Darbeyle başa gelmişti! Tayland Başbakanı görevden uzaklaştırıldı

Tayland Anayasa Mahkemesi, Başbakan Prayuth Chan-ocha'yı görev süresi sınırının yasal incelemesinin sonucu belli olana kadar resmi görevden uzaklaştırdı.

Darbeyle başa gelmişti! Tayland Başbakanı görevden uzaklaştırıldı
Darbeyle başa gelmişti! Tayland Başbakanı görevden uzaklaştırıldı
GİRİŞ 24.08.2022 12:21 GÜNCELLEME 24.08.2022 12:21

Tayland’da 2014 yılında gerçekleşen askeri darbe sonrası orgenerallikten gelerek başbakanlığı devralan ve 3 yıllık görev süresi biten Prayuth Chan-ocha'nın görevi bırakmaması ülke genelinde protesto ediliyor.

Eylemlerde Başbakan Chan-ocha'ya görevi bırakma çağrısı yapılırken, Tayland Anayasa Mahkemesi Başbakan Chan-ocha’yı görev süresi sınırının yasal incelemesinin sonucu belli olana kadar resmi görevden uzaklaştırdı.

Başbakan Yardımcısı Wissane Krea-ngam dün yaptığı basın açıklamasında, muhalefet partilerinin Başbakan Chan-ocha'nın görevi bırakması taleplerinin henüz Anayasa Mahkemesi tarafından değerlendirmede olduğu ve kararın önümüzdeki günlerde netleşeceğini ifade etmişti. Krea-ngam ayrıca Anayasa Mahkemesinin Chan-ocha'nın görevi bırakması kararı alması durumunda bile başbakanlık geçici görevini yardımcısı Prawit Wongsuwon'un devralacağı ve hükümeti Chan-ocha'nın da savunma bakanı olarak dahil olduğu kabine ile beraber yürüteceklerini belirtmişti.

Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
A Milli Takım'ın EURO 2024'teki rakipleri belli oldu
Özdağ’a yakın isimlerin başlattığı akıma İsrail’den destek!