ABD Adalet Bakanlığı, Trump'ın evine arama emrini veren beyannameyi düzenleyerek yayınladı

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Florida'daki evinde FBI ajanları tarafından yapılan aramayı desteklemek için kullanılan beyanname düzenlenerek yayınlandı.

ABD Adalet Bakanlığı, Trump'ın evine arama emrini veren beyannameyi düzenleyerek yayınladı
ABD Adalet Bakanlığı, Trump'ın evine arama emrini veren beyannameyi düzenleyerek yayınladı
GİRİŞ 26.08.2022 21:40 GÜNCELLEME 26.08.2022 21:40

ABD Adalet Bakanlığı, Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Florida'daki Mar-a-Lago'da yer alan mülkünün FBI ajanları tarafından aranmasının emredildiği yeminli ifadeyle ilgili belgeleri bugün kamuoyuyla paylaştı. Adalet Bakanlığı'nın dün belgede düzenlemelerin yapılmasını önermesinin ardından ABD Sulh Hakimi Bruce Reinhart, Mar-a-Lago belgelerinin bugün öğleden sonraya kadar kamuya açık hale getirilmesi gerektiğine hükmetti. Adalet Bakanlığı, Federal Yargıç Reinhart tarafından emredilen Mar-a-Lago arama emri beyannamesinin yeniden düzenlenmiş bir versiyonunu yayınlamak için belirlenen süreyi karşılayarak bugün belgeyi yayınladı.

TRUMP DESTEKÇİLERINDEN KORUMAK İÇİN DÜZENLENDİ

Adalet Bakanlığı, yeminli ifadede düzeltmelerinin yapılmaması durumunda tanıklara yönelik risklere atıfta bulunarak düzeltmelerin bozulmadan tutulması gerektiğini destekleyen bir bildiri paylaştı. Bakanlık, “bilgileri yeminli beyanda yer alan birden fazla sivil tanığı” korumak için yeminli ifadedeki ayrıntıları kamuoyundan gizlemenin gerekli olduğunu aktardı. Tanıkların kimliklerinin korunması gerektiği belirtilen Bakanlık açıklamasında, "Tanıkların kimlikleri açığa çıkarsa misilleme, yıldırma veya taciz gibi zararlara ve hatta fiziksel güvenliklerine yönelik tehditlere maruz kalabilirler. Mahkemenin daha önce de belirttiği gibi, bu davada bu endişeler varsayımsal değildir" denildi.

FBI AJANLARINA TEHDİT

Raporda ayrıca, soruşturmaya dahil olan FBI ajanlarının "şiddet tehditleri" aldığı da belirtilerek, “Bu soruşturmayla bağlantılı olarak kimliği alenen tespit edilen FBI ajanları, halktan defalarca şiddet tehditleri aldı" denildi. Savcılar, "Tanıkların kimliklerinin ifşa edilmesi, hükümetin soruşturmasına olan güvenlerini zedeleyecek ve diğer potansiyel tanıkların bu soruşturmada ve diğerlerinde öne çıkmasını engelleyecektir” dedi. Savcılar, soruşturma stratejileri hakkında çok fazla bilgi ortaya çıkarsa hükümetin "soruşturmayı engellemek veya başka bir şekilde müdahale etmek için adımlar atılabileceğine dair haklı endişeleri" olduğunu ifade etti.

Bu ayın başlarında FBI ajanları Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Mar-a-Lago'daki evini aramış ve Trump'ın evinde çok sayıda gizli belge bulmuştu. Kaynaklara göre, Trump'ın evinde çok gizli olarak işaretlenen 20 kutudan fazla eşya bulunmuştu. FBI ajanları toplamda 11 gizli belge setinden 4'ünün çok gizli, 3'ünün ise gizli olarak işaretlendiğini belirtmişti. Trump, Casusluk Yasası'nı ihlal etmiş olabileceği, adaletin engellenmesi ve federal hükümet kayıtlarının yok edilmesi gibi gerekçelerle cezai soruşturmaya alınmıştı. Öte yandan FBI’ın Trump'ın evini aramasının ardından, Trump destekçileri FBI ajanlarına yönelik şiddet tehditlerinde bulunmuştu.

KAYNAK: İHA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Putin'den şaşırtan askeri hamle: "NATO'nun saldırganlığına karşı uygun bir yanıt."
MSB: Irak'ın kuzeyinde 16 terör hedefi imha edildi