Kathimerini: ABD, Dedeağaç Limanı'nı deniz üssüne çevirecek

Yunan Kathimerini gazetesi, ABD'nin lojistik amaçlı kullanılan Dedeağaç Limanı'nı genişleterek, Girit'teki Souda Üssü'ne benzer bir yapıya kavuşturmayı hedeflediğini yazdı. Girit'teki Souda Üssü; hem deniz hem hava üssü olarak kullanılıyor.

GİRİŞ 19.09.2022 09:43 GÜNCELLEME 19.09.2022 13:47
Bu Habere 102 Yorum Yapılmış

ABD, son yıllarda Balkanlar ile Avrupa'ya silah ve personel sevkıyatı için kullandığı Dedeğaç (Aleksandropolis) Limanı'nı, adeta yeni bir askeri deniz üssüne dönüştürmeyi planlıyor. Hedef, özelleştirme süreci başlatılan Dedeğaç Limanı ile ilgili ihaleyi, Amerikan şirketlerinin kazanması ve limanın ABD Deniz Kuvvetleri'nin "çelik yumruğu" olarak da bilinen "Arleigh Burke" sınıfı muhrip gemiler (destroyer) ile benzer büyüklükteki savaş gemilerinin yanaşabilecekleri şekilde genişletilmesi.

Yunan Kathimerini gazetesi, ABD'nin, başta yüksek rütbeli askerler olmak üzere çeşitli vesilelerle, Dedeağaç Limanı'nın büyük savaş gemilerini barındırabilecek şekilde genişletilmesi planlarını Yunan yetkililere ilettiklerini yazdı.

ÜS OLARAK TAHSİS EDİLMİŞ!

"Arleigh Burke" sınıfı destroyerler, ABD'nin Girit Adası'ndaki Souda (Suda) Üssü'ne yanaşabiliyorlar. Bu planın gerçekleştirilmesi halinde çeşitli tipte savaş gemileri, Dedeağaç limanını da kullanabilecek. Yunanistan, geçen yıl ABD ile imzaladığı yeni savunma iş birliği anlaşması çerçevesinde, Türkiye'den sadece 40 kilometre mesafedeki Dedeağaç'ta, 156'ncı Motorize Topçu Taburu'nun barındığı "Yanuli" kışlasını üs olarak tahsis etti. "Yanuli" kışlasında, Balkanlar ve Avrupa ülkelerine gitmek üzere Dedeağaç'a gelen Amerikan askerlerinin konaklayabilmeleri için 300-400 kişi kapasiteli tesisler inşa ediliyor.

Dedeağaç'a ve inşası devam eden limana bakış

F-35 VE İHA'LAR KONUŞLANDIRACAKLAR

Kathimerini haberinde ayrıca; Amerikalıların, Girit'teki Souda Üssü'nün (deniz ve hava üssü) büyük insansız hava araçları (İHA) ve F-35 tipi savaş uçaklarının konuşlanabilmelerini sağlayacak şekilde, yeni tesis inşası ile de yakından ilgilendiklerini kaydetti. İki ülke arasındaki savunma işbirliği anlaşması, Souda Üssü'nün genişletilmesini de öngörüyor. Gazete, ABD'nin ilgilendiği bir diğer konunun ise, Rus savaş gemilerinin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini daha iyi izleyebilmesi için Ege'de "Denizcilik alan bilinci" (Maritime Awareness Domain) radarları yerleştirmek olduğunu da belirtti.

Girit'teki Souda Üssü

ATİNA'NIN YENİ PROPAGANDA BİRİMİ

Bu arada, Haftalık Real News gazetesi, Yunan hükümetinin, Türkiye'ye karşı bir propaganda birimi olarak faaliyet gösterecek "Merkezi İletişim İdaresi"ni kurmayı kararlaştırdığını belirtti. Birimin başına ABD'nin New York kentindeki eski Yunan konsolosu Kontantinos Kutras'ın önerildiğini yazan gazete, "Hedef, Türkiye'nin iletişim alanındaki her iddiasına cevap vermek" ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 102
 • Sakin 1 yıl önce Şikayet Et
  T.C tek tezi olmali rum halkina sosyal medya yoluyla aktaracaği tema şu olmali..Liderleriniz abd yi işgal ettirdi abd yunanistani işgal etti sessiz kalmayin gerekçe olarak Sizi Türk tehdidi var diye kandiriyor uyumayin hesap sorun liderlerinizden demelidir
  Cevapla
 • Erdal 1 yıl önce Şikayet Et
  kktc turkiye nin ili olmali maras kopile acilmali
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd bu f35 leri buraya yerleştirsiğinde yine kendi iddiasına göre bizde mal değilizya illaki o s400 aktif hale getirircez kendi deyimiyle bilgiler rusyaya gitmeyecekmi.
  Cevapla
 • selim 1 yıl önce Şikayet Et
  KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ Türkiye cumhuriyetine katılmalıdır. tıpkı Hatay ili gibi bakın bakalım oyununu planı nasıl değişiyor.Haydut ABD ne verilecek en büyük cevap.
  Cevapla
 • Abdülhamit 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD nin Türkiye ile birçok derdi var bunları toplayınca karşınıza = İsrail çıkar. ABD yi yönetenler yahudi lobileridir ABD Türkiye den büyük İsrail “proje değil “ inançları İçin İsrail in isteklerini yapmak İçin Yönetilen bir ülkedir. ABD Türkiye baskısı Libya ile yapılan anlaşmayı kaldırtmak istiyor S400 f35 gibi durumların hepsi İsrail’in işi bozan Libya anlaşmasına dayalıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'li Savcı Kristin Kearney'den milyon dolarlık yanıt!
Ekrem yine Ekrem.. Ekmeğe göz diken Ekrem!