Dugin: Gerekirse nükleer silah kullanırız

Geçtiğimiz günlerde kızını kaybeden Rus siyaset bilimci Aleksandr Dugin, Rusya'nın gerek görmesi durumunda nükleer silah kullanacağını söyledi.

GİRİŞ 05.09.2022 09:11 GÜNCELLEME 05.09.2022 09:16
Bu Habere 75 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz günlerde aracına yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu kızı Daria Dugina'yı kaybeden Rus siyaset bilimcisi Aleksandr Dugin, katıldığı çevrimiçi toplantıda Ukrayna savaşıyla ilgili konuştu.

Ukrayna'da yürütülen savaşın Rusya için "varlık-yokluk mücadelesi" olduğunu kaydeden Dugin, Ukrayna'nın Batı hegemonyasında olduğunu söyledi:

"Ukrayna, Rusya'ya zarar vermek ve sınırlamak için dizayn edildi. Ukrayna'yı kaybetmek Batı için kayıptır ama büyük bir kayıp değildir. Rusya, NATO çıkarlarını ve varlığını, AB ve ABD'nin varlığını tehdit etmiyor."

"NÜKLEER SİLAH KULLANIRIZ"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de nükleer silah kullanımıyla ilgili daha önce benzer bir açıklama yaptığı hatırlatan Dugin, "Her şey hala kontrol altında ve plana göre gidiyor. Rusya bu savaşı (Ukrayna Savaşı) kaybettiğini ve egemenliğinin tehdit edildiğini görürse, şüphesiz nükleer silah kullanacaktır" diye konuştu.

RUSYA, NÜKLEER SİLAH KULLANIMINI MASADA TUTUYOR

Rus lider Putin, Nisan ayında yaptığı açıklamada, "Elimizde kimsenin aşık atamayacağı araçlar var. Ve bunu hava atmak için söylemiyoruz, gerekirse bunları kullanırız" demişti. Putin'in bu ifadeyle, balistik ve nükleer silahları kastettiği ifade edilmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da ülkelerine yönelik "varoluşsal bir tehdit" görmeleri durumunda Putin'in nükleer silahlara başvurabileceğini söylemişti.

Rusya'dan dünyaya tehdit: 'Varoluşsal bir tehdit' görürsek nükleer silaha başvurabilirizRusya'dan dünyaya tehdit: "Varoluşsal bir tehdit" görürsek nükleer silaha başvurabiliriz

Rusya, nükleer silah kullanma şartını açıkladıRusya, nükleer silah kullanma şartını açıkladı

Lavrov'dan nükleer savaş uyarısıLavrov'dan nükleer savaş uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, 3. Dünya Savaşı'ndan ve nükleer savaştan kaçınmak için Rusya'nın elinden geleni yaptığını kaydederek, "Şu anda bu konuda belirgin bir risk var. Tehlike ciddi ve gerçek. Bunu hafife almamalıyız" şeklinde konuşmuştu.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da Rusya'nın taktik nükleer silahları yalnızca meşru müdafaa için kullanacağını belirtmiş, "Askeri hedeflere ulaşılması için Ukrayna'da nükleer silahı kullanmaya gerek yok. Çünkü görev onlar kullanılmadan da kazanılabilir" demişti.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 75
 • metin kayış 1 yıl önce Şikayet Et
  Putinin söylediklerini dinlediğimde sanki Dünyada bir tek kendisi Nükleer Silah üretiyor başka kimsede yok....Öyle intibah ediniyorum.Ama yaa...ABD Moskovaya Nükleer Silah kullanırsa ne olur ? İngiltere Leningradı Nükleer Silah ile vurursa ne olur ? Yada Yada.....sen kalkıp Ukraynaya Nükleer Silah kullanırsan ABD de Ukraynaya Nükleer Silah verip...Ukranya Moskovayı vurursa ne olur ??????
  Cevapla
 • emekli 1 yıl önce Şikayet Et
  kullanın ki onlarda size kullansın insanlık azdı ne kul hakkı ne yetim hakkı ne ararsan çoğaldı birde kuzey kutup buzullarına sallayın bir 35-40 sene daha insanlık sıkıntı çekmesin bu iş bitsin bir kaç yılda bitsin hızlandırın küresel iklimin getireceği sonu
  Cevapla
 • Şenol 1 yıl önce Şikayet Et
  Kullanin yok edin bu dünyayı mazlumlar rahatlasın dünyanın çivisi çıktı her konuda öyle az değil yerle bir edin yok olsun dünya garibanlar için sıkıntı Yok zenginler kureselciler düşünsün dünyanın yüzde sekseni dua eder size cennetlik olursunuz bekliyoruz yok etmenizi
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  nüfus çok arttı, ilk önce kendinizden başlayın ey ruslar
  Cevapla
 • mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  bir adet fransa ya bir adet ingiltereye lutfen
  Cevapla
 • Zenci Mahmut 1 yıl önce Şikayet Et
  2 adet senin...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tarım Kredi Market'ten şubat ayının son indirimi
AK Partili adayı övdü, CHP Medyasının hedefi haline geldi!