Başkanlığı okulla ilgili, “Rusların inşa edeceği okul için şimdiye kadar Çet-Bulak Mahallesinden 2,6 hektarlık arsa tahsis edilmişti. Bugünkü toplantıda Rusya’dan gelen temsilciler okulu inşa etmek için 3 hektarlık araziyi talep ettiler. Ayrıca yerel yönetimden inşaat sırasında elektrik, internet bağlantısı ve temiz su sağlamasını da istedi. Arsa sorununun çözülmesi halinde bu yıl inşaat çalışmalarına başlanacağı ve 1 yıl içinde kullanıma açılacağı söylendi.” ifadelerine yer verdi.

RUS ÖĞRETMENLERİ ÇİN LOJMAN YAPILACAK

Batken Belediye Başkanlığının ve Rus temsilcileri ile gerçekleştirilen toplantıda, okul kompleksi hakkında konuşuldu. Bu bağlamda, “Rusya’nın inşa ettiği yeni okul, bin 224 kişilik kapasitede olacak. Her koşulda kapsamlı bir şekilde inşa edilecek. Ayrıca okul için 2 spor salonu, 1 küçük ve 1 büyük yüzme havuzu yapılacaktır. Ayrıca Rus öğretmenler için lojman yapılması da planlanmaktadır.” denildi.

Öğretmenler Rusya’dan geliyor ve Rusça eğitim verecek. Rusya’dan gelen öğretmenler, Rus dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya ve diğer derslerin yanı sıra ilköğretim sınıflarının öğreniminde görev alacak. 

Ayrıca toplantıda, “Rus okulundan mezun olan öğrencilerin, Rusya Federasyonu sertifikası alacaklar. Aynı zamanda, Rusya’daki yüksek öğretim kurumlarına da başvurabilir.” diye belirtildi.

HALK ENDİŞELİ

Okulun henüz inşası gerçekleşmese de yerli halk tarafından endişeyle karşılandı. Kırgız halkı çatışmaların sık sık yaşandığı bölgede, Rus okulunun kurulmasını tehlikeli olarak görüyor. Ayrıca ebeveynler, çocuklarını Rus okuluna göndermek istemiyor.

KAYNAK: KIRIM HABER AJANSI
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 1
  • Dağdelenoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
    İnşallah o Ülkelerde Türk okulları da açılır. O zaman halk severek gönderir çocuklarını. Rusların sovyet döneminde neler yaptıklarını yönetimdeki bazı yalakalar gayele almasa da ortak akıl bunu unutmaz, tasvip etmez.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Irak'ta Haşdi Şabi karargahına hava saldırısı! İran ve ABD'den peş peşe açıklamalar
Azerbaycan 'Tarihi bir olay' diyerek duyurdu! Ermenistan kabul etti