5G insan sağlığına zararlı mı? İşte yeni araştırmanın dikkat çeken sonuçları

Ülkemizde de testleri tüm hızıyla devam eden 5G ile ilgili sağlığa zararlı olduğuna yönelik birçok kez iddia ortaya atıldı. Son olarak bu konu Avustralya'da bir grup bilim insanı tarafından araştırıldı.

5G insan sağlığına zararlı mı? İşte yeni araştırmanın dikkat çeken sonuçları
5G insan sağlığına zararlı mı? İşte yeni araştırmanın dikkat çeken sonuçları
GİRİŞ 26.08.2022 15:36 GÜNCELLEME 26.08.2022 15:36
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Avustralya'da 5G yatırımlarının artmasından dolayı son yıllarda ülkede çok sayıda protesto düzenlendi. Hatta eleştirmenler teknolojinin test edilmediği konusunda bildiri yayınladı.

Şimdi Avustralya Radyasyondan Korunma ve Nükleer Güvenlik Ajansı'ndan (ARPANSA) uzmanlar, 5G'nin devam eden dağıtımıyla ilgili yanlış bilgilere karşı koymayı umuyor. Bu kapsamda araştırma yapan Avustralyalı bilim adamları 5G'nin sağlık için bir risk oluşturmadığı sonucuna ulaştı. 

ARPANSA ekibi, şehrin kuzey doğusundaki Hurstbridge'den batıda Hoppers Crossing'e ve Frankston yakınlarındaki Skye'a kadar yaklaşık elli 5G kulesinin olduğu bölgeyi örneklem olarak seçti.

Radyo dalgalarının çıkışı frekansa göre değişmekle birlikte, Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonuna (ICNIRP) dayanan Avustralya standartları, ortalama olarak metrekare başına 2 ila 10 watt arasında izin veriyordu.

ARPANSA'da bilim adamı Stuart Henderson, "Ölçülen en yüksek değer, izin verilen sınırın yaklaşık 700 katı altındaydı. Bu değer ise bir kuleden alındı hücresel veriden değil" dedi.

Şehirdeki diğer bölgelerdeki değerler ise sınırın bin katından daha az radyasyon seviyesi ölçüldü.

Dr Henderson, araştırmanın, en sert eleştirmenlerin bilimi anlamalarına yardımcı olacağını umduğunu söyleyerek "Konu şu ki, pek çok insan bu konuya rasyonel olarak yaklaşmadığı için bu duygusal bir mesele haline geliyor" dedi.

Ocak ayında Sivil Havacılık Güvenliği Otoritesi (CASA), ABD'de endişelerin dile getirilmesinin ardından pilotları 5G kulelerinin yakınındaki radyo altimetreleriyle ilgili anormallikleri bildirmeye çağırdı. Ancak CASA, teknolojinin iki yıl önce kullanıma sunulmasından bu yana herhangi bir olumsuz durum bildirilmediğini duyurdu.

5G'YE TEMKİNLİ YAKLAŞAN BİLİM İNSANLARI DA VAR

Melbourne Üniversitesi elektrik mühendisliği profesörü Stan Skafidas, düşük seviyeli elektromanyetik enerjinin sağlık sorunlarına neden olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını, ancak bunun mutlaka bir garanti olmadığını söyledi. Skafidas yaptığı açıklamada, "Bütün kanıtlar ve çalışmalar, hiçbir kötü etki olmadığını gösteriyor. Ancak bu, henüz farkında olmadığımız bazı etkilerin olabileceğini garanti etmez. Bir bilim adamı olarak her zaman açık fikirli olmalısınız" dedi.

KAYNAK: HABER7, ABC NEWS
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 4
 • yolcu 3 ay önce Şikayet Et
  bunlar bilim adamı değil, bill gates, elon musk'un paralı adamları.
  Cevapla
 • hakan 3 ay önce Şikayet Et
  cahil insan dolu dünyada gelişmis ordular şuanda 6G hatta 7G kullanan ülkeler var daha önce 5G kullanılıyordu altı çıktı ona geçildi hatta yedi kullanan ordular var şu anda cahil cuhelalarda yok 5G kanser yapıyor yok bilmemne elinde belge yok araştırma yok veri yok internetten birkaç palavracıyı seyredim herkes yorum yapıyor
  Cevapla
 • Ahmet 3 ay önce Şikayet Et
  Bilim adamlarını tebrik ederim doğru tespit etmişler hiç zararı yok sigaranın da hiç yok hatta bilim adamlarına göre asi olinca Corona olmazsınız hemde ömür boyu hatta bir aşı var hiç ölmuyorsunuz ama biraz pahali
  Cevapla
 • bombacı mülayim 3 ay önce Şikayet Et
  Boş boş yorumlar yapmayın kardeşim. Ben senelerdir bu baz istasyonlarının sistem kurulumunu yapıyorum. Çalılan sisteme hatta antenlere müdahale ediyorum. Bilinçsiz şekilde insanları yanıltmayın. Araştırın öğrenin. Dünyada en düşük radyasyon oranıyla Türkiye kullanıyor bu sistemi. Bizim millete kalsa herşey kanser yapıyo. Ama telefonu kimse elinden bırakmıyor. Evindeki wi fi modemi, su ısıtıcısı, ütü, mikrodalga fırın, ampuller, elektrikli battaniyeler de radyasyon yayıyor. Şu an her evde internet modemi var. O da küçük baz istasyonu. Bluetooth kulaklığı kulağına sokup geziyosun. Kulağından beynine giren sinyali hesaba katmıyosun. Daha nice örnekler veririm sana. Biraz araştırın.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Sözleşmeli personele kadro düzenlemesinde kapsam genişledi
Dolar, yem, mazot ve maaşlar aynı: Süte yüzde 40 zam nereden çıktı