NATO'dan Kosova-Sırbistan gerilimi için müdahale mesajı

Kosova-Sırbistan sınırındaki gerilime değinen NATO Genel Sekreteri Stoltenbeg, "İstikrarın tehlikeye girmesi halinde barış koruma misyonumuz müdahale etmeye hazırdır" dedi.

NATO'dan Kosova-Sırbistan gerilimi için müdahale mesajı
NATO'dan Kosova-Sırbistan gerilimi için müdahale mesajı
GİRİŞ 17.08.2022 19:49 GÜNCELLEME 17.08.2022 19:49
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "NATO sahadaki durumu yakından izlemeye devam etmektedir. KFOR barışı koruma misyonumuz, BM'nin verdiği yetkisine odaklanmış durumdadır. İstikrarın tehlikeye girmesi halinde KFOR müdahale etmeye hazırdır." dedi.

Stoltenberg, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile NATO karargahında yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, son aylarda Kosova ile Sırbistan arasındaki gerginliğin yatıştırılması çağrısında bulundu.

Stoltenberg, son günlerde sahada durumun iyileştiğini, Belgrad ve Priştine'nin gerilimin tırmanmasını engelleme sorumluluğu bulunduğunu kaydetti. Taraflara itidal çağrısı yapan Stoltenberg, şunları dile getirdi:

"NATO sahadaki durumu yakından izlemeye devam etmektedir. KFOR barışı koruma misyonumuz, BM'nin verdiği yetkisine odaklanmış durumdadır. İstikrarın tehlikeye girmesi halinde KFOR müdahale etmeye hazırdır. KFOR, Kosova halkına güvenli bir ortam ve hareket özgürlüğü sağlanması için gereken tedbirleri alacaktır."

Stoltenberg, Sırbistan ile Kosova'nın aralarındaki farklılıkları çözmek için diyalog kurması gerektiğini vurguladı ve AB kolaylaştırıcılığındaki Belgrad-Priştina Diyaloğu sürecini desteklediklerini, tarafların bu süreçte yapıcı olması gerektiğini söyledi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile Kosova Başbakanı Albin Kurti, diyalog süreci kapsamında yarın Brüksel'de Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in eşliğinde bir araya gelecek.

"Herhangi bir çatışma ihtimalini önlemek istiyoruz"

Vucic de yarınki toplantının zor geçmesini beklediğini, Kosova ile neredeyse tüm konularda anlaşmazlıkları bulunduğunu belirtti.

"Gerginliğin tırmanması veya herhangi bir çatışma ihtimalini önlemek istiyoruz." diyen Vucic, NATO'nun Kosova'daki rolüne saygı duyduklarını, NATO ile iş birliğini artırmak istediklerini ifade etti

Vucic, barış ve istikrarın Sırbistan için hayati önemde olduğunu, ülkesinin sorumlu davrandığını söyledi

"Balkanlar'ın, Brüksel'deki veya dünyadaki herkesi bıktırdığını biliyorum. Herkes bizim sızlanmalarımızı dinlemekten usandı." diyen Vucic, Sırbistan halkına yönelik saldırıların arttığını, Sırbistan'a yönelik sınır ihlali suçlamalarının doğru olmadığını savundu.

 

Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 4
 • elaziz 1 yıl önce Şikayet Et
  Tabi gidin ve holanda askerleri gibi müslümanları sırplara verin ! Bu sever Reis müdahale etmesi lazım !
  Cevapla
 • ÖZCAN 58 1 yıl önce Şikayet Et
  iki dünya savaşı da bu coğrafyadan çıktı, gidişata bakılırsa 3.üncüsü de buradan çıkacak gibi gözükü yor. benim öngörüm 2024 gibi ve bu bir nato rusya savaşı olmayacak ittifaklar çok farklı olacak. bana sorarsanız ilk iki dünya savaşı da istinalar hariç hristiyanlar arası savaşlardı.
  Cevapla
 • Adalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Tabii ki Sırpların yanında yer alarak müdahaleye hazırsınız bunca zamandır Filistin’e niye müdahale etmiyorsunuz
  Cevapla
 • avciTURK AVCI 1 yıl önce Şikayet Et
  Sizin oraya gitmeniz demek yeni bir katliamin soy kirimin habercisi demektir.Birakin sadece Turk askeri gitsin baris gucu olarak.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Araç sahipleri dikkat! Gece yarısı motorine indirim
Kassam Tugayları: İsrail'e ait 23 askeri araç tamamen ya da kısmen imha edildi