Cihat Yaycı: Türkiye'yi çatışmaya çekmek istiyorlar, dikkatli olmalıyız

ABD ve Yunanistan'ın politikalarını değerlendiren Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, "Dedeağaç artık bir ABD deniz üssüne evrilmektedir. Bu, Lozan dengesini de bozucu bir girişimdir" dedi.

GİRİŞ 22.09.2022 06:20 GÜNCELLEME 22.09.2022 09:20
Bu Habere 153 Yorum Yapılmış

Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, son dönemde ABD'nin Yunanistan'daki üslerinin sayısını artırması, Dedeağaç Limanı'nı genişletme girişimi ve Kıbrıs Rum Kesimi'ne yönelik silah ambargosunun kaldırılmasına yönelik gelişmeleri değerlendirdi.

"ABD, NATO ve Batı artık doğu sınırını Türkiye'den Yunanistan'a çekmek istiyor" diyen Yaycı'nın açıklamaları şöyle:

"ABD'nin Europe Defender-21 kapsamında tatbikat yapmasından ve ABD'nin Dedeağaç'a askeri yığınak yapmasından ziyade, tatbikatın ardından bu zırhlı araçların Yunanistan'a hibe edilecek olması esas problemi teşkil etmektedir. Bu araçlara aslında Yunanistan'ın ihtiyacı yoktur. Ancak hibe edilecek olan tank ve helikopterin kime karşı kullanılacağı sorusu önemlidir. Hibe edilen teçhizatın taarruz nitelikli olması çok ciddi bir soru işaretidir.

New York Times: Dedeağaç ABD'nin silah üssü haline geldiNew York Times: Dedeağaç ABD'nin silah üssü haline geldi

Kathimerini: ABD, Dedeağaç Limanı'nı deniz üssüne çevirecekKathimerini: ABD, Dedeağaç Limanı'nı deniz üssüne çevirecek

Türkiye örnek oldu: Yunanistan da 'İletişim Başkanlığı' kuruyorTürkiye örnek oldu: Yunanistan da "İletişim Başkanlığı" kuruyor

Türkiye'den tepki: ABD, Güney Kıbrıs'a uyguladığı silah ambargosunu kaldırdıTürkiye'den tepki: ABD, Güney Kıbrıs'a uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı

CENTCOM komutanından, terör örgütü SDG ve lideri Mazlum Kobani'ye ziyaretCENTCOM komutanından, terör örgütü SDG ve lideri Mazlum Kobani'ye ziyaret

"BALKANLARA GİRİŞ KAPISI"

Dedeağaç'ta yapılan yığınak ile birlikte ABD Başkanı Joe Biden'ın ABD'nin küresel plan, program ve stratejisinin uygulayıcısı olduğu unutulmamalıdır. ABD, NATO ve Batı artık doğu sınırını Türkiye'den Yunanistan'a çekmek istiyor. Dedeağaç, ABD için Balkanlara ve Karadeniz'e giriş kapısı olarak da görülüyor. Bunun, Türkiye'yi ve Türk Boğazlarını yanı başından çevreleme ve kontrol girişimi olduğu da açık. Üstelik Dedeağaç artık bir ABD deniz üssüne evrilmekte. Bu, Lozan dengesini de bozucu bir girişim.

"TÜRKİYE ÇOK DİKKATLİ OLMALI"

ABD, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) uyguladığı silah ambargosunu 1 Ekim 2022'den itibaren geçerli olmak üzere kaldırdığını açıkladı. Tarih önemlidir, çünkü Rumların Kıbrıs Cumhuriyeti kuruluş yıl dönümü (gerçekte 16 Ağustos olmasına rağmen) olarak kutladıkları tarihtir. Esasen bu ambargonun kaldırılması, İsrail'den Demir Kubbe hava savunma sistemleri satın alacağını beyan etmesi ile örtüşmüştür, dikkatlerden kaçmaması gereken önemli bir husustur. Olayı konjonktürel olarak değerlendirdiğimizde Yunanistan'ın saldırganlıkları, Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırısı, Dedeağaç'ta ABD deniz üssü yapılacağı haberleri ve birkaç hafta evvel Suriye'de ABD'li generallerin PKK'lı teröristleri ziyaret etmeleri, yine ABD'nin ve Rusya'nın PKK'ya destek çıkması ve nihayetinde gelinen noktada GKRY'nin silah ambargosunun kaldırılması büyük bir soru işaretidir. Bu durumların ışığında görünen şudur; Türkiye'nin yakın bir zamanda çatışmaya çekilmesi ihtimali söz konusu. Ve bunun askeri anlamdaki harekat alanının şekillendirilmesi sürüyor. Türkiye'nin çok ama çok dikkatli olması gereklidir."

Cihat Yaycı, Yunanistan'ın Türkiye'deki iletişim başkanlığı modeline benzer bir iletişim başkanlığı modeli kuracağına yönelik gelişmeleri de değerlendirdi. Yaycı, "Yunanistan diplomatik yollarla yürüttüğü algı çalışmasını daha da kurumsallaşarak ve kuvvetlenerek Yunan propagandasını artıracaktır" dedi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / FERHAT EKİNCİ
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 153
 • MUSTAFA... 1 yıl önce Şikayet Et
  Paşam tabıkı dıkkatlı olmalıyız lakın bıcak kemıge dayandıysa ya ALLAH dıyıp yunanı harıtadanda sılmeden bırakmamalıyız kı butun dunyaya turk mılletının sabrı tasınca ne olacagını sahıt olarak bılsınler bunuda yaparız elhamdılıllah
  Cevapla
 • MUSTAFA... 1 yıl önce Şikayet Et
  Paşam tabıkı dıkkatlı olmalıyız lakın bıcak kemıge dayandıysa ya ALLAH dıyıp yunanı harıtadanda sılmeden bırakmamalıyız kı butun dunyaya turk mılletının sabrı tasınca ne olacagını sahıt olarak bılsınler bunuda yaparız elhamdılıllah
  Cevapla
 • ErenDerdiçok 1 yıl önce Şikayet Et
  Dikkatle analiz ediyorum tüm gelişmeleri örneğin Rusya yönetiminin üsler silahlanma konusundaYunanistan yönetimine ciddi ikazları oldu gelişmeler ülkemize yönelik göstere göstere alenen oluşmasıda enteresan değilmi.Rusya silahlı gücü bölgeyemi çekilmeye çalışılıyor elbette hedefteki ülke ülkemiz gibi görsekde diğer soruda zihnimi kurcalamıyor değil tüm gelişmeler olumsuz tablo sunuyor barış huzur için bölgemizde.Yunanistan yönetimi oldukça hatalı adımlar atıyor riskli hamleler olası Rus güçlerinin bölgeye dahil olması hainde durum işin içinden çıkılmaz hale getirecek öncelikle ülkemizin savunulması önemarzederken diğer taraftan diğer olasılık kesinlikle gözden uzak tutulmamalı.
  Cevapla
 • Erdal 1 yıl önce Şikayet Et
  huzursuzluk cikaralim adalar bosalsin
  Cevapla
 • Biri 1 yıl önce Şikayet Et
  Donen dolaplardan haberi olanlarin konusma vakti geldi derim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Emekli maaşı ne kadar oldu: İşte ek zammı kapsayan emekliler...
2024 YKS sonuçları açıklandı! İşte Türkiye'nin birincileri...